Nowy budynek dla Muzeum Okręgowego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowy budynek dla Muzeum Okręgowego

Miasto, Kultura
Data publikacji: 09 kwietnia 2010
Autor: admin_vobacom

O kolejny, wysokiej klasy obiekt muzealny wzbogacił się Toruń. 9 kwietnia 2010 r. oddano do użytku zabytkowy budynek przy ul. Św. Jakuba 20. Przepiękny, sięgający swą historią średniowiecza, a potem kilkakrotnie przebudowany gmach został kompleksowo zmodernizowany i zaadaptowany na potrzeby Muzeum Okręgowego.

W uroczystym przekazaniu obiektu uczestniczył m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz i szef firmy TB-INVEST, która prowadziła inwestycję. Warto wspomnieć, iż firma ta wykonała także renowację Teatru im. Wilama Horzycy. Odrestaurowane wnętrza poświęcił ks. prałat Andrzej Wawrzyniak, proboszcz sąsiadującej z budynkiem parafii św. Jakuba.

- Jest to piękny, zabytkowy obiekt, któremu udało się przywrócić dawną świetność. Jestem przekonany, że Muzeum Okręgowe będzie dobrym gospodarzem - mówił w czasie uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent podziękował także Radzie Miasta za to, że zgodziła się wyłożyć pieniądze na inwestycję. Dzięki temu wkładowi własnemu Toruń uzyskał unijne dofinansowanie.

Od średniowiecza budynek był kilkakrotnie przebudowany. Ostateczny wygląd uzyskał w drugiej połowie XIX w. W jego murach obecnie wyróżnić można trzy główne fazy budowy:

  • okres średniowieczny (budynek klasztorny)
  • lata 30-te XIX w. (po kasacie zakonu i przejęciu przez władze pruskie budynek zyskał charakter obronny)
  • 2 poł. XIX w. (przebudowany na więzienie garnizonowe).

Ponadto nieliczne relikty wykazują cechy nowożytne.

 

Przez wieki obiekt przy ul. Św. Jakuba 20 pełnił różne funkcje: klasztorną, obronną, więzienną. Przez wiele lat - do minionej dekady - był zaś budynkiem mieszkalnym. Po latach bez kapitalnego remontu, znalazł się w opłakanym stanie. W końcu, w lipcu 2008 roku, ruszyła inwestycja mająca na celu przywrócenie mu dawnej świetności. Modernizacja trwała ok. półtora roku. Kosztowała ponad 7,4 mln zł.

Prace konserwatorskie i adaptacyjne prowadzone były w ramach projektu "Toruńska starówka - ochrona dziedzictwa kulturowego UNESCO".
Zakres robót obejmował remont i modernizację wszystkich pomieszczeń. W trakcie prac odkryto i odrestaurowano okna łukowe w ścianie szczytowej północnej oraz drewnianą podsufitkę kasetonową stropu w pomieszczeniach na pierwszym piętrze.

Obecnie na parterze budynku mieścić się będzie biblioteka muzeum z czytelnią i magazynami, na pierwszym piętrze przeniesione z Domu Eskenów pracownie archeologiczne, zaś na strychu i w piwnicy - magazyny archeologiczne. Dzięki tym przenosinom w pozostałych obiektach muzeum powiększy się powierzchnia ekspozycyjna, a pozostałe eksponaty będą magazynowane w lepszych warunkach.

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.