Spotkajmy się w Baju | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spotkajmy się w Baju

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 października 2015
Autor: Małgorzata Litwin

2-10 października Teatr Baj Pomorski po raz 23. zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania".

Wbrew stereotypowemu myśleniu o teatrze lalkowym jako ofercie dla najmłodszych, spektakle festiwalu są przeznaczone zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W tym roku publiczność zobaczy 11 przedstawień konkursowych z Polski, Włoch, Ukrainy, Holandii, Rosji i Słowacji. Oprócz tego cztery przedstawienia („Ślub”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Przetrwam. Opowieść pani Durabo” i „Legendy toruńskie”) pokażą gospodarze – Teatr Baj Pomorski. Będą też ciekawe prezentacje dyplomowe studentów szkół lalkarskich.

Festiwal otworzy w piątek, 2 października XII Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Innym Okiem”. Natomiast w sobotę, 3 października tradycyjnie przez starówkę przejdzie barwna parada baśniowych postaci.

Jak zawsze Spotkania będą okazją do zetknięcia z bogactwem form - od klasycznych lalek, po techniki multimedialne. Dzięki projektowi „Taniec w teatrze. Teatr w tańcu” ważne miejsce w repertuarze zajmą widowiska teatru ruchu. Po raz drugi do Torunia przyjedzie z Włoch znakomita Compagnia TPO, laureat zeszłorocznego Grand Prix festiwalu. Artyści dwukrotnie zaprezentują „Motyle” – taneczne widowisko z ciekawym wykorzystaniem technik multimedialnych. Podobnie jak rok temu, twórcy będą zapraszać dzieci do aktywnego uczestnictwa w działaniach na scenie. Grupa De Stilte z Holandii pokaże z kolei taneczną wersję historii Alicji z powieści Lewisa Carrolla.

Takich twórczych interpretacji znanej literatury zaplanowano na festiwalu więcej, szczególnie w nurcie dla młodzieży i dorosłych. Wydarzeniem będzie z pewnością „Mistrz i Małgorzata” Teatro Tatro ze Słowacji. Przedstawienie pokazane zostanie w namiocie cyrkowym, który stanie na błoniach nadwiślańskich.

Użycie lalek może nadać nowych znaczeń znakomitemu dramatowi Tadeusza Różewicza „Białe małżeństwo”. Tę historię o walce cielesnego z duchowym zrealizował w Teatrze Maska w Rzeszowie znany także w Toruniu Oleg Żiugżda. Stawkę spektakli dla starszych widzów zamyka „Gobo. Digital glossary” eksperymentalnego Teatru Akhe z Sankt Petersburga.

Dzieci, oprócz wspomnianych już spektakli tanecznych, będą mogły zetknąć się również z operą. Wrocławski Teatr Lalek przyjedzie z „Czarodziejskim fletem” w reżyserii Marka Zákostelecky’ego, znanego z realizacji w Baju świetnego, także operowego, „Tajemniczego zamku w Karpatach”.

Opowieść braci Grimm o Szczurołapie na nowo odczyta Śląski Teatr Lalki i Aktora, a spektakl o wampirze, który zaprzyjaźnia się z chłopcem przywiezie do Torunia Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry. Znakomitą autorkę sztuk dla dzieci Martę Guśniowską znamy w Toruniu ze spektakli „Pod-grzybek” i „Romeo i mrówka”. W Teatrze Animacji w Poznaniu pisarka wyreżyserowała swoją sztukę „A niech to gęś kopnie”, która uznana została za najlepszy polski tekst teatralny dla dzieci. Artyści z Lwowa zaproszą z kolei małych widzów na widowisko „Koło Fortuny".

Poza przedstawieniami konkursowymi warto wybrać się również na pobudzające wyobraźnię spektakle studentów szkół lalkarskich – „Calineczkę” i „Any-body”.

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdzie się również koncert „Piosenki do grania na nosie” w wykonaniu zespołu Teatru Pinokio z Łodzi, który odbędzie się na Rynku Nowomiejskim. Warto wspomnieć również o widowisku tanecznym „Uroda życia” w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży i czytaniu dramatu „Nina i Paul” Thilo Refferta w ramach promowania współczesnej dramaturgii dla młodzieży.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.