Sztuka na bilbordach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sztuka na bilbordach

"Pod presją. Jak być sobą we współczesnym opresyjnym świecie?" – takie hasło towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki na Bilbordach „Art Moves”. Jego 9. edycja potrwa od 9 września do 11 października 2016 r.

- Ciągła presja jest jednym ze źródeł współczesnego kryzysu społeczno-kulturowego. Obecna jest zarówno w codzienności pojedynczych ludzi, jak i w skali makro. Dzieci od przedszkola mają się uczyć języków, grać na instrumentach, żeby iść do dobrej szkoły, a następnie zdobyć dobry zawód i zarabiać duże pieniądze. To samonakręcająca się spirala. Ludzie przywykają do tego, a jednocześnie często trudno jest sprostać wszystkim sprzecznym wymaganiom, jakie są im stawiane - mówią organizatorzy przedsięwzięcia Rafał Góralski i Joanna Górska, artyści z Galerii Rusz.

Zarówno poprzez prezentację własnych prac, jak i za pośrednictwem organizowanego przez nich festiwalu od lat próbują poruszać odbiorców, zmuszać ich do zastanowienia nad problemami współczesności i własnym miejscem w świecie. Aby z komunikatem dotrzeć jak najszerzej, wychodzą ze sztuką na ulicę i prezentują ją na bilbordach, zwykle kojarzących się z przekazem reklamowym. Na festiwal Art Moves składają się dwa elementy. Na wielkoformatowych nośnikach przy placu Rapackiego oglądać można najciekawsze prace konkursowe, zaś na kilkudziesięciu citylightach przy przystankach komunikacji miejskiej pokazywane są obrazy artystów zaproszonych przez organizatorów. Wszystkie one odnoszą się do zaproponowanego w danym roku hasła. Tegoroczne okazało się tak nośne, że na konkurs nadeszły aż 1204 prace 643 artystów z 62 krajów świata.

Spośród prac nadesłanych na konkurs, jury wybrało dziesięć do prezentacji na bilbordach. Są wśród nich projekty artystów znanych z wcześniejszych edycji (np. Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banacha, Lexa Drewinskiego), jak i nieznanych dotąd w Toruniu twórców. Nagrodę główną otrzymali Aleksander Piątek i Monika Braksal za wieloznaczną, oszczędną, a jednocześnie bardzo wymowną pracę, na której widnieje napis „press” i przycisk z napisem „ja”. 

W bloku głównym pokazane zostaną prace uznanych artystów z różnych części świata: Adama Niklewicza, Tabera Calderona, Nicholasa Knighta (USA), Lexa Drewinskiego (Niemcy/Polska), Marka Titchnera (Wielka Brytania), Alaina Schibli (Szwajcaria), Joanny Ejzler (Polska). Nie zabraknie również twórczości Galerii Rusz.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.