Święta i Nowy Rok w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święta i Nowy Rok w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 15 grudnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Toruń gotowy na święta: trwa Jarmark Bożonarodzeniowy, a przed nami Wigilia oraz Kolędowanie przy Szopce BożonarodzeniowejMuzyczna Noc Sylwestrowa oraz Święto Trzech Króli.


Wigilia pełna atrakcji oraz Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej

Konkursy dla dzieci i dorosłych, świąteczne animacje, koncerty kolęd, słodkie upominki i świąteczny poczęstunek — to jedynie niektóre z atrakcji Wigilii Miejskiej, która odbędzie się w sobotę, 20 grudnia 2014 roku na Rynku Nowomiejskim.

Podczas tegorocznego spotkania wigilijnego, które rozpocznie się o godzinie 15.00, zaplanowano liczne atrakcje. Dzieci będą mogły sprawdzić, jak wygląda przejażdżka sańmi Świętego Mikołaja, a także wziąć udział w animacjach i konkursach oraz wygrać słodycze i maskotki. Z kolei nagrodami dla dorosłych uczestników Wigilii będą świąteczne choinki ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.

Na Rynku Nowomiejskim zabrzmią koncerty kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gminy Obrowo oraz zespołu Dzieciaki Śpiewaki, działających przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” — zapowiada Maria Tuchowska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Zaśpiewa także Chór Nauczycielski „Con Anima”. Wigilia Miejska zainauguruje cykl koncertów muzycznych „Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej”, które będą się odbywać od 22 grudnia do 5 stycznia w godzinach 16.00–17.00 na Rynku Nowomiejskim.

Mieszkańcy i zaproszeni goście zostaną poczęstowani tradycyjnymi wigilijnymi potrawami: pierogami z kapustą i grzybami, gorącym barszczem, kapustą z grzybami oraz ciastami.

Uczestnicy Wigilii będą mogli podzielić się opłatkiem oraz wspólnie zaśpiewać kolędy. Dla najmłodszych uczestników wigilijnego spotkania przygotowaliśmy symboliczne paczki ze słodyczami — dodaje Agnieszka Wiśniewska z Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

O godzinie 16.00 Prezydent Miasta Torunia oraz Biskup Toruński złożą mieszkańcom świąteczne życzenia, podzielą się opłatkiem oraz zasiądą wraz z torunianami do wigilijnego stołu. Ciepły posiłek będzie wydawany od godziny 15.00.

Organizatorami wydarzenia są Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Toruńska Agenda Kulturalna. Plenerową Wigilię Miejską na Rynku Nowomiejskim wsparło kilkunastu toruńskich sponsorów. Finansowo wsparli przedsięwzięcie: „Geofizyka Toruń” S.A., EDF Toruń S.A., Firma Handlowo-Produkcyjna „Lux”, Nord Partner Sp. z o. o., Plasticon Poland S.A., Ambroszkiewicz i Beyger Unimetalex Spółka Jawna, Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane Bud-Tech sp. z o.o., Budlex S.A. Natomiast pomoc rzeczową przekazały firmy: Bresse Pol Sp. z o.o. — operator sklepów sieci handlowej POLO Market, RUG RIELLO Urządzenia Grzewcze S.A., Krajowa Spółka Cukrowa S.A., CSK food enrichment Sp. z o. o., „Nova Trading” S.A., Fundacja „Bank Żywności” w Toruniu, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., Cukiernia „Sowa”, Cukiernia „Lenkiewicz”, Pierogarnia „Stary Toruń” oraz Hurtownia Artykułów Biurowych Jerzy Nehring.

W organizację Wigilii Miejskiej zaangażowane są również miejskie jednostki: przede wszystkim Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Straż Miejska, „Targi Toruńskie” Sp. z o.o., a także Miejski Zarząd Dróg i Wydział Gospodarki Komunalnej. Pomocą przy rozdawaniu paczek służyć będą skauci z Kręgu Wędrowników Św. Wojciecha Sieci Samodzielnych Zastępów „PuSzcza”.

Organizacja ruchu wokół Rynku Nowomiejskiego

  1. W sobotę, 20 grudnia 2014 roku, w godzinach 7.00–20.00 zostanie zamknięta zachodnia pierzeja Rynku Nowomiejskiego, będąca przedłużeniem ulicy Prostej.
  2. Południowa i wschodnia pierzeja pozostają otwarte dla ruchu samochodowego, aby utrudnienia komunikacyjne wokół Rynku były jak najmniejsze.

Harmonogram „Kolędowania przy Szopce Bożonarodzeniowej”
Rynek Nowomiejski, start zawsze o godzinie 16.00

  • 22.12 Zespół „Iskierki” i Grupa Keyboardowa z MDK
  • 23.12 Chór Akademicki „Studnia Jakubowa”
  • 25.12 Zespół „Drink Bar”
  • 26.12 Teatr Impresaryjny „Afisz”
  • 27.12 Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Toruniu
  • 28.12 Klub Seniora „Podgórski Walczyk”
  • 29.12 Dzieciaki Śpiewaki oraz Studio Piosenki „Stars” z OPP „Dom Harcerza”
  • 30.12 Kapela Góralska
  • 02.01 Świąteczne karaoke!
  • 03.01 Zespół „Klarstrun”
  • 04.01 Teatr Muzyczny „Mała Rewia”
  • 05.01 Zespół Muzyczny „Claritas”

Jarmark Bożonarodzeniowy

W jaki sposób święty Mikołaj jest w stanie zdążyć z rozdaniem prezentów? Jak wyglądają święta na plaży a jak na Biegunie Północnym? Zwyczaje i świąteczne obrzędy w różnych krajach to motyw przewodni tegorocznej oprawy artystycznej Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się w dniach 12–23 grudnia 2014 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

>>Program do pobrania<<

Warsztaty artystyczne, podczas których będzie można zrobić kartki świąteczne, pokaz kulinarny, a także Wielki Slalom Świąteczny — to jedynie niektóre z atrakcji tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Oprawa artystyczna wydarzenia obejmuje różnorodne warsztaty artystyczne i edukacyjno-kulturalne. Dzieci będą mogły zarówno samodzielnie przygotować ozdoby na choinkę, jak i samą choinkę z różnych materiałów. Wspólnie przygotujemy także prezenty, które będzie można przytulić, a nawet schrupać — zapowiada Maria Tuchowska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego nie zabraknie ciekawych animacji i występów teatralnych. Aktorzy Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego przedstawią legendy bożonarodzeniowe i obrzędy z różnych krajów. Natomiast aktorzy z Teatru Frajda zaproszą dzieci na poszukiwanie pierwszej gwiazdki na Rynku Staromiejskim.

Wielki Slalom Świąteczny, czyli wyścigi z zakupami i pakowanie prezentów na czas, odbędzie się w niedzielę, 21 grudnia 2014 roku, w godzinach 11.00–14.00. Dla tych, którzy przygotowanie świątecznych prezentów odkładają na ostatnią chwilę, przygotowaliśmy warsztaty artystyczne, podczas których będzie można się zapoznać z różnymi pomysłami na własnoręcznie wykonane prezenty — dodaje Maria Tuchowska.

Mocnym, a raczej smacznym, punktem programu będzie wspólne wypiekanie pierników z animatorami Muzeum Okręgowego, zaplanowane na niedzielę (14 grudnia 2014 roku), podczas którego będzie można poznać tradycje kulinarne z różnych krajów. Bardzo ciekawie zapowiadają się także warsztaty edukacyjno-kulturalne przewidziane w piątek, 19 grudnia 2014 roku. Podczas zajęć z astronomem dzieci będą miały możliwość dowiedzieć się wszystkiego o Pierwszej Gwiazdce.

Pojawi się także szansa na wysłanie własnoręcznie wykonanej kartki świątecznej, w tym wykonanej metodąquillingu. Animatorzy będą zachęcać do przesłania życzeń podopiecznym portalu Marzycielska Poczta — chorym dzieciom, które marzą właśnie o dostaniu tradycyjnego listu lub kartki.

Organizatorem Jarmarku Bożonarodzeniowego są Targi Toruńskie. Oprawę artystyczną przedsięwzięcia przygotowali Toruńska Agenda Kulturalna i Urząd Miasta Torunia. Program Jarmarku Bożonarodzeniowego można znaleźć w serwisie Toruńskiej Agendy Kulturalnej.


Muzyczna Noc Sylwestrowa

Energetyczne Brathanki będą muzyczną gwiazdą toruńskiego Sylwestra, który odbędzie się w godzinach 22.30–1.30 na Rynku Staromiejskim. Tradycyjnie o północy odbędzie się widowiskowy pokaz fajerwerków.

Toruński Sylwester odbędzie się w konwencji muzycznego koncertu — na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpią dwa popularne zespoły: Brathanki i Trubadurzy. Sylwestrowy koncert rozpocznie się o godzinie 22.30 występem Trubadurów.

W tym roku zdecydowaliśmy się zmienić dotychczasową konwencję sylwestrowej nocy. Na Rynku Staromiejskim — inaczej niż miało to miejsce w ubiegłym roku — stanie tradycyjna scena, a nie dziesięciometrowa stalowa konstrukcja, czyli boombox — zapowiada Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Jak co roku, torunianie będą mogli złożyć sobie noworoczne życzenia w scenerii widowiskowego pokazu fajerwerków.

Gwiazdą sylwestrowej nocy będą żywiołowe Brathanki, łączące róże gatunki muzyczne: folk, pop i rock. Ten popularny zespół założył w 1998 roku Janusz Mus — akordeonista i puzonista, który do swojego muzycznego projektu zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków współpracujących z czołowymi artystami polskiej estrady: Piotra Królika — perkusistę, Grzegorza Piętaka — gitarzystę basowego, Stefana Błaszczyńskiego — flecistę, Jacka Królika — gitarzystę i Adama Prucnala — skrzypka i klawiszowca oraz wokalistkę Hanię Chowaniec „Rybkę”, z którą wspólnie grali swoje pierwsze koncerty. Po odejściu Hani Chowaniec w zespole śpiewało kilka wokalistek: Halina Mlynkowa, Ania Mikoś, Magda Rzemek czy Aleksandra Chodak. Aktualną wokalistką zespołu jest Agnieszka Dyk, która wygrała „Szansę na sukces” piosenką „Czerwone korale”.

Podczas toruńskiego sylwestra usłyszymy najbardziej znane przeboje zespołu: „Czerwone korale”, „W kinie w Lublinie”, „Gdzie ten, który powie mi”, „Za wielkim morzem”, „Siebie dam po ślubie” czy „Mamo, ja nie chcę za mąż” — dodaje Agnieszka Marecka.

Występ Brathanków poprzedzi koncert zespołu Trubadurzy. Ta legendarna muzyczna grupa została założona w 1965 roku przez Krzysztofa Krawczyka, Mariana Lichtmana, Sławomira Kowalewskiego, Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego. W 1965 roku do zespołu na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk, zaś w 1967 roku Ryszard Poznakowski. Zespół wylansował wiele znanych przebojów. Podczas sylwestrowego koncertu w Toruniu usłyszymy niektóre z nich, m.in. „Znamy się tylko z widzenia”, „Przyjedź mamo na przysięgę”, „Cóż wiemy o miłości”.

Sylwester Miejski organizowany jest w trybie imprezy masowej. Dbamy nie tylko o atrakcyjną oprawę artystyczną, ale także o bezpieczeństwo uczestników zabawy. Oznacza to zakaz wnoszenia na teren wydarzenia fajerwerków i napojów alkoholowych— wyjaśnia Agnieszka Marecka.


Święto Trzech Króli

Barwna parada, której bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar, przemierzy toruńską starówkę we wtorek, 6 stycznia 2015 roku. Barwny orszak wyruszy o godzinie 15.00 z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski, gdzie odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej. W tym roku dla najmłodszych uczestników parady zostały przygotowane specjalne atrakcje — złote korony, konkurs na najlepsze jasełkowe przebranie, a także hiszpańskie łakocie podarowane przez Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Pampelunie.

Efektowną paradę uświetni Orkiestra Dęta z Wagańca, a smakołyki i maskotki będą rozdawać najmłodszym wróżki. W świątecznym przemarszu wystąpią aktorzy Teatru „Baj Pomorski” ucharakteryzowani na Kacpra, Melchiora, Baltazara, Maryję, Świętego Józefa i Archanioła Gabriela, a także żywe maskotki wcielające się w postacie z lubianych przez dzieci bajek. Nie zabraknie motoryzacyjnego akcentu — w paradzie zostaną wykorzystane sportowe i zabytkowe samochody z Automobilklubu Toruńskiego.

W tym roku najmłodsi uczestnicy parady będą mogli wziąć udział w konkursie na najciekawsze jasełkowe przebranie i wygrać cenne nagrody Prezydenta Miasta Torunia, takie jak tablet, aparat cyfrowy czy odtwarzacz MP4. Wystarczy zaskoczyć nas swoją kreatywnością i niebanalnym strojem oraz wysłać nam zdjęcie wykonane podczas parady. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć w serwisie internetowym Toruńskiej Agendy Kulturalnej — zapowiada Małgorzata Piontek z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Dodatkowym, barwnym akcentem, który po raz pierwszy pojawi się na toruńskiej paradzie, będą złote, kartonowe korony na głowach dzieci, a także słodkie upominki ufundowane przez Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Pampelunie, Pana Angela Tellechea Goyena.

W paradzie zostaną wykorzystane figury zwierząt: słonia, osła i wielbłąda, a na świąteczny orszak spadnie barwny deszcz konfetti. Atrakcją świątecznego popołudnia będzie koncert Majki Jeżowskiej. Artystka występuje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłej publiczności.

Dzieci znają nie tylko popularne utwory Majki Jeżowskiej, a wśród nich z pewnością piosenkę o mamie, co ma włosy jak atrament do słów Agnieszki Osieckiej, ale także kolorowy, sceniczny wizerunek artystki — dodaje Małgorzata Piontek. Występ Majki Jeżowskiej zaplanowany jest po przemarszu świątecznej parady o godzinie 15.30 na Rynku Nowomiejskim.

W Toruniu, wzorem hiszpańskich miast, Święto Trzech Króli jest najhuczniej obchodzonym świętem w okresie bożonarodzeniowym. Według tradycji Trzej Królowie przybywają ze Wschodu i przywożą dzieciom słodycze, cukierki lub drobne upominki. Święto Trzech Króli obchodzone jest w wielu europejskich krajach, m.in. w Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Finlandii oraz w trzech landach niemieckich: Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

Ograniczenia w ruchu

We wtorek, 6 stycznia 2015 roku, w godzinach od 14.00 do 17.30, zostaną zamknięte dla ruchu ulica Prosta na odcinku od ulicy Jęczmiennej do ulicy Browarnej oraz ulica Świętej Katarzyny u zbiegu ulic Sienkiewicza i Świętego Jakuba, a także ulica Świętego Jakuba na wysokości ulicy Szpitalnej.


Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.