Plan rozwoju Toruńskich Wodociągów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plan rozwoju Toruńskich Wodociągów

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 grudnia 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Plan rozwoju Toruńskich Wodociągów

Likwidacja oczyszczalni ścieków w Czerniewicach czy modernizacja oczyszczalni na Bydgoskim Przedmieściu poprzez budowę hermetycznej hali - to niektóre z działań Toruńskich Wodociągów ujęte w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

- Jak co roku przedstawiamy radnym aktualizacje naszych zamierzeń inwestycyjnych. Tym razem nasz plan dotyczący nadchodzących kilku lat zawiera kwotę 185 mln zł. Jak zwykle priorytetem dla nas jest realizacja projektów unijnych, czyli tych zadań związanych z dofinansowaniem unijnym, ponieważ w sierpniu podpisaliśmy umowę na duży projekt o wartości 140 mln zł brutto, zawierający wiele ważnych dla miasta zadań – mówił prezes Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. Władysław Majewski. - Jeszcze w grudniu w ramach tego projektu zamierzamy zawrzeć pierwszą umowę wykonawczą dotyczącą likwidacji oczyszczalni ścieków w Czerniewicach.  

Na terenie Gminy Miasta Toruń z usług wodociągowych korzysta 98,2%, a z usług kanalizacyjnych 98% mieszkańców. Realizacja zadań inwestycyjnych „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. na lata 2016 - 2023” spowoduje dalszą poprawę jakości usług świadczonych dotychczasowym i potencjalnym klientom, a także umożliwi korzystanie z sieci miejskiej kolejnym mieszkańcom.

Projekt obejmuje wymianę sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Torunia, modernizację sieci kanalizacyjnej metodami bezwykopowymi, modernizację kolektora B metodą bezwykopową, modernizację i budowę urządzeń, obiektów i instalacji na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków oraz budowę kolektora deszczowego w ul. Chrobrego. Zlikwidowana zostanie również osiedlowa oczyszczalna ścieków w Czerniewicach, powodująca uciążliwości dla mieszkańców osiedla wynikające z eksploatacji obiektu, wraz z budową tłoczni z kanałem tłocznym odprowadzającym ścieki poprzez istniejącą kanalizację Torunia do Centralnej Oczyszczalni Ścieków oraz budową wodociągu łączącego sieć wodociągową Czerniewic z siecią wodociągową Torunia.

- Likwidacja oczyszczalnie ścieków w Czerniewicach była zapowiadana już od kilku lat. W przyszłym roku dojdzie ona do skutku i ewentualne lokalne utrapienia w postaci przykrych zapachów wydobywających się z istniejącej tam niewielkiej oczyszczalni przestaną istniećpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej stworzy warunki do przyłączania się posesji na terenach już zamieszkałych i przeznaczonych do zabudowy oraz inwestowania na terenach dotychczas nieuzbrojonych (Polna, Płaska, Równinna, Morwowa, tereny po dawnych zakładach ELANA).

Możliwość włączenia do miejskiej sieci wod.-kan. otrzymają mieszkańcy osiedla Pod Dębową Górą, nowych osiedli takich jak JAR i Rudak B. Kontynuowana będzie rozbudowa kanalizacji na osiedlach Stawki Południowe i Rudak C. Budowa odcinka kanału tłocznego  od SUW Drwęca do Szosy Lubickiej, jest niezbędna na potrzeby odprowadzania ścieków socjalno-bytowych z obiektów SUW Drwęca i pompowni I stopnia oraz przede wszystkim dla odprowadzenia wód technologicznych z ujęcia - wody te będące ściekiem po procesach technologicznych, (po płukaniu filtrów i po procesie koagulacji, po płukaniu zbiorników  na trasie ciągu technologicznego).

W wyniku realizacji zadań ujętych w „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. na lata 2016 – 2023” wskaźnik korzystania z usług wodociągowych na terenie Torunia wzrośnie do 98,6% z obecnych 98,2%, a z usług kanalizacyjnych do 98,4% z obecnych 98% mieszkańców.

Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. zostanie przedstawiony na najbliższej sesji rady Miasta Torunia, 15 grudnia 2016 r. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.