XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania

Tytuł projektu:
XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 356 539,29 zł
Kwota dofinansowania: 50 020 zł
Wkład własny: 306 519,29 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora prywatnego

Realizator:
Teatr Baj Pomorski

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
29.09.2017 r.

Termin realizacji:
13-21października 2017 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”.

Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura.

Festiwal SPOTKANIA jest jedną z największych imprez teatralnych skierowanych do publiczności dziecięcej w Polsce. Na deskach Teatru Baj Pomorski przedstawiane są spektakle dla każdej grupy wiekowej, poruszające różnorodne kwestie, skupione wokół rozmaitej tematyki. Festiwal corocznie skupia w Toruniu licznych krytyków teatralnych, dziennikarzy i teatrologów.

XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA odbyła się w dniach 13 – 21 października 2017 r. Różnorodna oferta wydarzenia umożliwiła publiczności uczestnictwo zarówno w wielu spotkaniach kulturalnych, jak i projektach edukacyjnych. Tradycyjnie Festiwal otworzyła parada teatralna, która przeszła ulicami Starego Miasta. Poza nurtem konkursowym, odbiorcy mieli możliwość zobaczenia wyjątkowych artystów, którzy zaprezentowali swoją twórczość w ramach XIV edycji Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych INNYM OKIEM. Kontynuowano również program „Akcja. Animacja”, który podczas Festiwalu doczekał się swojej dwunastej edycji.

SPOTKANIA otworzyły również możliwość czynnego uczestnictwa w wielu wydarzeniach towarzyszących przeglądowi teatralnemu. Zorganizowano liczne warsztaty, które powstały z myślą m. in. o przeglądzie INNYM OKIEM, głośne czytanie przygotowane przez zespół z Poznania, ale także wystawy obrazów autorstwa Mikołaja Maleszy i lalek z kolekcji Jolanty Królikowskiej. Dodatkową atrakcją był Mały Teatr Historii, który opowiadał o życiu Tadeusza Kościuszki.

W 2017 roku na scenie Teatru zagościli m.in.: Theater des Lachens (Frankfurt), Theatre Karlsson Haus (Petersburg), Hop Signor Puppet Theatre (Ateny), a także polski Teatr Pinokio z Łodzi, Teatr Animacji z Poznania, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Teatr Figur z Krakowa, Wrocławski Teatr Lalek i Teatr Lalek Guliwer z Warszawy. Wśród spektakli znalazły się m.in: zaczerpnięte z prasłowiańskiej demonologii „Opowieści z niepamięci” Teatru Animacji z Poznania, traktujący o poszukiwaniu sensu i dążeniu do harmonii, „W środku słońca gromadzi się popiół” Wrocławskiego Teatru Lalek czy przygotowany z myślą o najmłodszych odbiorcach, a opowiadający o budowaniu relacji spektakl „Blisko” Centrum Sztuki Dziecka z Poznania.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Teatr Baj Pomorski

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.