Wiecha nad salą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wiecha nad salą

Jeden z ważniejszych momentów na budowie wielofunkcyjnej sali koncertowej na toruńskich Jordankach. 15 października 2014 r. nad salą zawisła wiecha. Oznacza to, że budowlańcy dotarli z robotami do najwyższego punktu budynku.

Podczas uroczystości zawieszania wiechy goście zwiedzili salę prób, w której ćwiczył kwartet Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa.  Była więc okazja do wysłuchania krótkiego koncertu. Następnie prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek Piotr Całbecki i i przedstawiciel wykonawcy - Jacek Szymanek, członek zarządu Mostostal SA, za pomocą wyciągarki zawiesili wiechę na najwyższym punkcie obiektu.

- Wielofunkcyjna sala koncertowa to największy i najnowocześniejszy obiekt toruńskiej kultury. Jest to obiekt z najwyższej półki architektonicznej i budowlanej, i wydarzenia muzyczne, które tu będą się odbywały, także będą z najwyższej półki – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Cieszę się, że miasto podjęło się realizacji tego przedsięwzięcia, gdyż jest to obiekt potrzebny nie tylko miastu i regionowi, ale – ośmielę się stwierdzić – całej Polsce – dodaje marszałek województwa Piotr Całbecki.

Budowa sali przebiega zgodnie z harmonogramem. W tej chwili wykonano już ponad 85% robót konstrukcyjnych, w obszarze sceny i foyer budynek ma już swoją docelową wysokość, aktualnie wykonawca kładzie pierwsza warstwę dachu. Pokrycie całego obiektu powinno się zakończyć zimą. Wykonano już przyłącza ciepła, wody i kanalizacji, trwa praca przy instalacjach elektrycznych, wentylacyjnych, wody lodowej oraz montaż central klimatyzacyjnych. Ogólne zaawansowanie rzeczowe i finansowe realizacji przekroczyło 50%.

- Mamy się czym pochwalić. To wspaniały obiekt. Trzeba pamiętać, że nie byłoby go, gdyby nie determinacja dwóch ludzi: marszałka województwa Piotra Całbeckiego i prezydenta Torunia Michała Zaleskiego – stwierdza przewodniczący rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz.

Przy budowie sali koncertowej zastosowano wiele niespotykanych dotąd w Polsce rozwiązań. Np. większa część kompleksu będzie wyłożona tzw. pikado. Jest to konglomerat betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły. Powstaje w ten sposób, że na jednej stronie szalunku przyklejana jest połamana i chaotycznie ułożona cegła. Między jego drugą stroną a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. W ten sposób projektant sali Fernando Menis chciał nawiązać do stylu gotyckiego, który jest architektoniczną i historyczną wizytówka Torunia. Nowatorska była też metoda wykonywania ścian szczelinowych.

Budowa prowadzona jest na trzy zmiany – od godz. 6.00 do 4.00. Obecnie pracuje na niej ok. 250 osób, ale liczba ta rośnie, gdyż na budowę wchodzą nowi wykonawcy, np. wyposażenia scenotechnicznego, elektroakustyki.

Równolegle z budową sali trwają prace nad programem. Spółka planuje imprezy otwarcia, szuka również kolejnych partnerów do organizacji i współorganizacji kulturalnych lub typowo komercyjnych wydarzeń.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
    Miasto
    Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.