Wystawa zbroi samurajskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wystawa zbroi samurajskich

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 marca 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

27 marca, o godz.17:00, w Kamienicy pod Gwiazdą odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej „Nihon No Katchu. Piękno pokryte laką. Wystawa zbroi samurajskich”.  

Ekspozycja ta jest kolejną, po wystawach „Tajemnice samurajów” i „Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej”, prezentacją japońskich militariów w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Pancerz japoński, tak jak inne elementy japońskiego uzbrojenia, charakteryzuje się ogromną oryginalnością. Zbroja japońska oprócz walorów czysto ochronnych, miała także walory psychologiczne. Samuraj przedstawiał widok niesamowicie widowiskowy i ekspresyjny. Rogate hełmy czy wykrzywione strasznym grymasem maski miały odstraszyć wrogów.

Dzięki zwyczajowi dziękczynnego, po zwycięskiej bitwie, oddawania do świątyń pełnego rynsztunku do naszych czasów zachowały się wspaniałe przykłady kunsztu japońskich rzemieślników. W przeciwieństwie do uzbrojenia europejskiego, były niezwykle elastyczne, lekkie, dopasowane do budowy ciała wojownika. Ważyły około 15 kg. Przechowywane były w charakterystycznych skrzyniach, które ozdobione monami, czyli herbami klanowymi, były kolejnym przykładem oryginalności. Samo zakładanie zbroi miało charakter wręcz rytualny. Japońscy artyści często prezentowali ów zwyczaj, czy to w formie książkowej, czy to drzeworytu. Japoński wojownik przedstawiany jest najczęściej w pełnym rynsztunku.

Okrywa go główny element zbroi do, czyli pancerz, sode, czyli naramienniki, kote okrywające ręce, haidate chroniące biodra i trzewiki, czyli kogake. Nie mniej oryginalnym elementem zbroi było kabuto, czyli hełm. Ozdobiony najczęściej rogami czy zwierzęcym włosiem był chyba najbardziej charakterystycznym elementem zbroi. Wraz z rozwojem nowych technik walki ewoluowała także zbroja. Początkowo ciężkie pancerze odpowiednie do potyczek konnych, wraz ze zmianą taktyki zostały przystosowane do pieszych pojedynków i stały się zdecydowanie lżejsze. Kolejną cezurą było zastosowanie na Wyspach Japońskich broni palnej i pojawienie się zbroi w typie tosei gusoku. Wzmocniony napierśnik miał lepiej chronić przed kulami. Mimo licznych ewolucji kultywowany przez wieki tradycjonalizm oparł się zachodzącym zmianom. Sposoby wyrobu pozostawały niezmienne. Rzemieślnicy w wieku XIX stosowali zatem te same techniki, co ich poprzednicy przed bitwą nad rzeka Uji (1180).

Wystawa powstała we współpracy z Polską Sekcją Miecza Japońskiego oraz członkami Nihon Katchu Bugu Kenkyu Hozon Kai (NKBKHK). Obiekty pochodzą z Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz kolekcji prywatnych.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.