Program „Moje podwórko” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Program „Moje podwórko”

Podwórka na starówce będą miały szansę stać się urokliwymi miejscami służącymi integracji mieszkańców i rekreacji. Miasto przystępuje do realizacji pilotażowego programu „Moje podwórko”. Wnioski można składać do 30 kwietnia 2015 r.

Kamienice zlokalizowane na terenie starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO z roku na rok zyskują nowe oblicze dzięki remontom realizowanym w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji oraz w dużej mierze ze środków własnych właścicieli kamienic. Odnowieniu ulegają jednak przede wszystkim fasady budynków oraz pomieszczenia wewnątrz, Na atrakcyjne zagospodarowanie podwórza lub dziedzińca najczęściej brak właścicielowi środków.

Stan większości podwórek zlokalizowanych przy kamienicach na toruńskiej starówce pozostawia wiele do życzenia, a często odbiega od wszelkich standardów, począwszy od estetyki, a kończąc na bezpieczeństwie, co rzutuje na negatywny odbiór miejsca. Brak na nich podstawowej infrastruktury np. chodników, ławek, zieleni.

Zwarta zabudowa Zespołu Staromiejskiego ogranicza możliwość tworzenia tak potrzebnych mieszkańcom miejsc rekreacji i wypoczynku. Zadbane tereny zielone w obrębie Starego Miasta, zwłaszcza pomiędzy budynkami i kwartałami ulic, są wciąż towarem deficytowym. Stąd też w „Programie działań społeczno-gospodarczych dla Zespołu Staromiejskiego w Toruniu” wprowadzono konkurs „Moje Podwórko”, który ma na celu promocję wzorcowo urządzonych podwórek i dziedzińców.

Program „Moje podwórko” stworzy staromiejskim wspólnotom mieszkaniowym możliwość ubiegania się o środki na zagospodarowanie użytkowanych przez nie podwórek i dziedzińców, zlokalizowanych na gruntach gminnych. Maksymalna kwota przyznawanego dofinansowania, którą proponuje się w programie to 20 tys. zł dla jednej wspólnoty.  W przypadku gdy kilka wspólnot mieszkaniowych zorganizuje się na rzecz wspólnej realizacji przedsięwzięcia proponowana kwota współfinansowania to nawet 50 tys. zł.

Współfinansowaniem mogą być objęte w szczególności nakłady związane z:

  1. placami zabaw dla dzieci, tworzącymi układ urządzeń (huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice i inne) trwale związany z gruntem i związane z nim specjalistyczne nawierzchnie,
  2. zorganizowanymi zespołami zieleni, z trwałymi elementami małej architektury i nasadzeniami wieloletnimi,
  3. miejscami wypoczynku i rekreacji, tj. układami małej architektury, trwale związanymi z gruntem wraz z trwałymi urządzeniami rekreacyjnymi i związane z nimi utwardzenia terenu,
  4. wydzielonymi zespołami łączonymi, obejmującymi co najmniej jeden element urządzeń wymienionych w punkcie a) i co najmniej jeden z elementów  wymienionych w punktach b) lub c).

Program realizuje Biuro Toruńskiego Centrum Miasta wraz z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.

Wnioski o współfinansowanie składać będzie można do Biura Toruńskiego Centrum Miasta w terminie do 30 kwietnia. Mogą one dotyczyć nakładów, których odbiór możliwy jest do końca października roku kalendarzowego, w którym składany jest wniosek. W szczególnych sytuacjach termin odbioru nakładów może zostać przesunięty.

Wyboru przedsięwzięć pod względem funkcjonalnym, architektonicznym i eksploatacyjnym dokonywać będzie Komisja powołana zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia.

Fot. Dorota Lewandowska

Regulamin programu "Moje podwórko", wniosek, umowa

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.