O zieleni na konferencji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

O zieleni na konferencji

Miasto
Data publikacji: 08 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W dniach 9-11 października 2019 r. Toruń stanie się miejscem ożywionej dyskusji na temat kondycji i przyszłości terenów zieleni w miastach. W Ratuszu Miejskim odbędzie się piętnasta konferencja naukowo-techniczna „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta”.

Impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez naukowych Torunia, to miejsce spotkań i wymiany doświadczeń naukowców i praktyków z branży zieleniarskiej o uznanym w kraju poziomie merytorycznym. W programie przewidziano pięć sesji referatowych i sesję terenową. XV edycja konferencji zatytułowana jest „Miasto zieleni – miasto przyszłości”.

Referentami są przedstawiciele wiodących ośrodków naukowych w zakresie zieleni i architektury krajobrazu: SGGW Warszawa, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Szczeciński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a także przedstawiciele firm prywatnych zajmujących się utrzymaniem i konserwacją zieleni w mieście, jak również pracownicy instytucji samorządowych zarządzających zielenią.

Uczestnicy Konferencji w ciągu dwóch dni wysłuchają 20 referatów, wezmą udział w sesjach referatowych oraz w sesji terenowej.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Miasta Toruń oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń.

Ostatnie kilkadziesiąt lat przyniosły radykalną zmianę w postrzeganiu i przeżywaniu przyrody przez człowieka. Zwłaszcza mieszkańcy miast są bardziej świadomi roli i znaczenia środowiska naturalnego dla jakości życia. Na co dzień doświadczający skutków miejskiej wyspy ciepła (wysokich temperatur i suszy), zanieczyszczenia powietrza (smogu), braku zieleni i wszechobecnych murów, betonu, szkła i kamieni, coraz częściej przeorientowują swoje poglądy na przyrodę i jej miejsce w mieście. Domagają się nie tylko obecności przyrody, ale także możliwości obcowania z nią. W odpowiedzi na te postulaty i oczekiwania powstają rozmaite koncepcje (modele) miasta przyszłości, np. miasta dla wszystkich (Cities 8 80), miasta zrównoważonego, czy najnowszy model – miasta biofilnego. Zwraca się uwagę na to, aby miasta dysponowały nie tylko bogatą infrastrukturą zieloną, ale również błękitną (zieleń i wody), a dla włodarzy zarządzających miastem dobroczynny wpływ zieleni na zdrowie człowieka jest faktem niepodlegającym dyskusji. Stan naszej wiedzy dotyczący relacji między terenami pokrytymi roślinnością a wpływem na zdrowie ludzi stale się poszerza i znacznie wzbogacił się w ostatnim dziesięcioleciu. Liczne i dobrze udokumentowanie badania dostarczają twardych dowodów na istnienie związku przyczynowo-skutkowego między środowiskiem naturalnym a zdrowiem ludzi. Zieleń pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców miast. Mieszkańcy osiedli z większą ilością zieleni drzew lepiej oceniają swój stan zdrowia. Istnieją jednak ciągle luki w wiedzy, dotyczące szczegółowych zasad takiego kształtowania miejskich terenów zieleni, aby maksymalnie zwiększyć korzyści dla zdrowia. W jakim kierunku powinniśmy podążać, czy i w jakim zakresie miejskie tereny zieleni mają się zmieniać, jak najskuteczniej nimi zarządzać. Należy określić nowe trendy (modele) rozwoju zieleni w miastach, a ich myślą przewodnią powinno być dążenie do poprawy jakości życia w mieście. Te i inne problemy dotyczące rozbudowy i modernizacji współczesnych miast będą przedmiotem prezentacji i dyskusji podczas XV już Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej, która odbędzie się w tym roku w Toruniu pod hasłem: „Miasto zieleni – miasto przyszłości”.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
    Eko, Miasto
    Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
    Miasto
    Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Miasto
    Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Ambasador Finlandii w UMT
    Miasto
    Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
  • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
  • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
  • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
  • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.