Prezydent Torunia w sprawie "Listu otwartego" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prezydent Torunia w sprawie "Listu otwartego"

Miasto
Data publikacji: 19 sierpnia 2022
Prezydent Torunia Michał Zaleski

Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia w sprawie "Listu otwartego do społeczności Torunia i organów władzy państwowej", opublikowanego w dniu 12.08.2022 r. w mediach lokalnych.

1. Realizacja projektu pn. "Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu" była poprzedzona konsultacjami społecznymi pod hasłem "Przyszłość Bulwaru Filadelfijskiego", przeprowadzonymi w 2011 r. na zlecenie miasta przez podmiot zewnętrzny "GRA W MIASTO Monika Komorowska". Mieszkańcy mogli wziąć udział w badaniach ankietowych, spotkaniach konsultacyjnych, warsztatach ngo i spacerach terenowych lub przysłać swoje uwagi drogą e-mail.  W konsultacjach uczestniczyło 769 osób. Spośród nich 33% wskazało na brak na bulwarze infrastruktury typu toalety, ławki, mała architektura, a 20% uznało, że nie lubi tego miejsca ze względu na "niezagospodarowanie, brak infrastruktury i pomysłu". W ankiecie internetowej aż 89% uczestników wskazało jako zdecydowanie potrzebną lub potrzebną "poprawę infrastruktury, która pozwoliłaby lepiej korzystać z tego miejsca".

2. Koncepcja zagospodarowania nabrzeża nie jest wynikiem cyt. "bezpardonowej i arbitralnej interwencji prezydenta miasta Michała Zaleskiego w materialną tkankę bulwarów", lecz efektem ogłoszonego przez miasto w 2014 r. międzynarodowego konkursu architektonicznego z udziałem bezstronnej komisji konkursowej, złożonej z architektów i urbanistów z Krakowa, Warszawy, Katowic, Torunia, i Bydgoszczy. Zwycięską koncepcję pracowni Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic doceniono za jednorodną formę terenu zieleni podbudowującą miejski krajobraz starówki i dającą szanse mieszkańcom na samodzielne wprowadzanie różnych form aktywności. Rola Prezydenta Miasta Torunia w tej sprawie to przyjęcie wyników konkursu do wiadomości i realizacji, czyli przygotowanie zadania i jego wykonanie, w oparciu o dokumentację techniczną oraz konieczne zgody i zezwolenia, w tym decyzję o pozwoleniu na budowę (wydaną przez osoby dysponujące stosownymi kwalifikacjami i uprawnieniami).

Atakowanie imiennie mnie jako rzekomego autora i sprawcy realizowanej na bulwarze koncepcji zagospodarowania uważam za całkowicie nieuprawnione i niemające potwierdzenia w faktach! Moim obowiązkiem było i jest dołożenie wszelkich starań, by remont i poprawa wizerunku Bulwaru Filadelfijskiego odbyły się w drodze dobrze przygotowanej, skonsultowanej i przedyskutowanej procedury, z maksymalnym udziałem wszystkich wymaganych podmiotów, a także informowanie i wyjaśnianie, że w tej chwili jest już za późno na sugerowanie naruszenia prawa, w tym zmarnowania kilku milionów złotych (wskutek ewentualnej rozbiórki pawilonów). Na marginesie – osoby będące sygnatariuszami "listu otwartego" powinny być świadome procedur oraz zasad obowiązujących w postępowaniach administracyjnych i odstąpić od bezpodstawnego piętnowania mojej osoby.

3. Jak stwierdza Narodowy Instytut Dziedzictwa w swoim oświadczeniu z 8.08.2022 r., cyt.: "W 2017 r. K-P WKZ wydał postanowienie uzgadniające projekt decyzji w sprawie lokalizacji inwestycji celu publicznego dla zamierzenia pn. "Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu", nie występując o opinię NID". A zatem Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, wojewódzki organ ochrony zabytków nadrzędny wobec toruńskich służb konserwatorskich, mając wiedzę o zamiarach realizacji i parametrach inwestycji na nabrzeżu, w sąsiedztwie starówki, nie uznał za konieczne przyjrzenia się sprawie i uzyskania w tej sprawie opinii NID, jednostki podległej Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, niezależnie od tego, czy opiniowanie to miałoby mieć związek z obecnością Zespołu Staromiejskiego na Liście UNESCO czy też wpisu Torunia na listę pomników historii. Jednocześnie, jak zauważa NID w tym samym piśmie, wytyczne Generalnego Konserwatora Zabytków (GKZ) z 2015 r. dotyczą wydawania rozstrzygnięć konserwatorskich inwestycji realizowanych w granicach miejsca światowego dziedzictwa, zaś ulica Bulwar Filadelfijski i nabrzeże wiślane leżą poza granicami miejsca objętego wpisem UNESCO.

4. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, uczestnicząc w kolejnych etapach przygotowania inwestycji, nie wniósł uwag ani zastrzeżeń dotyczących możliwości negatywnego wpływu planowanych pawilonów na panoramę Torunia.

5. Nabrzeże wiślane, co podkreślają toruńskie autorytety historyczne, nie  trwa w niezmienionym kształcie od pokoleń, jakby wynikało z tez autorów "listu otwartego". Przez stulecia było to miejsce tętniące życiem gospodarczym, z panoramą przysłoniętą częściowo różnego typu zabudową portowo-rzeczną o wielokrotnie większych kubaturach.

6. Realizowane ostatecznie 2 proste pawilony z punktami widokowymi i przeszkleniem odbijającym otoczenie, każdy wysokości około 4 m i szerokości 8 m, mają zapewnić podstawową obsługę ruchu turystycznego na najbardziej obleganym odcinku bulwaru (toalety, sprzęt rekreacyjny, miejsce edukacji wiślanej). Docelowo budynki te będą obłożone drewnem i obsadzone roślinnością, przez co wtopią się harmonijnie w krajobraz panoramy.

7. Budowa przebiega zgodnie z prawem, na mocy starannie przygotowanej dokumentacji oraz uzyskanych niezbędnych kilkudziesięciu uzgodnień i pozwoleń, w oparciu o przeprowadzone konsultacje społeczne. Zadanie jest zaawansowane w około 50 proc., a zaangażowane środki publiczne sięgają 2,6 mln zł. W obecnej sytuacji nie ma podstaw prawnych odstąpienia od realizacji projektu ze względu na prawomocność decyzji, na podstawie których inwestycja jest realizowana i finansowana ze środków publicznych.


Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

/-/

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
  •  Od 1 czerwca zmiany w komunikacji miejskiej
    Miasto, MZK
    Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...