Toruńscy łyżwiarze pojadą na igrzyska! [wideo]

Budżet partycypacyjny 2018 - głosowanie

Toruńscy łyżwiarze pojadą na igrzyska! [wideo]

Łyżwiarze figurowi w parach tanecznych Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev będą reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w Pjongczang w 2018 r.

Łyżwiarze wywalczyli kwalifikację olimpijską podczas Mistrzostw Świata w Helsinkach. To pierwsza kwalifikacja olimpijska Polaków w tej dyscyplinie sportu od 8 lat, a wśród toruńskich zawodników w sportach zimowych będzie to pierwszy występ od 46 lat.

- Gratuluję Państwu wspaniałych sukcesów sportowych i dziękuję za znakomitą promocję Torunia na całym świecie – mówił prezydent Michał Zaleski, wręczając sportowcom listy gratulacyjne i okolicznościowe upominki.  

Prezydent Michał Zaleski spotkał się z łyżwiarzami 13 kwietnia 2017 r. Para taneczna w łyżwiarstwie Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev otrzymała z rąk nagrody rzeczowe i decyzje o podwyższeniu stypendium sportowego od kwietnia do grudnia do kwoty 3 tys. zł/miesiąc (do tej pory otrzymywali 1 tys. zł). Podziękowania i upominki prezydent przekazał również trenerce pary - Sylwii Nowak-Trębackiej i prezesesowi MKS „Axel” Markowi Kaliszkowi, dumnemu tacie Natalii.

Natalia Kaliszek (1996)  i Maksym Spodyriev (1993) to obecnie najlepsza para taneczna w Polsce. Razem trenują od 2014 r. Trzykrotnie wywalczyli tytuł Mistrzów Polski – w sezonie 2016/2017, 2015/2016 oraz 2014/2015. Na Mistrzostwach Świata Juniorów w 2015 roku zajęli siódme miejsce. W sezonie 2015/2016 ich taniec do muzyki fokstrota z programu krótkiego zyskał tak dobre oceny od sędziów, że komisja techniczna tańców na lodzie ISU oficjalnie zgłosiła tę sekwencję kroków do kanonu tańców na lodzie.

W Helsinkach po tańcu krótkim torunianie zajmowali 15. miejsce z najlepszym wynikiem sezonu 63,37 pkt. Taniec dowolny pojechali znakomicie i w ostatecznej klasyfikacji, z końcowym wynikiem 157,15 uplasowali się na 14. pozycji, wyprzedzając parę ukraińską Aleksandrę Nazarową i Maksyma Nikitina. Jest to także awans o dwie pozycje w stosunku do ubiegłorocznego występu na Mistrzostwach Świata w Bostonie. Poprawiając też swoje najlepsze wyniki w tym sezonie w obu programach, ustanowili swoje nowe rekordy życiowe! Największym jednak sukcesem jest niewątpliwie kwalifikacja olimpijska na igrzyska w Korei.

>>>Zobacz film z toruńskimi olimpijczykami

Data publikacji: 2017-04-27