Pierwsza „Szkoła Ucząca Się” w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pierwsza „Szkoła Ucząca Się” w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2017
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Pierwsza „Szkoła Ucząca Się”  w Toruniu

Szkoła Podstawowa nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu otrzymała jako pierwsza placówka w mieście honorowy tytuł „Szkoły Uczącej  Się”.

Szkoła Podstawowa nr 27 w Toruniu otrzymała certyfikat jakości nauczania i uczenia się uczniów przyznawany szkołom przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności za pogłębianie rozumienia oceniania kształtującego poprzez pracę ze strategiami dobrego nauczania i wprowadzanie praktyk profesjonalnej pracy nauczycieli.

Certyfikat jakości nauczania został wręczony podczas spotkania w którym uczestniczyli nauczyciele, rodzice, uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście: Kujawsko–Pomorski Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Michał Jakubaszek, radny Bartłomiej Jóźwiak oraz dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia Anna Łukaszewska. List gratulacyjny dla SP nr 27 na ręce dyrektora szkoły Anny Czarnowskiej w imieniu Prezydenta Miasta Torunia wręczyła dyrektor Wydziału Edukacji UMT Anna Łukaszewska.

W  2012 roku  szkoła przystąpiła do programu „Szkoła Ucząca się – Rozwijanie Uczenia się i Nauczania”. Realizacja programu przebiegała w dwóch etapach: na poziomie podstawowym „Ocenianie kształtujące w szkole uczącej się” i na poziomie zaawansowanym „Rozwijanie uczenia się i nauczania”.  Na poziomie pierwszym szkoła poznawała i wprowadzała do swojej codziennej pracy z uczniami podstawowe elementy oceniania kształtującego: cele lekcji, kryteria sukcesu, informację zwrotną, pytania kluczowe i techniki zadawania pytań, ocenę koleżeńską, samoocenę.

Poziom zaawansowany koncentrował działania na pogłębianiu rozumienia oceniania kształtującego poprzez pracę ze strategiami oceniania kształtującego. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach, kursach internetowych, warsztatach regionalnych oraz wymieniali się doświadczeniami na platformie edukacyjnej. Mieli możliwość przyglądania się sobie i uczniom oraz doskonalenia własnych działań zmierzających do motywowania uczniów do nauki oraz wdrażania do współpracy i samodzielnego poszukiwania.

W celu podsumowania efektów czteroletniego wdrażania strategii oceniania kształtującego w pracy z uczniami szkoła otworzyła po raz kolejny swoje drzwi dla innych, by pokazać sposób na „dobre uczenie”. W trakcie „Panelu koleżeńskiego” zaproszeni goście (dyrektorzy szkół i nauczyciele Szkół Uczących Się) poznawali dobre praktyki szkoły oraz brali udział w dyskusji na temat dobrego uczenia się i nauczania.  Lekcje, w których paneliści uczestniczyli, potwierdziły, że szkoła, pracując strategiami oceniania kształtującego i wykorzystując nowe technologie, buduje atmosferę sprzyjającą uczeniu się.

Obserwacje były prowadzone w czasie spaceru edukacyjnego, który stanowił pierwszą część wizyty panelowej w szkole i objął 15-minutowe fragmenty sześciu lekcji: języka polskiego w kl.VI, przyrody w kl. V i edukacji wczesnoszkolnej. W oparciu o dowody zebrane w czasie spaceru edukacyjnego oraz wyniki rozmów z nauczycielami i uczniami zostały zdiagnozowane standardy pracy funkcjonujące w szkole.

Obok obserwacji lekcji, drugim z centralnych wydarzeń spotkania, była dyskusja w formule  World Café dotycząca tematów:

  • Uczymy się od siebie nawzajem – korzyści i przeszkody.
  • Jaka powinna być informacja zwrotna, by pomagała w uczeniu się?
  • Jak zmotywować niezmotywowanych?
  • Jak uzyskać obiektywną ocenę koleżeńską?

Dzięki wprowadzanym elementom oceniania kształtującego szkoła od lat utrzymuje stały, wysoki poziom nauczania i uczenia się, a źródłem sukcesów w realizacji wyznaczonych celów jest zgrany zespół i skuteczna współpraca z rodzicami.

Najczęściej czytane aktualności

  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Tomasz Krzysztyniak i prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.