O zieleni na konferencji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

O zieleni na konferencji

Miasto
Data publikacji: 08 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W dniach 9-11 października 2019 r. Toruń stanie się miejscem ożywionej dyskusji na temat kondycji i przyszłości terenów zieleni w miastach. W Ratuszu Miejskim odbędzie się piętnasta konferencja naukowo-techniczna „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta”.

Impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez naukowych Torunia, to miejsce spotkań i wymiany doświadczeń naukowców i praktyków z branży zieleniarskiej o uznanym w kraju poziomie merytorycznym. W programie przewidziano pięć sesji referatowych i sesję terenową. XV edycja konferencji zatytułowana jest „Miasto zieleni – miasto przyszłości”.

Referentami są przedstawiciele wiodących ośrodków naukowych w zakresie zieleni i architektury krajobrazu: SGGW Warszawa, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Szczeciński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a także przedstawiciele firm prywatnych zajmujących się utrzymaniem i konserwacją zieleni w mieście, jak również pracownicy instytucji samorządowych zarządzających zielenią.

Uczestnicy Konferencji w ciągu dwóch dni wysłuchają 20 referatów, wezmą udział w sesjach referatowych oraz w sesji terenowej.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Miasta Toruń oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń.

Ostatnie kilkadziesiąt lat przyniosły radykalną zmianę w postrzeganiu i przeżywaniu przyrody przez człowieka. Zwłaszcza mieszkańcy miast są bardziej świadomi roli i znaczenia środowiska naturalnego dla jakości życia. Na co dzień doświadczający skutków miejskiej wyspy ciepła (wysokich temperatur i suszy), zanieczyszczenia powietrza (smogu), braku zieleni i wszechobecnych murów, betonu, szkła i kamieni, coraz częściej przeorientowują swoje poglądy na przyrodę i jej miejsce w mieście. Domagają się nie tylko obecności przyrody, ale także możliwości obcowania z nią. W odpowiedzi na te postulaty i oczekiwania powstają rozmaite koncepcje (modele) miasta przyszłości, np. miasta dla wszystkich (Cities 8 80), miasta zrównoważonego, czy najnowszy model – miasta biofilnego. Zwraca się uwagę na to, aby miasta dysponowały nie tylko bogatą infrastrukturą zieloną, ale również błękitną (zieleń i wody), a dla włodarzy zarządzających miastem dobroczynny wpływ zieleni na zdrowie człowieka jest faktem niepodlegającym dyskusji. Stan naszej wiedzy dotyczący relacji między terenami pokrytymi roślinnością a wpływem na zdrowie ludzi stale się poszerza i znacznie wzbogacił się w ostatnim dziesięcioleciu. Liczne i dobrze udokumentowanie badania dostarczają twardych dowodów na istnienie związku przyczynowo-skutkowego między środowiskiem naturalnym a zdrowiem ludzi. Zieleń pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców miast. Mieszkańcy osiedli z większą ilością zieleni drzew lepiej oceniają swój stan zdrowia. Istnieją jednak ciągle luki w wiedzy, dotyczące szczegółowych zasad takiego kształtowania miejskich terenów zieleni, aby maksymalnie zwiększyć korzyści dla zdrowia. W jakim kierunku powinniśmy podążać, czy i w jakim zakresie miejskie tereny zieleni mają się zmieniać, jak najskuteczniej nimi zarządzać. Należy określić nowe trendy (modele) rozwoju zieleni w miastach, a ich myślą przewodnią powinno być dążenie do poprawy jakości życia w mieście. Te i inne problemy dotyczące rozbudowy i modernizacji współczesnych miast będą przedmiotem prezentacji i dyskusji podczas XV już Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej, która odbędzie się w tym roku w Toruniu pod hasłem: „Miasto zieleni – miasto przyszłości”.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.