Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 maja 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Weekend w Toruniu

Teatralnie zapowiada się nadchodzący weekend w Toruniu. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "KONTAKT" w Teatrze Horzycy, premierowe spektakle w MDK i Impresaryjnym Teatrze Muzycznyym. Grafikom polecamy festiwal "PLASTER" w CSW, miłośnikom egzotyki - Dni Indonezji i Dzień Tajlandii. 

PIĄTEK 20 maja

godz. 11:00 Dni Indonezji, Dom Muz, ul. Podmurna
Dni Indonezji mają na celu przybliżenie mieszkańcom Torunia archipelagu wysp indonezyjskich oraz jego zróżnicowania kulturowo-społecznego. Swoje uczestnictwo w wydarzeniu zapowiedziała m.in. delegacja z Ambasady Republiki Indonezji oraz członkowie diaspory indonezyjskiej w Polsce. Współorganizator: Fundacja Verda. Wstęp wolny

  • godz. 11:00 III Konferencja Studiów Indonezjanistycznych
  • godz. 17:00 wernisaż wystawy „Piekno wyspy Flores” 
  • godz. 17:15 Indonezja. Pokaz zdjęć oraz spotkanie przygotowane przez Ambasadę Indonezji w Polsce połączone z występem taneczno-muzycznym. Po spotkaniu warsztaty „Wywoływanie deszczu” i „Biżuteria tysięcy wysp”
  • godz. 19:00 "Indonezyjskie niebo" - prezentacja Sebastiana Soberskiego i pokaz indonezyjskiego nieba

godz. 16:00 Vojislav Radovanovic - obiekty, do 12.06., Zakład Plastyki Intermedialnej UMK, ul. Mickiewicza 121
W ramach międzynarodowego projektu - V Interdyscyplinarne Spotkania „Giartino” - efemeryczne działania i obiekty w przestrzeni otwartej. Organizator: Galeria nad Wisłą.

godz. 16:00-18:00 Dzień Tajlandii, Dom Harcerza
Impreza towarzysząca III Kongresowi Azjatyckiemu. Zaprosiliśmy znakomitych gości, w tym z Ambasady Królestwa Tajlandii. W ramach wydarzenia odbędą się prezentacje dotyczące kultury i religii Tajlandii, wykład Pani Aleksandry Antukh z Wrocławia, prezentacja filmów z pokazem klasycznego tajskiego tańca oraz ubioru, degustacja tajskiej kuchni. Wstęp wolny

godz. 17:00 Piękno wyspy Flores - fotografie Leonardusa Nyomana, do 4.06., Dom Muz, ul. Podmurna
Flores należąca do Małych Wysp Sundajskich to miejsce niezwykłe, gdzie nie tylko można odnaleźć ślady hobbitów, spotkać warany, wspiąć się na liczne wulkany, czy zobaczyć magiczne jeziora Kelimutu. Jest to przede wszystkim wyspa, która odznacza się niesamowitymi kolorami tarasowych pól ryżowych i licznych zatok, ale przede wszystkim bogactwem kultury, tradycjami zachowanymi w cieniu wulkanów. Leonardus Nyoman, fotograf i przewodnik, założyciel Flores Exotic Tours, w swoich fotografiach próbuje ocalić tradycje i zwyczaje swojej wyspy. Skupia się na tradycyjnych wsiach. Fotografuje ludzi i obrzędy, w których biorą udział. Wystawa w ramach Dni Indonezji. 

7. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii Plaster, do 22.05., CSW, wstęp wolny

  • godz. 11:00–16:00 Konferencja: Survival Design – projektowanie przetrwania / Kino, CSW
    Prelegenci: Oleg Veklenko, Acapulco Studio, Iliya Pavlov (Grafprom), Jan Kallwejt, Oleksii Czekal, Jakub Stepien (Hakobo), Krzysztof Iwanski. Kurator konferencji: Nikodem Pręgowski.
  • godz. 19:00 Otwarcie festiwalu - Wernisaż wystaw:
    Nikolay Kovalenko / parter CSW
    Design vs Crisis / polsko-ukraińska wystawa plenerowa, bulwar CSW
    Open Design / ukraińskie grupy projektowe, taras CSW
    Typua / ukraińska kaligrafia i typografia, 3. piętro CSW
  • godz. 20:00 Prelekcja – Grafprom Studio / Kino, CSW
  • godz. 21:00 Moqha / Koncert live act

godz. 19:00 Śpiewamy dla mamy – koncert charytatywny, Dwór Artusa
Niezwykły koncert charytatywny organizowany wspólnie z Hospicjum Nadzieja będzie prezentem dla wszystkich mam, w szczególności tych najbardziej samotnych. Wystąpią toruńscy artyści pośród, których pojawią się Jacek Beszczyński, Katarzyna Gucajtis, Leszek Miliński, Sylwia Wiśniewska i Aleksandra Kowalska. Zabrzmią m.in. utwory Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy i Anny German.
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki.

godz. 19:00 Z cyklu Nowa Scena Muzyczna, MDK
Wołodymir i Ivan Gaidychuk (Ukraina) po raz kolejny zaczarują toruńską publiczność. W programie muzyka klasyczna, współczesna i ukraińska. Wejściówki 10 zł do nabycia w portierni MDK.

godz. 19:00 "Jutro będzie za późno", premiera, Impresaryjny Teatr Muzyczny
Monodram inspirowany losami Wiery Gran – polskiej piosenkarki, aktorki kabaretowej i filmowej. Piękna artystka, obdarzona matowym kontraltem, wykonywała w warszawskich kabaretach piosenki o miłości. Do końca życia odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. Pragnienie oczyszczenia się z pomówień przybrało u niej formę obsesji. Bilety: 50 zł

godz. 20:00 Juwenalia UMK 2016, scena w Miasteczku Akademickim na Bielanach
W piątek na scenie przy Collegium Humanisticum zagrają: Majestic, Bethel, Mesajah & Riddim Bandits, Jamal. W sobotę Rozes, Decapitated, Lady Pank, Gooral. Podczas Juranaliów 2016 odbędzie się także szereg wydarzeń plenerowych: tradycyjny mecz w błocie, śniadanie na trawie, juwenaliowy wyścig autostopowy, bieg piwny, turnieje, gry miejskie i geocaching. Wstęp jest wolny.

godz. 21:00 Koncert: Olbrzym i Kurdupel, Kulturhauz
Duet improwizatorów, Marcina Bożka i Tomasza Gadeckiego. Wspólne muzykowanie pozwala im spełniać się artystycznie. W improwizacji czują się wolni i nie skrępowani niczym. Ich gra przesycona jest emocjami, które prowadzą ich w bardzo różne stylistycznie rejony muzyczne. Wstęp: 5 zł

Weekend z Millennium Docs Against Gravity, do 22.05., CSW
Millennium Docs Against Gravity (dawniej PLANETE+ DOC FF) to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Już po raz kolejny festiwal odbywa się niemal w całym kraju. Pokazane zostaną premierowo najlepsze filmy dokumentalne minionego roku, a widzowie wybiorą film, który otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

  • 17:00 Ukraińscy szeryfowie. reż. Roman Bednarczuk, Ukraina, Łotwa, Niemcy 2015, 85′, Bilety: 12/14 zł

SOBOTA 21 maja

godz. 10:30 Otwarcie regat żeglarskie w klasie OPTYMIST do lat 12 o Puchar Prezydenta Miasta Torunia, Port Drzewny
Są to coroczne regaty w ramach Pucharu Polski klasy OPT Gr. „B”. Organizatorem regat jest Uczniowski Klub Żeglarski „Wiking” w Toruniu, przy wsparciu Urzędu Miasta Torunia. Sympatyków żeglarstwa, a w szczególności rodziny z dziećmi zapraszamy do oglądania rywalizacji najmłodszych adeptów sportu żeglarskiego.

godz. 12:00 Spacer Literacki po Bydgoskim Przedmieściu, CSW
Położona w sąsiedztwie CSW dzielnica Bydgoskie Przedmieście była na przestrzeni minionych lat miejscem zamieszkania bardzo znanych postaci bezpośrednio związanych z polską literaturą i filozofią. Mieszkali tu: Zbigniew Herbert, Roman Ingarden, Stanisław Przybyszewski, bywał Witkacy. Proponujemy spacer zgodnie z tak wytyczoną mapą dzielnicy.

godz. 12:00 VI Toruński Marsz Pułkownika Pileckiego
Obchody rozpoczną się mszą św. w Kościele Garnizonowym pw. Św. Katarzyny. Marsz ruszy o godz. 13:00 z placu Św. Katarzyny do pomnika Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy al. Solidarności, gdzie pół godziny później rozpocznie się uroczystość. O godzinie 14:30 w auli Muzeum Etnograficznego zostaną wręczone nagrody laureatom Festiwalu Historycznego „Rzeczpospolita Obojga Narodów. Od unii lubelskiej i złotego wieku do konfederacji targowickiej i upadku państwa”. O godzinie 17:00 w auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zacznie się spotkanie z posłem Kornelem Morawieckim. Darmowe autobusy zostaną podstawione przy CKK Jordanki o godz. 16:30.

Weekend z Millennium Docs Against Gravity, do 22.05., CSW

  • 16:00 Don Juan, reż. Jerzy Śladkowski, Szwecja / Finlandia 2015, 92’
  • 18:00 Szwedzka teoria miłości, reż. Erik Gandini, Szwecja 2015, 75’
  • 20:00 Facebookistan, reż. Jakob Gottschau, Dania 2015, 59’

Bilety: 12/14 zł

godz. 15:00 Festyn osiedlowy "Rudak dzieciom", boisko SP nr 17 ul. Rudacka
Festyn połączony z obchodami 50-lecia nadania SP nr 17 im. gen. Bema

godz.16:00 Muzyczna Rowerowa Masa Krytyczna, start Rynek Nowomiejski
16-kilometrowa trasa powiedzie ze starówki na Rubinkowo. W przejeździe weźmie udział muzyczna riksza Warszawskiej Masy Krytycznej oraz dwa stowarzyszeniowe pojazdy z nagłośnieniem. Jeśli macie ochotę sami na czymś zagrać albo puścić własną muzykę – śmiało! Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

godz. 16:30 Festyn z okazji 40-lecia osiedla Kaszczorek, "Przy koniach", ul. Wieżowa 1/5
W programie m.in. występy zespołów muzycznych: Popovacula i Żuki

godz. 17:00 i 20:00 "Jutro będzie za późno", premiera, Impresaryjny Teatr Muzyczny
W ramach akcji „Bilet za 400 gr” – 4 zł.

godz. 18:00-22:00 Noc w Pałacu Meissnerów, Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza
Tym razem Noc w Pałacu będzie kosmiczna. Wnętrze Ogniska zlokalizowanego w dawnym Pałacu Meissnerów zmieni się w niezwykłe miejsce rodem z odległej galaktyki. Przemierzając kolejne pomieszczenia budynku, przybywający goście poczują się niczym w kosmicznej podróży. Powrót na ziemię będzie możliwy tylko po zaliczeniu wszystkich gwiezdnych zadań. Na najbardziej sprytnych ziemian lub kosmitów czekają nagrody.

godz. 18:00 Premiera Teatru R. Bezimienni, MDK
„Zabawy pod kocykiem” to metaforyczna opowieść o dążeniu do zmiany. U celu American Dream. Po drodze skomplikowane losy ludzi i trudne czasy. Wstęp wolny

godz. 20:00 Cudny Potańc, Wejściówka, plac Teatralny 1(piwnica Teatru Horzycy)
Tradycyjna potańcówka z balfolkowym repertuarem muzycznym. W programie tańce polskie, szwedzkie, francuskie, portugalskie, węgierskie, w parach, setach, kole i korowodzie - wszystkie godne starej tradycji oraz warte ujęcia w nowoczesnym nurcie polskiego i europejskiego balfolku. Wstęp dowolny, dobrowolny. Przed potańcówką godzinny instruktaż taneczny dla niewtajemniczonych oraz wszystkich zainteresowanych tańcami pojawiającymi się na potańcówkach. Wstęp na instruktaż 10 zł.

godz. 20:00 Juwenalia UMK 2016, scena w Miasteczku Akademickim na Bielanach
W sobotę na scenie przy Collegium Humanisticum zagrają: Rozes, Decapitated, Lady Pank, Gooral. Podczas Juranaliów 2016 odbędzie się także szereg wydarzeń plenerowych: tradycyjny mecz w błocie, śniadanie na trawie, juwenaliowy wyścig autostopowy, bieg piwny, turnieje, gry miejskie i geocaching. Wstęp jest wolny.


NIEDZIELA 22 maja

godz. 12:00 i 16:00 Teatr Ukraiński "Panda i jego przyjaciele", Aula UMK
Pierwszy raz w Polsce teatr dużych lalek z Ukrainy (Kijów) laserowy Hit, „Panda i jego przyjaciele, na planecie bąbelków”. Zostaniecie zabrani na wyprawę i odwiedzicie „Planetę Bąbelków” , gdzie się spotkacie z Bobem, Spajdermenem, Człowiekiem Maską, oraz z bohaterami filmu animowanego „Panda Kung-Fu” i innymi postaciami. Razem wspólnie z naszymi nowymi przyjaciółmi, pomożemy odnaleźć „zwój smoka” i zostać prawdziwymi mistrzami Kung-fu. Będziecie mogli, sprawdzić swoją siłę i spryt w wspólnych ćwiczeniach z bohaterami spektaklu. Razem będziecie mogli z nimi potańczyć na wesołej dyskotece. Bilety: od 30 zł

godz. 14:00 Pomorzanin Toruń - Start Gniezno, Stadion ul. Szosa Chełmińska 75
Spotkanie 16. kolejki rundy zasadniczej Ekstraklasy sezonu 2015/2016: Pomorzanin Toruń - Grunwald Poznań. Organizator: Pomorzanin Toruń, http://pilka.pomorzanintorun.pl

godz. 16:00 Mój rodowód, Muzeum Etnograficzne
Spotkanie z cyklu "Kultura okolic – okolice kultury" poświęcone historii mieszkańców Chełmży i Torunia, a w nim – Rynku Nowomiejskiego i pobliskich ulic. Gościem będzie pani Sylwia Dullin, członek Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego, a przede wszystkim mieszkanka toruńskiego Nowego Rynku. Znana torunianka opowie o książce Mój rodowód, w której opublikowała wspomnienia o przodkach swojej rodziny na tle wydarzeń związanych z dziejami Wielkopolski i Pomorza. Autorka uchyli także rąbka tajemnicy na temat pracy nad kolejną książką, w której przedstawi losy dawnych mieszkańców Rynku Nowomiejskiego i pobliskich ulic, sąsiadów, znajomych, właścicieli i pracowników pobliskich sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Wspomnienia Sylwii Dullin zilustrują ciekawe fotografie. Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego. Bilet: 2 zł.

godz. 17:00 Koncert Laureatów Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci i Młodzieży, Dwór Artusa
Do konkursu zakwalifikowało się 55 uczestników 20 krajów świata. Przesłuchania odbywały się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Wstęp wolny

godz.17:00 Get Well Toruń - Sparta Wrocław, Motoarena
Spotkanie 6.kolejki żużlowej PGE Ekstraligi. Bilety: https://kstorun.kupbilety.pl
Organizator: PGE Ekstraliga, http://www.speedway.torun.pl

Weekend z Millennium Docs Against Gravity, do 22.05., CSW
18:00 Pod opieką wiecznego słońca, reż. Witalij Manski, Łotwa / Niemcy / Czechy / Korea Północna 2015
20:00 Sonita, reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran / Niemcy / Szwajcaria 2015
Bilety: 12/14 zł

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, do 28.05., Teatr Horzycy i inne miejsca
godz. 19:00, CKK Jordanki: Schaubühne am Lehniner Platz (Berlin/Niemcy), Henrik Ibsen „Wróg Ludu”, reż. Thomas Ostermeier

godz. 19:00 "Jutro będzie za późno", premiera, Impresaryjny Teatr Muzyczny
Bilety: 30 zł, 25 zł ulgowy

Stand-up Toruń, Klub Dwa Światy
Tomek „Boras” Borkowski i Tomek Nowaczyk. Comiesięczna edycja imprezy stand-upowej, prezentująca najciekawszych komików z kraju.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.