Polsko-chińska współpraca na UMK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Polsko-chińska współpraca na UMK

Miasto
Data publikacji: 20 kwietnia 2017
Autor: Maria Wesoła

Polsko-Chińskie Centrum Badań nad Turystyką zostało uroczyście otwarte na Wydziale Nauk o Ziemi UMK. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski.

Nowa jednostka działająca w ramach Wydziału Nauk o Ziemi ma stworzyć warunki dla rozwoju i promocji wiedzy o turystyce, a także rozwój partnerskich kontaktów pomiędzy ośrodkami naukowymi z Polski i Chin. Do jej głównych zadań należy prowadzenie wspólnych badań naukowych (obejmujących zwłaszcza nowoczesne formy turystyki) i działań edukacyjnych, w tym rozwój mobilności studentów i kadry naukowej.– To wyraz naszego nowego otwarcia na być może wkrótce najpotężniejszy kraj na świecie. Jesteśmy globalną wioską. Poprzez możliwości komunikacyjne możemy znaleźć się w dowolnym miejscu na świecie w ciągu jednej doby, a w Chinach w ciągu niespełna 9 godzin. Liczymy, że ruch turystyczny w obu kierunkach znacząco wzrośnie  w najbliższym czasie. Olbrzymi ruch turystyczny zasługuje na badania naukowe. Stąd powołanie Polsko-Chińskiego Centrum Badań Nad Turystyką. Mam nadzieję, że wymiana doświadczeń i wyników naukowych będzie owocowała nowymi publikacjami oraz zwiększonym ruchem studentów pomiędzy UMK i Beijing Union University – mówił podczas uroczystości JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

Do głównych zadań P-ChCBT należy również świadczenie usług eksperckich oraz edukacyjnych; organizowanie i współorganizowanie zarówno kursów dokształcających i seminariów, jak i szkół letnich oraz wspieranie rozwoju nowoczesnych form turystki promującej dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Polski i Chin. – Niespełna 1,5 miesiąca temu miało miejsce uroczyste otwarcie Sino-Poland Torurism and Culture Centre w Tourist College w Beijing Union Iniversity w Pekinie. Dziś uczestniczymy w uroczystości otwarcia bliźniaczego centrum badań na Uniwersytecie w Toruniu. Powstanie obu jednostek jest efektem podjętej ponad dwa lata temu współpracami pomiędzy oboma uniwersytetami. Na obu uniwersytetach powstały unikatowe jednostki. To nowe, symboliczne miejsca na mapie Jedwabnego Szlaku z Chin do Europy Środkowejzaznaczył prof. dr hab. Wojciech Wysota, kierownik nowopowstałej jednostki, Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą i Otoczeniem Gospodarczym.

- Gratuluję utworzenia Polsko-Chińskiego Centrum Badań Nad Turystyką w Toruniu – jednym z najpopularniejszych wśród turystów miast w Polsce, odwiedzanym rocznie przez niemal 2 miliony gości. Nowe centrum badawcze powstaje w mieście, w którym zainteresowanie Państwem Środka ma silne podstawy naukowe, kulturowe, biznesowe i społeczne. Jedną z najważniejszych jest otwartość Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na naukową kooperację z chińskimi uczelniami. Warto również wspomnieć o związkach Torunia z miastem partnerskim Guilin, które pozwoliły nam poznać cenione na całym świecie walory turystyczne tego miasta i całego regionu Guangxi Zhuangzaznaczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent złożył na ręce prof. Wojciecha Wysoty pamiątkową grafikę oraz książki poświęcone tematyce ceramiki, które pomocne będą w polsko-chińskich relacjach naukowych.

W budynku Wydziału Nauk o Ziemi odsłonięta została również pamiątkowa tablica, która przypominać będzie o działaniu centrum na toruńskim uniwersytecie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.