Uwaga na smog

Uwaga na smog

W czwartek rano, 16 lutego 2017 r. średnia z wszystkich urządzeń pomiarowych wynosiła około 200 mikrogramy na metr sześcienny. Jakość powietrza jest dziś zła. Osoby szczególnie narażone na smog to dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze.

W związku z niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi (mała prędkość wiatru, niska temperatura powietrza, brak opadów) oraz z sezonem grzewczym (wzmożona emisja zanieczyszczeń z sektora bytowo- komunalnego) w Toruniu 16 lutego 2017 r. rano średnia z wszystkich urządzeń pomiarowych wynosiła około 200 mikrogramy na metr sześcienny. Jest to jakość powietrza zła. Skutki wdychania szkodliwych substancji to kaszel, duszności, trudności z oddychaniem. Osoby szczególnie narażone to dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Sugeruje się ograniczyć spacerów oraz uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Prognozy pogody na kolejne dni wskazują, że jakość powietrza powinna poprawić się dopiero w nocy z czwartku na piątek (16/17 lutego), gdy nastąpi spadek ciśnienia atmosferycznego, pojawią się opady deszczu, wzrośnie prędkość wiatru, a temperatura powietrza będzie utrzymywała się na poziomie powyżej 0°C.

Stan powietrza w Toruniu oraz w całym województwie kujawsko-pomorskim można sprawdzać na stronach: www.wios.bydgoszcz.pl oraz www.powietrze.gios.gov.pl

Data publikacji: 2017-02-16