Średnicowa z estakadą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Średnicowa z estakadą

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 07 października 2015
Autor: Sylwia Derengowska

W ramach budowy II etapu Trasy Średnicowej Północnej powstały trzy obiekty inżynierskie. Największym z nich jest estakada nad torami. Na trasie powstała kładka i przepust dla pieszych i rowerzystów.

O nowoczesnych rozwiązaniach, wykorzystanej stali i betonie, eliptycznym kształcie Agnieszka Kobus-Pęńsko rozmawia z Danielem Bartonem - kierownikiem robót mostowych z firmy Skanska S.A.


Zacznijmy od estakady, którą zbudowaliście nad torami i ulicą Skłodowskiej-Curie? To najtrudniejsze wyzwanie inżynierskie na tej trasie?

Daniel Barton: Tak, do jej budowy zużyto 12 tys. ton. betonu i 2 tys. ton stali.

Ma ona 454 m długości , wysokość 14 m w najwyższym miejscu i 9 m w najniższym miejscu, szerokość całkowita 18,6m. Do dyspozycji są  dwa pasy ruchu w kierunku zachodnim i  jeden pas ruchu w kierunku wschodnim. Na obiekcie jest chodnik i ścieżka rowerowa.Jej znaczenie dla kierowców jest olbrzymie. Zapewnia ona bezkolizyjny przejazd nad torami kolejowymi i nad ulicą Skłodowskiej-Curie. Co do konstrukcji warto powiedzieć, że estakada  składa się z dziewięciu przęseł o różnej rozpiętości od 35 do 80 m. Osiem z nich  zostało wykonanych w konstrukcji kablo-betonowej i jedno, to nad  torami kolejowymi, w konstrukcji stalowo-betonowej.

-To nowatorskie rozwiązanie

Daniel Barton: Tak, pozwala to na odciążenie konstrukcji i wykonanie jej na dużej rozpiętości 80 metrów. Co ważne, takie rozwiązanie pozwoliło nam na prowadzenie prac budowlanych bez ingerencji w ruchu pociągów.

Co było najtrudniejszym etapem przy budowie estakady?

Daniel Barton: Przejście nad ul. Skłodowska-Curie i nad torami tramwajowymi. Wymagało to skomplikowanego systemu szalowania, specjalnej organizacji ruchu na ul. Skłodowskiej – Curie i czasowego wstrzymywania ruchu tramwajów. Dla minimalizacji utrudnień w ruchu wiele prac wykonywaliśmy  nocą.

Równie,a może nawet  bardziej skomplikowana była operacja montażu przęsła nad torami kolejowymi. Wymagała ona  użycia dużego dźwigu o nośności 500 ton.

Kolejnym obiektem jest przepust na wysokości ul. Wschodniej? Komu on posłuży?

Daniel Barton: Jest on przeznaczony dla pieszych i rowerzystów. Ma on eliptyczny kształt, jest poprowadzony w nasypie estakady, na wysokości ul. Wschodniej. Ma 55 m długości, jego światło mierzy w poziomie 8,5 metra, a w pionie niemal 9 m.

Trzecim obiektem jest kładka dla pieszych na wysokości ul. Świętopełka. W czasie konsultacji społecznych dotyczących budowy trasy, mieszkańcy wskazywali na konieczność  jej budowy.

Daniel Barton:To duże ułatwienie dla pieszych. Dzięki kładce mogą bezpiecznie pokonać ulicę. Jest ona wyposażona w klatki schodowe i pochylnie. Te są przeznaczone dla osób poruszających się na wózkach lub prowadzących rowery. Warto wspomnieć o oświetleniu obiektu. Nie ma na nim tradycyjnych lamp. Zamontowane zostało tu oświetlenie ledowe wkomponowane w balustrady.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...