Polski mapping w Norwegii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Polski mapping w Norwegii

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 września 2014
Autor: Sylwia Derengowska

Widowiskowy mapping zaprezentowali polscy twórcy podczas festiwalu światła Factory Light Festival, który odbywał się w norweskim Slemmestad w dniach 12–14 września 2014 roku. Wszystko za sprawą międzynarodowego projektu kulturalnego „Świetlny most Toruń–Slemmestad”.

„Świetlny most Toruń–Slemmestad” to polsko-norweski projekt oparty na współpracy międzynarodowych twórców, wykorzystujących w swoich pracach materię światła, tworzących instalacje i projekcje multimedialne na fasadach budynków.

- Podczas pierwszego etapu projektu unikalny mapping, przygotowany przez norweskiego artystę Pekkę Stokke, mogła oglądać publiczność Bella Skyway Festival - wyjaśnia Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. - Mapping 3D przygotowany przez polskich twórców na fasadzie ponad 100-letnich budynków dawnej fabryki podczas Factory Light Festival to drugi etap projektu.

https://www.flickr.com/photos/torunskaagendakulturalna/sets/72157647654697702/

Polski pokaz zaprezentowany podczas największego norweskiego wydarzenia związanego z wizualizacjami świetlnymi przygotowali Anna Pytlak i Łukasz Kosela. Mapping 3D ich autorstwa był, zdaniem wielu gości festiwalu, najlepszym punktem programu.

- Nasz mapping skupiał się wokół człowieka. Jest to temat, który od zawsze interesował ludzkość. Temat bardzo prosty, pierwotny. Człowiek jako cząstka i całość. W samym szkielecie dramaturgicznym nawiązaliśmy do trójpodziału skali (makro, mezzo, mikro), którą posługiwał się Oskar Hansen, wybitny polski architekt, projektant, teoretyk-wizjoner - mówi Łukasz Kosela.

https://www.youtube.com/watch?v=3KzvPM7UBLM

Projekt „Świetlny most: Toruń–Slemmestad” łączy twórców dzięki programowi „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego EOG. Bierze w nim udział trzech partnerów: Sekkefabrikken Kulturhus — kulturalne centrum Slemmestad, Gmina Røyken, realizująca długoterminowy plan rewitalizacji Slemmestad oraz Buskerud University College w Drammen, kształcący młodych specjalistów w dziedzinie projekcji świetlnych. Liderem projektu jest Toruńska Agenda Kulturalna. Głównym celem przedsięwzięcia jest rozwój dialogu międzykulturowego oraz zrozumienia dla różnorodności kulturowej.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.