Nowe Obroty | niezwykłe zakończenie Roku Mikołaja Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowe Obroty | niezwykłe zakończenie Roku Mikołaja Kopernika

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Przez trzy dni, od 16 do 18 lutego 2024 roku, naukowcy z NASA i Uniwersytetu Harvarda, Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla oraz pianista Leszek Możdżer będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania, jakie nowe rewolucje czekają na nas w przyszłości.

- Poszukiwanie życia w Kosmosie, fundamenty demokracji i rozwoju, nieustraszone kobiety, fascynująca synergia świata sztuki i nauki – taka konstelacja zdarza się raz na pół wieku – zapewnia kurator Nowych Obrotów, finałowego spotkania Roku Mikołaja Kopernika dr Jan Świerkowski z Instytutu B61.

Podczas Nowych Obrotów w Toruniu, wybitni prelegenci staną przed wyzwaniem zgłębienia idei mających potencjał zmiany naszego postrzegania świata i naszego miejsca w nim, skupiając się na dwóch zagadnieniach: detekcji życia pozaziemskiego, potencjalnym odkryciu, które może radykalnie zmienić naszą ziemską tożsamość oraz równości na Ziemi – rewolucji wymagającej od nas nie tylko naukowej odwagi, ale i konkretnego działania.

O tym jak takie rewolucje przeprowadzać 17 lutego opowie dr H. C. Leymah Gbowee, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, uhonorowana za działalność na rzecz promowania pokoju i walkę o prawa kobiet. Tego samego dnia, który dedykowany jest obchodom Roku Kobiet Odważnych, widzowie wezmą udział w dyskusji z jedną z liderek świata nauki – dr Mary A. Voytek, czołową naukowczynią NASA i autorką najważniejszej inicjatywy mającej na celu poszukiwanie życia na egzoplanetach (NExSS).

Temat życia pozaziemskiego, będzie obecny przez większość spotkań odbywających się w ramach Nowych Obrotów. Jak przypomina profesor Avi Loeb, znakomity badacz z Uniwersytetu Harvarda, zajmujący się na co dzień kosmologią i teoriami związanymi z życiem w Kosmosie, Mikołaj Kopernik odkrył, że nie znajdujemy się w fizycznym centrum Wszechświata. Tymczasem profesor Loeb poszukuje dowodów na to, że nie jesteśmy również w jego intelektualnym centrum. Podczas wykładu 18 lutego zaproszony gość skupi się na możliwościach i ograniczeniach poszukiwania pozaziemskich cywilizacji. Odkrycie dowodów na istnienie zaawansowanej formy życia poza naszą planetą całkowicie odmieni nasze rozumienie świata. Będzie to prawdziwą „Nową Rewolucją Kopernikańską” – uważa autor głośnej publikacji popularnonaukowej „Pozaziemskie”, która omawia Oumuamua, czyli pierwszy zauważony przez nas obiekt spoza układu słonecznego, który pojawił się w niedalekiej odległości od Ziemi.

Kurator wydarzenia, dr Jan Świerkowski, wyjaśnia: - Celem trzydniowego spotkania jest zapoczątkowanie wielowątkowej debaty na temat Nowych Rewolucji, fundamentalnych zmian w myśleniu, które mają wpływ na głębokie przemiany naukowe, kulturowe, technologiczne i społeczne. Takie podejście wymaga interdyscyplinarnego dialogu łączącego rozmaite metody i systemy rozumienia rzeczywistości – od humanistyki po nauki ścisłe.

W tym duchu, dyrektor Instytutu B61 zaprasza szczególnie na wyjątkowy koncert „Art & Science” (16 lutego) w wykonaniu Leszka Możdżera, który jest wynikiem współpracy wybitnego pianisty z matematykami i fizykami. Jej kulminacją jest pionierski fortepian dekafoniczny, zaprojektowany przez zespół pod kierownictwem prof. Pawła Nurowskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Zwykle muzycy i kompozytorzy ze świata muzyki tonalnej używają systemu tuzinowego, tymczasem skonstruowany instrument wprowadza rewolucyjny system dziesiętny. Koncert jest więc pomostem między intuicyjną wyobraźnią genialnego muzyka, a formalizmem matematycznym świata nauki, który wprowadził do projektu profesor Nurowski.

Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Piotr Całbecki, będący patronem wydarzenia, podkreśla, że jego intencją jest ukazanie, iż nauka musi być związana ze społeczeństwem i jego potrzebami. Dlatego globalne idee powinny znaleźć odzwierciedlenie na poziomie regionalnym, by miały pozytywny wpływ na rozwój lokalnych społeczności.

Szczegółowy program: www.noweobroty.com

Wszystkie wydarzenia tłumaczone będą symultanicznie na język polski.

Wejściówki i bilety:

  • Wstęp na wykłady i prelekcje jest bezpłatny, wejściówki odbierać można w Księgodzielni Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Plac Teatralny 2
  • Bilety na koncert Leszka Możdżera „Art & Science” dostępne są na biletomat.pl/bilety/leszek-mozdzer-torun-27387/

    

Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Arkadiusza Myrchy.

Organizatorzy: Fundacja Platon im. Kuby Rumińskiego, Instytut B61, Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Program wydarzeń:

16 lutego 2024 rok, godzina 19:00, Centrum Kultury Dwór Artusa

Koncert „Art & Science” w wykonaniu Leszka Możdżera. Koncert fortepianowy na akustycznym fortepianie dekafonicznym opracowanym przez zespół prof. Nurowskiego

Rozmowa z Profesorem dr hab. Pawłem Nurowskim (Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk), prowadzenie dr Jan Świerkowski (Instytut B61 (PL) / CECC (PT))

17 lutego 2024 rok, godzina 16:00, Centrum Kultury Dwór Artusa

Poszukiwanie życia we Wszechświecie / dyskusja z dr Mary A. Voytek (Senior Scientist in Astrobiology at NASA), prowadzenie dr Pedro Russo (Leiden University (NL)/ Ciência Viva (PT))

godzina 17:00

Uwalniając pasję, twórczość i inteligencję dziewcząt / wykład dr H.C Leymah Gbowee (laureatka Pokojowej Nagroda Nobla 2011)

18 lutego 2024 rok, godzina 17:00, Centrum Kultury Dwór Artusa

Następna Rewolucja Kopernikańska / wykład prof. Avi Loeba (Director, Institute for Theory & Computation, Harvard University), prowadzenie dr Jan Świerkowski (Instytut B61 (PL) / CECC (PT))

Data: 
16.02.2024 19:00 — 18.02.2024 18:00
Miejsce: 
Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Kopernik 550
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Miasto
    W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • Na Stawkach trwa intensywna rozbudowa ul. Łącznej, realizowana przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
  • W sobotę 18 maja 2024 r. na toruńskim stadionie przy ul. Bema odbędą się 21. Mistrzostwa Polski Masters w Rzutach Nietypowych.
  • W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • W dniach 24-26 maja 2024 r. zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa na „Festiwal Twórczości dla Dzieci i Młodzieży ARTE!”.
  • 13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Z okazji 133. rocznicy toruńskiej komunikacji Miejski Zakład Komunikacji zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. Odbędą się one 16 i 17 maja.
  • 982 toruńskich uczniów rozpocznie we wtorek 14 maja 2024 r. egzaminy ósmoklasistów. Przed nimi sprawdzian końcowy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.