Toruńskie szkoły zawodowców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńskie szkoły zawodowców

Miasto
Data publikacji: 17 stycznia 2017
Autor: Maria Wesoła

6 toruńskich szkół przystąpiło do marszałkowskiego projektu „Szkoła zawodowców”. Umowę partnerską w imieniu samorządu Torunia podpisał prezydent Michał Zaleski.

Kursy zawodowe, lekcje branżowego języka obcego czy dodatkowe zajęcia na uczelniach wyższych – to tylko niektóre z elementów wsparcia uczniów i nauczycieli z 17 techników w regionie, które 17 stycznia 2017 r. rozpoczynają realizację projektu „Szkoła zawodowców”. Ze wsparcia skorzysta 700 uczniów i 24 nauczycieli ze szkół kształcących w zawodach, na które Województwo Kujawsko-Pomorskie stawia w gospodarce i nauce:

  • motoryzacja, urządzenia transportowe i automatyka przemysłowa,
  • przetwarzanie informacji, multimedia, programowanie, usługi IZT
  • biointeligentna specjalizacja – potencjał naturalny, środowisko, energetyka,
  • transport, logistyka, handel,
  • najlepsza bezpieczna żywność, przetwórstwo, nawozy i opakowania.

- Od wielu lat toczą się dyskusje jak prowadzić szkolnictwo zawodowe, żeby odpowiadało na potrzeby rynku. Dwa projekty, z których jeden dziś zaczynamy podpisując umowę z siedmioma samorządami z regionu zostały poprzedzone analizą trendów w szkolnictwie zawodowym i odpowiadaja na jego wyzwaniawyjaśnia wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zbigniew Ostrowski.

W ramach projektu pracownie językowe i zawodowe w szkołach zostaną doposażone w specjalistyczny sprzęt i pomoce dydaktyczne, uczniowie będą uczestniczyć w innowacyjnych zajęciach pozalekcyjnych w pracowniach zawodowych i na uczelniach wyższych, a nauczyciele wezmą udział w kursach i studiach doskonalenia zawodowego.

„Szkoła zawodowców” pozwoli również uczniom na współpracę z pracodawcami w ramach wakacyjnych staży zawodowych, za które uczniowie otrzymają stypendium.

- Mam nadzieję, że ten projekt zachęci do korzystania ze szkolnictwa zawodowego w Toruniu. Coroczne nabory w technikach pokazują niewielkie zainteresowanie uczniów, a więc chętnie sięgamy po takie projekty, które pobudzają chęć takiego kształcenia, które natychmiast po zakończeniu szkoły daje przygotowanie do zawodów cenionych nie tylko w Polsce, ale i wielu innych krajach europejskichzauważa prezydent Torunia, Michał Zaleski.

prezydent Michał Zaleski i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podpisują umowę w projekcie "Szkoła  zawodowców", Urząd Marszałkowski, 17 stycznia 2017 r.

Wśród 6 szkół z Torunia, które będą uczestniczyć w projekcie „Szkoła zawodowców” znalazły się:

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13,
  • Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO,
  • Zespół Szkół Inżynierii Środowiska,
  • Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych,
  • Zespół Szkół Technicznych,
  • Zespół Szkół Samochodowych.

- Bardzo nas cieszy obecność w tym projekcie, ponieważ dotyczy przede wszystkim inteligentnych specjalizacji. Uczniowie z sześciu toruńskich szkół będą między innymi brać udział w zajęciach branżowego języka obcego i zajęciach pozalekcyjnych na uczelniach wyższych. W ramach projektu zapewniono również rozwój kadrze nauczycielskiej, dla której przewidziano kursy i studiamówi dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, Anna Łukaszewska.

Oprócz sześciu toruńskich szkół w projekcie „Szkoła zawodowców biorą udział 4 szkoły branżowe z Włocławka, 2 szkoły z Grudziądza, 2 szkoły ze Żnina i po jednej ze Świecia, Wąbrzeźna i Tucholi. Jego realizacja potrwa do końca września 2018 r. i będzie finansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partenerem projektu jest Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie „Europa Kujaw i Pomorza”. Bliźniaczy projekt realizowany będzie również w Bydgoszczy pod nazwą "EduAkcja".

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.