Zmiany na „Moim Podwórku” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmiany na „Moim Podwórku”

Miasto
Data publikacji: 21 października 2016
Autor: Sylwia Derengowska

Poszerzenie obszaru działania, poszerzenie kręgu potencjalnych beneficjentów, zwiększenie dofinansowania oraz nowe terminy składania wniosków – od przyszłej edycji zmiany w programie „Moje Podwórko”.

- Program „Moje Podwórko”, który miasto wprowadziło dwa lata temu, na dobre zagościł w Toruniu. Stwarza on wspólnotom mieszkaniowym możliwość ubiegania się o środki na zagospodarowanie użytkowanych przez nie podwórek i dziedzińców. W przyszłej edycji zasady ulegną zmianie tak, by z dofinansowania mogło skorzystać jak najwięcej chętnych mówi zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz.

- Zmiany są efektem oceny pierwszych dwóch lat funkcjonowania programu oraz wniosków zainteresowanych mieszkańców. Pierwsza to poszerzenie kręgu potencjalnych beneficjentów programu o właścicieli prywatnych kamienic, w których dominują lokale mieszkalne. Do tej pory program dotyczył tylko wspólnot. Teraz o współfinansowanie nakładów na podwórku, zgodnie z propozycją komisji, ubiegać się będą mogli właściciele tych budynków, w których lokale mieszkalne stanowią minimum 70% wszystkich lokali wyjaśnia dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta Aleksandra Iżycka. - Kolejna zmiana dotyczy poszerzenia obszaru obowiązywania programu. Wcześniej program obejmował tylko Zespół Staromiejski. Teraz został poszerzony o Bydgoskie Przedmieście, o co wnioskowali mieszkańcy tej dzielnicy.

Istotną zmianą, którą wskazała komisja oceniająca wnioski o współfinansowanie, jest zwiększenie wspófinansowania prac związanych z wymianą infrastruktury podziemnej i ułożeniem nowej nawierzchni do 70% z uwagi na to, iż są to prace wymagające dużo większych nakładów finansowych ze strony wspólnoty niż np. nasadzenia zieleni lub zakup elementów małej architektury.

Wymogiem niezbędnym do pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez komisję będzie też uzgodnienie wszystkich zamierzeń objętych wnioskiem o dofinansowanie z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Komisja przyznawać będzie dodatkowe punkty za już przeprowadzone prace remontowo-modernizacyjne na podwórku oraz ich spójność z planowanymi w przyszłości działaniami na podwórku.

Zmianie ulegną też terminy naboru wniosków – zostaną przyspieszone z uwagi na konieczność uzyskania przez wnioskodawców pozwoleń (decyzji administracyjnych BMZK i WAiB) na niektóre prace objęte wnioskiem np. w przypadku prac związanych z całkowitą wymianą nawierzchni. Nowe terminy to 15 lutego oraz 15 kwietnia - w przypadku nierozdysponowania wszystkich środków w I naborze.

W 2016 r. o współfinansowanie nakładów w dwóch naborach ubiega się łącznie 7 wspólnot mieszkaniowych: Warszawska 2, Rynek Nowomiejski 9, Małe Garbary 23, Poniatowskiego 5, Królowej Jadwigi 20, Piastowska 3 i Apartamenty Książęce Poniatowskiego 3, a przyznane im w ramach programu dofinansowanie wyniosło 39 tys. zł. Prace na podwórkach trwają, wszystkie powinny zakończyć się do końca listopada br.

Warto przypomnieć, że współfinansowaniem mogą być objęte w szczególności nakłady związane z:

a) placami zabaw dla dzieci, tworzącymi układ urządzeń (huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice i inne) trwale związany z gruntem i związane z nim specjalistyczne nawierzchnie,

b) zorganizowanymi zespołami zieleni, z trwałymi elementami małej architektury i nasadzeniami wieloletnimi,

c) miejscami wypoczynku i rekreacji, tj. układami małej architektury, trwale związanymi z gruntem wraz z trwałymi urządzeniami rekreacyjnymi i związane z nimi utwardzenia terenu,

d) wydzielonymi zespołami łączonymi, obejmującymi co najmniej jeden element urządzeń wymienionych w punkcie a) i co najmniej jeden z elementów  wymienionych w punktach b) lub c).

Program realizuje Biuro Toruńskiego Centrum Miasta.

Fot. Dorota Lewandowska-Osóbka

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.