Statuetka dla sztuk pięknych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Statuetka dla sztuk pięknych

Kultura, Miasto
Data publikacji: 05 lutego 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Statuetką Herbu Torunia miasto nagrodziło obchodzący jubileusz 70-lecia Wydział sztuk Pięknych UMK.

Uroczystość odbyła się 4 lutego 2016 r. Podczas uroczystej sesji w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz wręczył dziekan prof. Elżbiecie Basiul statuetkę Herbu Torunia - wyróżnienie w dziedzinie ochrony i konserwacji Zabytków.

Wyróżnienie honoruje jednostkę akademicką, która od siedmiu dziesięcioleci kształtuje artystyczne oblicze miasta. To dzięki niej Toruń cieszy się prestiżem jednego z najlepszych w Polsce ośrodków kształcenia w zakresie sztuk plastycznych, badania i konserwacji dzieł sztuki. Miasto współpracuje z WSP UMK podczas kolejnych edycji Targów Konserwatorskich, Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki czy corocznej kwesty na ratowanie nagrobków cmentarza św. Jerzego. Absolwenci wydziału decydują o kształcie wielu toruńskich galerii, muzeów i innych instytucji kultury. Zaangażowaniu profesorów Wydziału Sztuk Pięknych zawdzięczamy wpisanie toruńskiej starówki w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dziś studenci Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu mają do dyspozycji szeroką i różnorodną ofertę kierunków w pracowniach: malarstwa, grafiki, rzeźby, rysunku, witrażu, fotografii, multimediów oraz edukacji artystycznej, po gruntowne przygotowanie do zawodu konserwatora-restauratora dzieł sztuki a także teoretyczną wiedzę z zakresu historii sztuki, muzealnictwa, konserwatorstwa oraz krytyki artystycznej a ostatnio również projektowania wnętrz.

11 marca 2016 r. w Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się coroczna wystawa prac absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych, wcześniej tego dnia - o godz. 11.00 w ACKiS Od Nowa - odbędzie się wręczenie dyplomów absolwentom WSP.

Historia Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu wiąże się z przybyciem do Torunia w 1945 r. pracowników Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Przy Wydziale Humanistycznym zaczęto organizować Sekcję Sztuk Pięknych, która w grudniu tegoż roku usamodzielniła się jako odrębny Wydział Sztuk Pięknych. Decydujący wpływ na jego kształt mieli pracownicy przedwojennego Uniwersytetu Stefana Batorego, którzy stanęli na czele katedr nowo powstałego wydziału UMK: Katedry Malarstwa Sztalugowego (Tymon Niesiołowski), Katedry Malarstwa Pejzażowego (Bronisław Jamontt), Katedry Projektowania Wnętrz (Stefan Narębski), Katedry Witrażownictwa (Konrad Dargiewicz), Katedry Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa (Jerzy Remer), Katedry Rzeźby (Henryk Kuna), Katedry Malarstwa Dekoracyjnego (Jan Wodyński), Katedry Grafiki (Jerzy Hoppen). Pierwszym Dziekanem został ceniony pejzażysta, prof. Bronisław Jamontt, pierwszym prodziekanem - prof. Tymon Niesiołowski. Pracujący na Wydziale Sztuk Pięknych profesorowie, ukształtowani w latach międzywojennych i kontynuujący tradycje wileńskie, wkrótce zaczęli nadawać ton życiu artystycznemu w Toruniu. Więcej o historii WSP

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Miasto, Sport
    Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej
    Drogi, Miasto
    Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...
  • Trzy firmy z Torunia znalazły się w gronie najlepszych pracodawców w kraju. Dziennikarze magazynu „Forbes” wspólnie z analitykami firmy Statista opublikowali wyniki czwartej edycji rankingu „Poland’s Best Employers 2024”.
  • W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Sezon roweru miejskiego rozpoczął się w tym roku 1 marca. Od tego czasu odnotowaliśmy prawie 21 tysięcy wypożyczeń. W systemie zarejestrowali się nowi użytkownicy, a najbardziej obleganą stacją jest ta zlokalizowana na placu Rapackiego.
  • Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana.