Toruńska Noc Naukowców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska Noc Naukowców

Kultura
Data publikacji: 17 września 2015
Autor: Małgorzata Litwin

W piątek, 25 września zapraszamy do toruńskiego Młyna Wiedzy na kolejną Noc Naukowców.

Warsztaty, doświadczenia, prelekcje, pokazy laserowe – to tylko część naukowych atrakcji przygotowanych na Toruńską Noc Naukowców. Gospodarzem wydarzenia jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a współorganizatorem Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Noc Naukowców rozpocznie się o godz. 18.00. Uczestnicy będą mogli skorzystać z kilku stref, w których będzie można bawić się nauką. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do zwiedzania interaktywnych wystaw w trzech dwugodzinnych turach zwiedzania: 18:00-20:00, 20:00-22:00, 22:00-24:00. Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w namiocie przed budynkiem CNMW na pół godziny przed rozpoczęciem każdej z tur.

- W przestrzeni Młyna przygotowaliśmy dodatkowe aktywności: w pracowni biologicznej, pokazy na wystawie „Rzeka” oraz zajęcia „Bzyczący hotel”, podczas których będzie można samodzielnie zbudować schronienie dla owadów - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy centrum nauki.

Na parkingu przed Centrum Nowoczesności stanie specjalny doświadczalny namiot, w którym naukowe stanowiska przygotował Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Odpowiedzi na pytanie „Co się kryje w roślinach?” szukać będą wraz z uczestnikami zajęć biolodzy, fizycy pochylą się nad historią pomiaru czasu i technologią nowoczesnych zegarów atomowych. Najmłodsi wraz z naukowcami zbudują swoje roboty, a odwiedzający stanowisko archeologów poznają zmieniane przez wieki kuchenne receptury. Nie zabraknie również niezwykle popularnych w poprzednich latach warsztatów z formowania elementów dekoracyjnych i zabawek ze szkła. Chemicy z toruńskiego uniwersytetu przeprowadzą również plenerowe pokazy chemiczne.

- Można spodziewać się gorącej atmosfery, którą zapewnią niesamowite wybuchy i efekty świetlne - mówi Anna Wielbińska, koordynator wydarzeń z UMK.Nawiążemy w ten sposób do obchodzonego właśnie Międzynarodowego Roku Światła.

W patio Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży (ul. Władysława Łokietka 3) przygotowano stanowiska doświadczalne CNMW, warsztaty „Jak radzić sobie ze stresem w szkole?”, które przeprowadzą psycholodzy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Z kolei, toruńscy kognitywiści zaprezentują swoje badania z wykorzystaniem technologii Oculus i Kinect.

- Animatorzy Centrum zaprezentują m.in. laserowy labirynt, światłowód, siatkę dyfrakcyjną, a także doświadczenie Hertza - mówi Marcin Centkowski. - Przy boisku MCSM uczestnicy Nocy Naukowców będą mogli wejść do skrzyni tajemnic i skorzystać ze specjalnej ściany do malowania.

W związku z „Rokiem Światła” w godz. 20:30, 22:30 i 23:30 zostaną zaprezentowane specjalne pokazy laserowe na frontowej elewacji budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Przed dwoma pierwszym pokazami wykład poświęcony laserom wygłosi prof. Wiesław Nowak z Instytutu Fizyki UMK. W związku z pokazami będzie wymagane pełne zaciemnienie przestrzeni wokół CNMW, dlatego wszystkich uczestników bardzo prosimy, aby przed każdym z pokazów zastosowali się do komunikatów organizatora.

Świetlny konkurs plastyczny

Tradycyjnie Nocy Naukowców towarzyszy konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych. Tematem konkursu jest przedstawienie zjawisk lub efektów świetlnych, które można zaobserwować na niebie. Prace powinny mieć format nie większy niż A4 i powinny być wykonane samodzielnie. Prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście do 23 września 2015 r. na adres: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Centrum Promocji i Informacji, ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej

Informacje o konkursie: Anna Wielbińska (Centrum Promocji i Informacji UMK), tel.: 56 611-49-32, e-mail: festiwal@umk.pl.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.