Uniwersytet dla gimnazjalistów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Uniwersytet dla gimnazjalistów

Miasto
Data publikacji: 24 września 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Trwają zapisy na Uniwersytet Młodych, czyli najnowszy projekt edukacyjny Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici (organizatora Uniwersytetu Dziecięcego przy UMK), tym razem adresowany do gimnazjalistów. Nabór na UniM potrwa do 10 października lub wyczerpania limitu miejsc.

W roku akademickim 2014/2015 po raz pierwszy zostaną zrealizowane programy sześciu profili:

  1. Od szkicu do animacji. Sztuka naszych czasów (profil o tematyce artystycznej);
  2. Kreatywność. Nowe media. Nowe technologie (profil o tematyce dziennikarsko-humanistycznej);
  3. O zjawisk przyczynach. Fizyka źródłem postępu (profil fizyczny);
  4. Komórka – organizm, atom – materia. Filary nauk przyrodniczych (profil o tematyce biologiczno-chemicznej);
  5. Od obliczalności do mobilnych aplikacji. Cywilizacja informacyjna XXI wieku (profil o tematyce informatyczno-matematycznej);
  6. Pętle, szyfry, pył. Tajemnice programowania (wyspecjalizowany profil informatyczny).

We współpracy z naukowcami z dziewięciu wydziałów UMK opracowane zostały programy poszczególnych profili. Każdy całoroczny program składa się z 18 dwugodzinnych zajęć, podzielonych na sześć bloków. Programy rozpisane są tak, by każdy z nich tworzył spójną, merytorycznie wartościową całość.

Zajęcia poszczególnych profili odbywać się będą w soboty (z wyjątkiem profilu Pętle, szyfry, pył. Tajemnice programowania, prowadzonego w czwartki). W zależności od specyfiki profili, grupy liczyć będą 15-20 osób, a w ich skład wejdą uczniowie wszystkich klas gimnazjum. Zajęcia poprowadzą pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dodatkowo każdy z uczestników UniM będzie miał możliwość uczestniczenia w module Nauka i przedsiębiorczość, za którego opracowanie oraz przeprowadzenie odpowiedzialny będzie Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK.

Koszt uczestnictwa w całorocznym programie wybranego profilu wynosi 1000 zł (płatne w ratach: 300 zł + 4 x 175 zł).

Więcej szczegółów oraz informacje o zapisach na stronie: www.fundacja.umk.pl (w zakładce EDUKACJA). Lub: Katarzyna Olczyk: unim@umk.pl / 695 766 263

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.