Rozpuścić w płótnie ducha | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozpuścić w płótnie ducha

Data wydarzenia
-
ikona kategorii wystawy
Opis wydarzenia: 

Laureaci Artysta vs. Kurator 2017: malarstwo - Justyna Lipka, kurator – Szymon Stenka

Justyna Lipka: Rozpuścić w płótnie ducha, czyli to jak traktuję obraz i staram się dać mu tyle, ile potrzeba dla wytwarzania jego własnej rzeczywistości i jak zrozumiała czynność nakładania farby może powodować irracjonalne uaktywnienie materii. Malowanie jest jak wyhodowanie swojego alter ego, operacja na otwartym sercu, gdzie widzenie łączy wszystkie nasze światy-mój, obrazu, widza i pośredniczy między fizycznym a metafizycznym.

Szymon Jan Stenka (fragment recenzji wystawy): Wszystko podporządkowane jest cezurze, która postawiona raz zaczyna kreować rzeczywistość. Płótna napromieniowane światłem drgają jak tafla wody, tworzą kształty oraz przebudowują przestrzeń. Malarstwo Justyny Lipki jest personalnie naznaczone. Oniryzm jej sztuki ukazuje doświadczenia, które doprowadziły ją do tego miejsca, które nazwiemy TERAZ! (…) Ekspozycja prezentuje dorobek młodej, ale dojrzałej artystki. Jest również efektem współpracy podjętej rok temu w projekcie: Artysta vs. Kurator. Wystawa zrealizowana została jako wyróżnienie przydzielone nam przez Radę Programową Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Justyna Lipka – ur. 1992 w Olsztynie, absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem na specjalności witraż pod opieką prof. Andrzeja Kałuckiego oraz dyplom uzupełniający z malarstwa sztalugowego u prof. Lecha Wolskiego. Laureatka nagrody imienia Stanisława Borysowskiego w dyscyplinie malarstwo. Szymon Jan Stenka – ur. w 1991 roku w Lęborku, uczestnik studiów doktoranckich z zakresu historii na Wydziale Nauk Historycznych UMK. Ukończył historię sztuki oraz studia licencjackie z archeologii na tym samym wydziale.

Galeria czynna codziennie oprócz niedziel i świąt w godz. 8.00-20.00

Wstęp wolny

Data: 
23.01.2018 13:00 — 03.02.2018 00:00
Miejsce: 
Wydział Sztuk Pięknych UMK, ul. Sienkiewicza 30/32
Organizator: 
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Piernikowym Miasteczku, na terenie Muzeum Artylerii i na Barbarce bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo zabawy i emocji.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Kultura, Miasto
    W ramach Toruńskiego Pikniku Archiwalnego cztery instytucje przygotowały drzwi otwarte połączone z prelekcjami, projekcjami, grami, zabawami i konkursami.
  • Eko, Miasto
    Zapraszamy na ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, który odbędzie się 8 czerwca 2024 r. przy amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Miasto, Sport
    Z okazji 25-lecia działalności Klub Laguna 24 zorganizował na basenie UCS UMK przy ul. Św. Józefa w Toruniu zawody w dniach 1-2 czerwca 2024 r., tj. klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" rozpoczął się spektaklem Przemiana – na podstawie opowiadania Franza Kafki, który wyreżyserował Oliver Frljić – znany polskiej publiczności z głośnej Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
  • 189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Do udziału w dwóch projektach skierowanych do osób bezrobotnych zachęca Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Rządowy program in vitro ruszy zgodnie z planem, czyli od 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.
  • 1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • 4 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego Pięciolinia Wolności.
  • 1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jak co roku Toruń włącza do tej akcji.
  • W niedzielę, 2 czerwca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.