Thorunium dla prof. Głuchowskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Thorunium dla prof. Głuchowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 października 2012
Autor: Mariusz Szefera

50-lecie pracy naukowej obchodzi w tym roku  prof. Jan Głuchowski - wybitny prawnik, pisarz, dyplomata oraz wieloletni rektor jednej z czołowych toruńskich uczelni wyższych. Podczas jubileuszu, 18 października 2012 r., profesor otrzymał z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego medal Thorunium - najwyższe odznaczenie dla zasłużonych dla miasta. 

- Gratuluję Panu Profesorowi wielkich zasług dla nauki polskiej. Dziękuję za dalekowzroczne i perspektywiczne szukanie symbiozy między nauką, biznesem, środowiskiem studenckim i licznymi organizacjami życia publicznego Torunia. Dziękuję za Pana wielką życzliwość do Torunia oraz współpracę z samorządem naszego miasta. Patrząc na Pana 50 pracowitych lat i na aurę dzisiejszej jubileuszowej gali, mam przeczucie, że przygotował Pan dla Torunia na kolejne dziesięciolecia jeszcze niejedną atrakcję – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Jest mi miło poinformować, że w uznaniu zasług dla nauki, dla rozwoju Torunia oraz jego akademickiego potencjału,  a także dla aktywnej animacji życia społecznego i kulturalnego w naszym mieście nadaję panu profesorowi Janowi Głuchowskiemu - w związku z jubileuszem 50-lecia pracy naukowej - Medal Honorowy Thorunium. Jest to najwyższe odznaczenie, jakim mogę jako prezydent Torunia uhonorować wybitnych mieszkańców naszego miasta.

Uroczystość jubileuszu 50-lecia pracy naukowej prof. Jana Głuchowskiego odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. 

Profesor Jan Głuchowski
urodził się 16 marca 1940 roku w Żylinie. Ukończył studia na wydziale Ekonomiki Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Pracę magisterska napisał pod kierunkiem profesor Jadwigi Jaskie wieżowej. W czerwcu 1962r. został zatrudniony w charakterze asystenta w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. 

W roku 1965 J. Głuchowski obronił pracę doktorską na temat lokat budżetowych. Stopień doktora habilitowanego został mu nadany 1970r. przez Radę Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego na podstawie rozprawy o wewnętrznym kredycie publicznym w budżetach państw europejskich. W październiku I977r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1986r. został profesorem zwyczajnym prawa finansowego. 

Od 1998 r. jest rektorem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu - największej niepublicznej uczelni w województwie pod względem liczby studentów, która poprzez swój wysoki poziom kształcenia w znaczący sposób przyczynia się do promowania Torunia. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu została wyróżniona Medalem Europejskim przyznawanym przez Business Centre Club i Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. W 2011 Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu otrzymała go za wszystkie swoje produkty (studia I i II stopnia, studia podyplomowe, kursy i szkolenia), w 2009 za działalność Instytutu Praktyki Gospodarczej przy WSB Toruń, w 2007 Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu otrzymała go za usługi biblioteczne, w 2006 za działalność uczelnianego Biura Karier, w 2005 za Extranet – wewnętrzny system informacyjny dla studentów i pracowników Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu , a w 2003 r. za usługę edukacyjną: kształcenie na studiach wyższych, podyplomowych, szkoleniach i kursach. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu otrzymała również Certyfikat "Wiarygodna Szkoła" przyznany w 2006 roku przez Akademickie Centrum Informacyjne. 

Kierował Katedrą Finansów i Prawa Finansowego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji w latach 1998-2007. 

Profesor J. Głuchowski był stypendystą wielu uniwersytetów europejskich i amerykańskich. W latach 1971-1972 przebywał jako visiting professor w The University of Michigan w charakterze stypendysty Fułbighta. W latach osiemdziesiątych był dwukrotnie stypendystą Friedrich Ebert Stiftung. Ponadto prowadził badania w uniwersytetach: w Amsterdamie, Angcrs, Arhus, Berlinie. Bonn, Bangkoku, Ferrarze. Getyndze. Helsinkach, Lipsku. Nottingham i Padwie. Szczególne i znaczące efekty przynosi współpraca profesora z International Bureau of Fiscal Dokumentation w Amsterdamie. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych na świecie instytucji podatkowych. Profesor J. Głuchowski jest również jednym z reprezentantów krajów Europy Wschodniej na corocznych konferencjach European Association of Tax Law Professors. Profesor J. Głuchowski jest od wielu lat członkiem komitetów redakcyjnych: „Comperative Law Review" oraz ..Przeglądu Orzecznictwa Podatkowego". Pełni również funkcję przewodniczącego komitetu redakcyjnego ..Studia luridica". 

 

Za swą działalność dydaktyczną i naukową był kilkukrotnie wyróżniany nagrodami Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz dwukrotnie nagrodą Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. W latach 1979 - 1991 był członkiem Rady Naukowej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W 1991 r. pełnił funkcję ambasadora RP w Bangladeszu. 

Oprócz publikacji prawniczych tworzy literaturę beletrystyczną, jest autorem powieści historycznych "Król szulerów" i "Ostatnia gra SS-gruppenführera".

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.