Toruń ogranicza ruch tirów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń ogranicza ruch tirów

Drogi, Miasto
Data publikacji: 20 czerwca 2017
Autor: Sylwia Derengowska
Toruń ogranicza ruch tirów

Toruń jest jednym z miast, które ogranicza na swoich ulicach ruch tirów. W tym celu od 2012 roku wprowadzono zakaz wjazdu dla pojazdów o masie przekraczającej 18 ton w godzinach 6.00 - 9.00 i 13.00 - 19.00.

W styczniu 2012 roku wprowadzono przepis, na podstawie którego pojazdy o masie przekraczającej 18 ton  w godzinach 6.00 - 9.00 i 13.00 - 19.00 mają ograniczony wjazd do Torunia. Intencją zakazu było i jest ograniczenie ruchu tranzytowego przez centrum miasta, czyli pojazdów ciężarowych, dla których Toruń nie jest celem, ale tylko punktem przejazdowym. Zakaz nie obowiązuje jednie kierowców posiadających zezwolenie Miejskiego Zarządu Dróg. Kierowcom, którzy transportują towary do naszego miasta, Miejski Zarząd Dróg wydaje zezwolenia pozwalające na niestosowanie się do znaków zakazu B-5. Kierowcy mogą uzyskać zezwolenie jednorazowe, czyli takie, które umożliwia wjazd na teren Torunia w konkretnym dniu i ustalonych godzinach lub zezwolenie długoterminowe, czyli takie które jest wydawane maksymalnie na 12 miesięcy. W początkowym okresie wprowadzenia tych przepisów liczba wydanych zezwoleń wyniosła 2600. Od kilku lat jednak  systematycznie maleje - w 2015 roku wydano ich 1763. Podobnie w roku następnym. 

Oczywiście przez cały czas MZD prowadzi szczegółową analizę i kontrolę wydawanych zezwoleń. Aby je otrzymać do wniosku należy dołączyć kopię dowodu rejestracyjnego i  - co najistotniejsze  - dokument uzasadniający potrzebę i celowość wjazdu na teren miasta (np. umowa lub zlecenie na wykonanie określonych robót lub usług ). Oznacza to, że nie ma możliwości wydania takiego zezwolenia kierowcy, który chce przez Toruń tylko przejechać, aby np. skrócić sobie trasę przejazdu.

Zatrzymajmy się na moment przy statystykach. Otóż każdego roku około 500 zezwoleń wydawanych jest lokalnym firmom, które mają swoje siedziby w Toruniu lub w ościennych gminach, np. Wielka Nieszawka,  Łysomice, Lubicz czy Dobrzejewice, a więc firmom, które ze społecznego punktu widzenia stanowią rynek pracy i dają zatrudnienie mieszkańcom miasta i okolic.

A teraz fakt najważniejszy: liczba wydanych zezwoleń nie przekłada się na  liczbą tirów przejeżdżających przez Toruń. Jak to wygląda w praktyce? Dla przykładu: firma X mająca na terenie Torunia np. linie produkcyjną,  z powodów organizacyjnych występuje o zezwolenia dla wszystkich swoich samochodów, które mogą potencjalnie zajmować się transportem. Trudno bowiem wskazać konkretne samochody czy wybrać tylko wąska grupę takich aut. Trzeba przecież przewidzieć różne, mogące wydarzyć się sytuacje, jak np. awaria auta czy choroba kierowcy. Dlatego, dla usprawnienia swego funkcjonowania, by nie występować ciągle o kolejne zezwolenia, firmy najczęściej  decydują się na wystąpienie o zezwolenia dla większej liczby pojazdów niż rzeczywiście jest potrzeba.  Inny przykład: firmy, szczególnie te toruńskie, starają się organizować swój transport w godzinach dopuszczonych przepisami. Czasami jednak załadunek się przedłuża się o kilka minut. Kierowca bez zezwolenia musiałby więc czekać, aż minie czas przepisowego zakazu ruchu dużych pojazdów. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to nieuzasadnione. Dlatego na taką ewentualność firmy wolą mieć zezwolenia i po nie występują.

Warto podkreślić, że przy projektowaniu nowych lub podczas remontu już istniejących ulic, miasto stara się uwzględniać potrzeby różnych ich użytkowników. I tak np. Inspekcja Transportu Drogowego wystąpiła do miasta z wnioskiem o wyznaczenie miejsca do kontroli tirów. Powstanie ono przy okazji rozbudowy Trasy Wschodniej.

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.