Nowoczesne pracownie w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowoczesne pracownie w Młynie Wiedzy

Miasto
Data publikacji: 01 września 2014
Autor: Łukasz Klimkiewicz

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy od października zaprosi uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do specjalistycznych pracowni.

To w nich pokażemy jak wygląda proces badawczy w laboratorium. Uczniowie wcielą się w rolę prawdziwych badaczymówi Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki.Realizowane w nich zajęcia, będą sprzyjać realizacji podstawy programowej w szkołach, zgodnej ze wskaźnikami egzaminu gimnazjalnego i nowej matury – dodaje.

Pracownie będą zlokalizowane na drugim i czwartym piętrze centrum nauki.

W sali na drugim piętrze, gdzie dotychczas były prowadzone warsztaty, zostanie utworzona pracownia biologiczna, w której będą realizowane ćwiczenia z zakresu biologii i ekologii. Z kolei, na czwartym piętrze, w pracowni fizycznej uczniowie będą przeprowadzali doświadczenia z zakresu podstawowych działów fizyki. – W obu pracowniach zostanie położony nacisk na pracę eksperymentalną uczestników, a zajęcia zostaną skonstruowane w ten sposób, aby sprzyjały prowadzeniu przez uczestników procesu badawczego, od hipotezy, poprzez planowanie doświadczeń ją sprawdzających, po jej weryfikację doświadczalną i wnioskiwyjaśnia Katarzyna Przegiętka, kierownik Działu Naukowo-Dydaktycznego CNMW.Taka konstrukcja zajęć będzie sprzyjać realizacji założeń podstawy programowej w kontekście wskaźników nowej matury i egzaminu gimnazjalnego. Zakładają one położenie nacisku na znajomość przebiegu procesu badawczego – dodaje Marcin Centkowski.

A jak będą wyglądały zajęcia w nowoczesnych pracowniach? Uczniowie będą podzieleni na 2-3 osobowe zespoły, które pod kierunkiem prowadzących będą realizować własne mini-projekty badawcze, z wykorzystaniem metodologii  eksperymentu naukowego. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym spróbują samodzielnie sformułować problem badawczy, postawić hipotezę, dobrać metodę badawczą, zaprojektować i wykonać eksperyment. – Dzięki takiej konstrukcji, proponowanych przez nas zajęć, będzie kształtowana u uczniów umiejętność naukowego  myślenia, przydatnego nie tylko w laboratorium, ale także w rozwiazywaniu codziennych problemów każdego z nas – mówi Katarzyna Przegiętka.

Pracownicy Centrum mają  nadzieję, że propozycja zajęć laboratoryjnych spotka się z zainteresowaniem nauczycieli i uczniów.

W obu pracowniach będą realizowane zajęcia z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Jednak Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy chce rozszerzyć je również o nauki humanistyczne i społeczne. – Z uczelni regionu napływają do nas informacje, że studenci kierunków humanistycznych mają niewystarczającą wiedzę w zakresie metodologii badań. W przyszłości chcielibyśmy realizować zajęcia, dzięki którym będzie można zmienić tę sytuację – mówi Marcin Centkowski.  

Koszt uruchomienia obu pracowni wyniesie ok. 342 tys. złotych.

Uruchomienie pracowni nie będzie kolidowało z warsztatami organizowanymi w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Sala warsztatowa została przeniesiona na pierwsze piętro.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.