Prof. Sławomir Kalembka nie żyje | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prof. Sławomir Kalembka nie żyje

Miasto
Data publikacji: 12 października 2009
Autor: admin_vobacom

Profesor Sławomir Kalembka, były rektor UMK, zmarł 12 października 2009 r. Był jedną z legend toruńskiego uniwersytetu. Za sprawą swojej rozległej wiedzy, erudycji i barwnej osobowości pozostał w pamięci każdego, z kim się zetknął.

 

Nikt tak barwnie jak prof. Kalembka
nie potrafił opowiadać o historii Torunia

Kondolencje po śmierci profesora Sławomira Kalembki przekazali prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Waldemar Przybyszewski:

Z przejęciem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

prof. dr. hab. Sławomira Kalembki

wybitnego naukowca, cenionego nauczyciela akademickiego,
rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w latach 1990-1993.
Nasze miasto utraciło szlachetnego obywatela.
W imieniu Rady Miasta Torunia i administracji samorządowej Torunia przekazujemy Rodzinie Zmarłego oraz wspólnocie uniwersyteckiej UMK wyrazy najgłębszego współczucia, pocieszenia i jedności w cierpieniu.

Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
Przewodniczący Rady Miasta Torunia Waldemar Przybyszewski.

  

Prof. Kalembka urodził się w 1936 r. w Wilnie, zawsze z dumą mówił o swoich korzeniach. Na jego prośbę, informacja o miejscu urodzenia znalazła się na oficjalnym portrecie rektorskim. Był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, członkiem stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Po wojnie zamieszkał w Gdańsku, studia historyczne ukończył w 1958 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, był uczniem profesora Witolda Łukaszewicza. Krótko pracował jako nauczyciel historii w jednej z gdańskich szkół, a w 1960 r. został asystentem na UMK. Stopień doktora uzyskał w roku 1964, habilitację w 1976, a tytuł profesora w 1988 r. Miał niezwykle szerokie zainteresowania naukowe często powtarzając maksymę, że prawdziwie wykształcony człowiek powinien wiedzieć wszystko o czymś i coś o wszystkim. Zajmował się historią XIX wieku, w tym dziejami Wielkiej Emigracji, Wiosną Ludów i powstaniem styczniowym, a także współczesną myślą polityczną, historią nauki, dziejami dyplomacji.

Przez większą część pracy na UMK związany był  z Instytutem Historii i Archiwistyki. Na Wydziale Nauk Historycznych kierował zakładem Bibliologii i Informacji Naukowej, był pierwszym kierownikiem Zakładu Stosunków Międzynarodowych przekształconego później w Instytut. Ostatnio był kierownikiem Katedry Historii Nauki na Wydziale Nauk Historycznych oraz kierownikiem Katedry Historii Dyplomacji na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych.

W roku 1981 został dyrektorem Instytutu Historii. W latach 1981-1982 był prorektorem UMK. Ze stanowiska został usunięty, wraz z ówczesnym rektorem, przez władze polityczne, w warunkach stanu wojennego. W roku 1990 wybrany został rektorem UMK na kadencję 1990-1993. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Pasją Profesora była kolej. Zbierał modele pociągów i rozkłady jazdy, potrafił ze szczegółami opowiadać o przebiegu najważniejszych europejskich linii kolejowych i ich historii.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.