Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 lipca 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Weekend w Toruniu

Gdzie wypocząć po emocjach EURO 2016? W Toruniu! Na Festiwalu Rocka Progresywnego, pokazach teatrów ulicznych, święcie ul. Ducha św., koncertach - przedwojennej piosenki w Dworze Artusa, organowym w katedrze lub smyczkowym w kościele garnizonowym. A tych, którzy mają zapasy energii do kibicowania, zapraszamy na Finał Międzynarodowego Turnieju Tenisowego Kobiet Bella Cup.

PIĄTEK 1 lipca

godz.10:00-18:00 Międzynarodowy Turniej Tenisowy Kobiet Bella Cup, korty tenisowe MOSiR na Skarpie
Do turnieju głównego awansowały Czeszki: Tereza Kolarova, Lenka Kuncikova, Barbora Mikhlova, Karolina Stuchla, a także Lahey Ashley ze Stanów Zjednoczonych, Marina Kolb z Ukrainy, Białorusinka Daria Chernetsova i Valeria Savinykh z Rosji. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Mathilde Papapietro, W hołdzie Zofii Rydet - otwarcie wystaw czynnych do 31.07., Galeria Wozownia

  • Mathilde Papapietro - Druga natura / Seconde Nature

Wystawa podsumowuje dotychczasową twórczość francuskiej artystki, urodzonej w 1967 r. w Carpentras, a od 1997 r. mieszkającej w Polsce. Jej działalność koncentruje się wokół szeroko rozumianej grafiki, instalacji, obiektu i fotografii, a głównym tematem, który podejmuje, jest roślina i proces jej artystycznego zapisu. Wystawa jest również szczególną przestrzenią „kontemplacji natury” – subtelną, wyrafinowaną i nowoczesną. Prezentuje prace graficzne i fotograficzne z najważniejszych cyklów artystki. Obejmuje też projekcję slajdów ze zdjęciami dokumentującymi toruńskie działki, które są rozszerzeniem projektu in progress „Ogródki działkowe”.

  • W stronę człowieka. W hołdzie Zofii Rydet

Twórczość Zofii Rydet (1911–1997), jednej z najwybitniejszych polskich fotografek, otworzyła nowe możliwości rozwoju przed dziedziną, jaką jest fotografia. Jej prace o charakterze surrealistycznych fotomontaży i kolaży, a zwłaszcza dokumentalny Zapis socjologiczny 1978–1990, mają niebagatelne znaczenie dla twórczości kolejnych pokoleń artystów. Celem prezentacji jest zainicjowanie dyskusji nad tym, w jaki sposób różne typy obrazowania obecne w zdjęciach Rydet wpłynęły na najnowszą polską fotografię. Swoje prace zaprezentują: Maciej Herman, Agnieszka Hunicz, Piotr Kosiński, Mateusz Palka, Andrzej Różycki, Tomasz Sobieraj.

godz. 19:00 Raffa Quartet, Muzeum Diecezjalne
Koncertem muzyki kameralnej. Wykonawcy: Filip Lipski (skrzypce), Justyna Cieślak (skrzypce), Michał Rak (altówka), Cecylia Stanecka (wiolonczela). Wstęp wolny.

godz. 19:00 10. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego, do 3.07., fosa zamkowa
Festiwal do tej pory odbywał się w Gniewkowie. W tym roku impreza po raz pierwszy potrwa aż trzy dni. W piątek wystąpią: Anvision, Animations, Arlon. Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będą liczne przedsięwzięcia wspierające. Podczas imprezy zespół Riverside otrzyma tradycyjną Nagrodę im. Roberta RoRo Roszaka. Uczczona zostanie postać patrona Festiwalu - Tomasza Beksińskiego. Na widzów czekać będą także kiermasze płytowe, konkursy i loterie. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Mariusz Kałdowski, do 16.09., Muzeum Uniwersyteckie
Mariusz Kałdowski (ur. 1962 r. w Chełmnie) – malarz i grafik, ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych (1987). W latach 1996-2014 mieszkał w Wielkiej Brytanii. Artysta jest autorem licznych plakatów do wydarzeń i festiwali organizowanych przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Specjalizuje się w portretach i pejzażach. Od 1993 r. realizował cykl „VelisPassis” – portrety trzydziestu osób, które swoją pracą wywarły na niego wpływ, nazwane przez Ryszarda Kapuścińskiego „pejzażami duszy”. Od 2002 był rezydentem Regent's Park w Londynie, a od 2009 r. również w National Trust. Miał ponad sto wystaw indywidualnych, był wielokrotnie nagradzany m.in. w 2007 r. nagrodą czasopisma „The Artist Magazine”. Wystawa toruńska prezentuje pięćdziesiąt prac artysty z lat 1985-2016, począwszy od obrazów olejnych i grafik wykonanych na akademii, poprzez malarskie i rysunkowe portrety znanych osób, po projekty plakatowe, widoki miasteczek hiszpańskich i pejzaże parkowe. Wernisaż uświetni koncert zespołu Blue String Quartet; w programie: A. Vivaldi, W. A. Mozart, J. Pachelbel.

godz. 20:00 Kaper i Wars – Paweł Kaczmarczyk & Audiofeeling Trio, Dwór Artusa
Bronisław Kaper i Henryk Wars to autorzy muzyki do najpiękniejszych polskich piosenek przedwojennych np. „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Zimny Drań”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, ale również twórcy kompozycji do ponad dwustu amerykańskich filmów od lat 30. do 60. O genialne interpretacje muzyki Kapera i Warsa zadba Paweł Kaczmarczyk – okrzyknięty Najlepszym Pianistą w 2009 r. – i jego Audiofeeling Trio. Wstęp wolny.

SOBOTA 2 lipca

godz. 10:00-18:00 Międzynarodowy Turniej Tenisowy Kobiet Bella Cup, korty tenisowe MOSiR na Skarpie
Do turnieju głównego awansowały Czeszki: Tereza Kolarova, Lenka Kuncikova, Barbora Mikhlova, Karolina Stuchla, a także Lahey Ashley ze Stanów Zjednoczonych, Marina Kolb z Ukrainy, Białorusinka Daria Chernetsova i Valeria Savinykh z Rosji. Finał gry podwójnej i turniej VIP. Wstęp wolny.

godz. 10:00-14:00 Jarmark żywności ekologicznej, Muzeum Etnograficzne
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN.

godz. 11:00-21:00 Święto ul. Ducha św., starówka
W programie m.in. wystawa starych torebek, „Auta z Duszą”, „Sukienki na duszne dni” Annale 2016, lalki portretowe,) , stoiska z dziełami sztuki i rękodziełem – ZPAP, Teatr FRAJDA, koncerty, zabawy i konkursy dla dzieci, warsztaty zabawek i strojów z papieru i tworzyw, . O godz.12:00 – Śniadanie literackie (Coffe & Whisky) - Maras Pijanowski i Robert Małecki, autorzy toruńskich kryminałów ("Garda", "Najgorsze dopiero nadejdzie" - premiera we wrześniu i grudniu 2016 r.) O godz.13:00 plener uliczny „Pod Okiem Artysty” - wstęp prof. Marian Stępak „O Duchowości w sztuce”, gra uliczna „Zakamarki Ducha Świętego” (Muzeum Zabawek i Bajek). O godz. 16:00 spotkanie z pisarzem i czytanie fragmentów książki przez Piotra Kociorskiego, o godz. 18:15 – film - performance „Jedno Tchnienie Dwóch”, o godz. 18:30 wypuszczenie 7 białych gołębi.

godz. 11:00-14:00 Wakacyjne animacje dla dzieci, plac Podominikański
W wakacyjne soboty (2 lipca, 9 lipca, 16 lipca, 30 lipca, 6 sierpnia, 13 sierpnia, 20 sierpnia) w godzinach 11.00 do 14.00 na terenie Placu Podominikańskiego odbędą się wakacyjne animacje dla dzieci. Imprezy poprowadzi firma "Integra" z Poznania. Każda będzie miała inny temat przewodni: "Toruń miasto pierników", Toruń miasto fit", "Krasnoludki w Toruniu", "Przyłbice i kaptury", "Toruń miasto atrakcji", "Kosmiczny Toruń", "W średniowiecznym Toruniu".

godz. 11:00-13:00 RELAKSakcja – festyn rodzinny, Dom Muz, ul. Okólna 169
W programie pokaz przygotowywania potraw wegetariańskich wraz z degustacją, tworzenie kul kąpielowych, lepienie z gliny, tworzenie bajkowych okularów i relaksacyjnych kręgów w wybranych technikach plastycznych, kącik ziołowy i oczywiście odpoczynek na trawie. Wstęp wolny

godz. 12:00-19:00 Drugi pchli targ, Rynek Nowomiejski
Biuro Toruńskiego Centrum Miasta organizuje pchli targ wspólnie ze stowarzyszeniem Wędka i firmą OLX. Udział całkowicie bezpłatny. Każdy uczestnik otrzyma na czas prezentacji produktów specjalny koc piknikowy. Zgłoszenie można przesyłać na: starowka@um.torun.pl

godz. 13:00 Zabytkowy tramwaj turystyczny, całe miasto
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu zaprasza na przejażdżkę tramwajem turystycznym. Przejazd będzie odbywał się na podstawie bezpłatnych wejściówek wydawanych przez obsługę pojazdu. Ilość miejsc jest ograniczona. Rozkład 

godz. 15:00 10. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego, fosa zamkowa
Fractalmind, Perihellium, Abstrakt, Karnataka, Władysław Komendarek. Wstęp wolny.

godz. 16:00 Nestlé Fitness Tour de Toruń, Rynek Staromiejski
Kryterium uliczne Nestlé Fitness Tour de Toruń o Puchar Prezydenta Miasta Torunia w randze VI Eliminacji Mistrzostw Polski Kryterium Kobiet. Organizatorem wyścigu jest Toruński Klub Kolarski PACIFIC. Start i meta zlokalizowane będą na Rynku Staromiejskim. Organizatorzy spodziewają się około stu najszybszych w Polsce kolarek (m.in. Agnieszka Skalniak, Anna Skalniak, Natalia Rutkowska, Edyta Jasińska, Martyna Klekot, Klaudia Radziszewska, Katarzyna Brewińska, Patrycja Dąbrowska oraz Karolina Perekitko). Zawodniczki będą miały do pokonania 25 rund po toruńskiej starówce, każda o długości 1,5 km. Wyścig główny poprzedzi runda honorowa z udziałem zawodniczek, VIP i Pracowników Firm Partnerskich TKK Pacific. Trasa wyścigu – ul. Szeroka (start/meta), Mostowa, Brama Mostowa, Bulwar Filadelfijski, Flisacza, Brama Klasztorna, Św. Ducha.

  • 12:00 – 15:30 miejsce : Rynek Staromiejski miasteczko wyścigu
  • 14:00 – odprawa służb porządkowych i wolontariuszy
  • 15:15 – odprawa techniczna dla sędziów i szefów ekip
  • 15:45 – zamknięcie trasy wyścigu
  • 15:45 – oficjalne otwarcie imprezy
  • 16:00 – start honorowy połączony z dwiema rundami zapoznawczymi
  • 16:15 – start ostry
  • 17:30 – koniec wyścigu
  • 17:45 – dekoracja zwycięzców

godz. 16:00 Wakacyjna Rowerowa Masa Krytyczna, start z Rynku Nowomiejskiego
Trasa przejazdu liczyć będzie około 14 km i zakończy się na toruńskiej Barbarce. Organizatorzy przygotowali kilka konkursów w których do wygrania będą dobrej jakości akcesoria rowerowe, m.in. zapięcia i oświetlenie ufundowane przez toruńskie sklepy rowerowe. Więcej informacji na stronie: www.rowerowytorun.pl

godz. 20:00 Nova Muzyka i Architektura: Wieczór polsko-ukraiński, kościół Św. Katarzyny
Łucka Młodzieżowa Orkiestra Smyczkowa. W programie m.in.: H. Wieniawski, A. Vivaldi, ukraińscy kompozytorzy. Wstęp wolny.

godz. 21:30 Festiwal Teatrów Ulicznych: "ItinaiR", także 3.07., przed salą na Jordankach
Campaigne 9.81 (Francja)/MotusTerrae (Grecja)/ HrvatskiInstitut za Poklet i Ples (Chorwacja)/ HungarianJugglingAssociation (Węgry) „ItinaiR”
Interdyscyplinarne widowisko plenerowe w ramach projektu „Mixdoor - New Forms in Mixdoor Performing ArtsPractices”. Tancerze przypięci na linach zatańczą do wyjątkowej autorskiej choreografii na fasadzie sali na Jordankach. Scenografię przedstawienia stanowić będzie oparta na najnowocześniejszych technologiach projekcja renomowanego specjalisty od mappingu 3D Michała Siemienieckiego, ożywiająca na oczach widzów fasadę budynku. Spektakl, nawiązujący do tematyki „Ptaków” Arystofanesa, będzie wydarzeniem unikalnym w skali Polski, ponieważ zostanie zaprezentowany w naszym kraju wyłącznie w Toruniu. Bezpłatne wejściówki w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta.

NIEDZIELA 3 lipca

godz.10:00 Międzynarodowy Turniej Tenisowy Kobiet Bella Cup, korty tenisowe MOSiR na Skarpie
Do turnieju głównego awansowały Czeszki: Tereza Kolarova, Lenka Kuncikova, Barbora Mikhlova, Karolina Stuchla, a także Lahey Ashley ze Stanów Zjednoczonych, Marina Kolb z Ukrainy, Białorusinka Daria Chernetsova i Valeria Savinykh z Rosji. Finał gry pojedynczej. Zakończenie turnieju. Wstęp wolny.

godz.14:00-16:00 Rodzinny plener malarski, mała polana przy szkole Leśnej na Barbarce
Impreza w ramach III Międzynarodowego Sympozjum Malarskiego Malownicza Barbarka 2016, otwarta dla wszystkich chętnych, a przede wszystkim dzieci i rodziców zainteresowanych sztuką.

godz. 15:00 Miniprzegląd Kina Indyjskiego, CSW
Oficjalne otwarcie z udziałem Ambasadora Republiki Indii. Wstęp wolny.
Program:

  • godz. 15:00 "Kochanego ciała nigdy za wiele"
  • godz. 17:30 "English Vinglish"
  • godz. 20:00 "Żyje się tylko raz"

godz. 15:00 10. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego, fosa zamkowa
KeepRockin', Love De Vice, Brain Connect, Retrospective. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Świętojański Festiwal Organowy, katedra św. Janów
Adam Klarecki – organy, Karol Lipiński-Brańka – skrzypce, ks. Czesław Grajkowski – tenor. Wstęp wolny

godz. 21:30 Festiwal Teatrów Ulicznych: "ItinaiR", przed salą na Jordankach
Campaigne 9.81 (Francja)/MotusTerrae (Grecja)/ HrvatskiInstitut za Poklet i Ples (Chorwacja)/ HungarianJugglingAssociation (Węgry) „ItinaiR”
Interdyscyplinarne widowisko plenerowe w ramach projektu „Mixdoor - New Forms in Mixdoor Performing ArtsPractices”. Tancerze przypięci na linach zatańczą do wyjątkowej autorskiej choreografii na fasadzie sali na Jordankach. Scenografię przedstawienia stanowić będzie oparta na najnowocześniejszych technologiach projekcja renomowanego specjalisty od mappingu 3D Michała Siemienieckiego, ożywiająca na oczach widzów fasadę budynku. Bezpłatne wejściówki do nabycia w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.