Umowa na II etap Łódzkiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Umowa na II etap Łódzkiej

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 21 października 2016
Autor: Sylwia Derengowska

Już niebawem ruszy budowa ul. Łódzkiej na odcinku od Lipnowskiej do Zdrojowej. 21 października 2016 r. miasto podpisało umowę na wykonanie prac z konsorcjum PBDI  S.A. (lider) i Erbud S.A (partner).

- Będzie to kontynuacja wcześniejszego zadania, czyli przebudowy ul. Łódzkiej. na odcinku od ul. Andersa do Lipnowskiej. Ta inwestycja jest miastu bardzo potrzebna, gdyż ul. Łódzka jest mocno obciążona. Dlatego, mimo że to droga krajowa i staramy się o dofinansowanie, nie czekamy na rozstrzygnięcie konkursu, tylko przystępujemy do prac. Liczę na to, że sprawdzony wykonawca sprawnie przeprowadzi tę inwestycjęmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na zadanie pod nazwą „Budowa i rozbudowa ul. Łódzkiej w Toruniu na odcinku od ul. Lipnowskiej do ul. Zdrojowej" ogłoszono przetarg. O realizację tej inwestycji walczyło aż siedem firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm PBDI  S.A. (lider) i Erbud S.A (partner). Koszt wyniesie 16 mln 847 tys. zł. Nadzór inwestorski sprawować będzie DDG sp. z o.o. Spółka Komandytowa (wartość umowy 707 tys. zł).

Ze strony miasta umowę podpisał dyrektor Miejskiego zarządu Dróg Rafał Wiewiórski i główna księgowa Grażyna Pluta-Jagła, a ze strony wykonawcy wiceprezes PBDI S.A.Roman Rubach i prokurent spółki Marcin Szerszeń.

W ramach inwestycji zostanie przebudowany odcinek drogi krajowej nr 91 o długości około 2,4 km od ul. Lipnowskiej do ul. Zdrojowej. Na odcinku od ul. Lipnowskiej do Włocławskiej powstanie układ dwujezdniowy, na wysokości ulicy Włocławskiej powstanie 3-wlotowe rondo.  Na dalszym odcinku, od Włocławskiej do ul. Zdrojowej, planowana jest przebudowa istniejącej jezdni. Na całym odcinku powstanie infrastruktura dla rowerzystów i pieszych. W ramach inwestycji, nad torami kolejowymi linii Kutno-Piła,  powstanie także nowy wiadukt, dostosowany do nowego układu drogowego.

Ponadto na całym odcinku przewiduje się przebudowę zjazdów w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania drogi, przebudowę zatok autobusowych, wycinkę drzew kolidujących z rozbudową, organizację ruchu (oznakowanie pionowe i poziome, urządzenia BRD), przebudowę kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną oraz elementy ITS.

- Na czas prowadzenia prac zmieni się organizacja ruchu. Co ważne, przez cały ten okres ruch będzie się odbywał dwukierunkowo, bez mijanek. Mogą się zdarzyć najwyżej chwilowe wahadła ze względu na połączenie poszczególnych etapów pracmówi Daniel Drozdowski z PBDI S.A.

Na odcinku od ul. Włocławskiej do Zdrojowej najpierw wykonawca wyłączy z ruchu południową jezdnię, a pojazdy będą się poruszać po jezdni północnej. Gdy prace się zakończą, nastąpi przełożenie ruchu na drugą stronę. Z kolei na odcinku od Włocławskiej do Lipnowskiej prace rozpoczną się od ułożenia nowej nitki ul. Łódzkiej. Gdy będzie gotowa, ruch będzie odbywał się po niej, a na dotychczasowej jezdni ruszą roboty.

Termin zakończenia prac to 21.10.2018 r.

Prezentacja nt. budowy ul. Łódzkiej na odcinku od Lipnowskiej do Zdrojowej

Warto wiedzieć:

W 2015 roku zakończył się I etap przebudowy ul. Łódzkiej. Arteria została przebudowana na odcinku od ul. Andersa do ul. Lipnowskiej (skrzyżowanie z Trasą Wschodnią). Długość przebudowanego fragmentu wynosi 1,3 km. Po przebudowie ulica Łódzka stała się trasą dwujezdniową, posiada po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W ramach przebudowy została wykonana kanalizacja deszczowa i nowe oświetlenie. Powstał chodnik i ścieżka rowerowa, co poprawiło  bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. W rejonie skrzyżowań powstały  dodatkowe pasy, pozwalające skręcającym na bezkolizyjne pokonanie skrzyżowania. Wykonawcą robót była firma PBDI. Koszt przeprowadzonych w 2015 roku prac to 11,6 mln zł. Równolegle z przebudowa ul. Łódzkiej realizowane były  prace związane z  budową tzw. bajpasu, który umożliwia płynny i bezkolizyjny przejazd, bez konieczności wjazdu na rondo, kierowcom jadącym od strony ul. Andersa w kierunku Łodzi.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.