Szczepienia przeciw HPV | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szczepienia przeciw HPV

Miasto
Data publikacji: 22 sierpnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Trwa procedura wyłaniania realizatora programu szczepień przeciw HPV skierowanego do dziewcząt z rocznika 2006. Realizacja programu jest planowana od października 2019 r. do czerwca 2020 r.

W związku z występującymi trudnościami w zakupie niektórych leków i produktów medycznych, w tym szczepionki przeciwko HPV, możliwość zaszczepienia dziewcząt się opóźnia. Aktualnie trwa powtórna próba wyboru realizatora programu. Termin rozpoczęcia szczepień uzależniony będzie od możliwości zakupu właściwego preparatu.

Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) realizowany jest od 2008 r. Łącznie z programu skorzystały 3163 dziewczęta.

Szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu jako pierwotna profilaktyka raka szyjki macicy są wyszczególnione w kalendarzu szczepień ochronnych jako szczepienia zalecane. Szczepienia są bezpieczne i dobrze tolerowane. Nie są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W Polsce około 4000 kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. Pod względem zachorowalności i umieralności z powodu tej choroby Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Do większości zakażeń genitalnymi typami HPV dochodzi w czasie pierwszych kontaktów seksualnych, a także przez kontakt skóra - skóra. Ryzyko zakażenia zwiększa wczesne rozpoczęcie życia płciowego, a na rozwój choroby wpływają też takie czynniki jak: nieleczone stany zapalne, liczne ciąże, palenie papierosów. Mimo że szczyt wykrywalności zakażeń przypada na wiek 18-25 lat, to zapadalność na raka szyjki macicy pojawia się około 45. roku życia. Przyczyną jego rozwoju jest przewlekłe zakażenie wirusem HPV – wirusem brodawczaka ludzkiego. Radykalną pomoc w wyeliminowaniu zakażeń HPV oferuje szczepionka profilaktyczna zapobiegająca całkowicie długotrwałym infekcjom HPV typami 16/18 – związanymi z rozwojem 70% raków szyjki macicy. Szczepienia ochronne, zintegrowane z programem badań przesiewowych, są najbardziej efektywną metodą profilaktyki rakaszyjki macicy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, towarzystw naukowych, Ministerstwa Zdrowia oraz Komisji Europejskiej najkorzystniejsze jest szczepienie kobiet przed potencjalną ekspozycją na zakażenie HPV, a więc przed inicjacją seksualną. Wirus brodawczaka ludzkiego jest sprawcą zakażeń powszechnych, w skali masowej. Już pierwszy kontakt seksualny obarczony jest wysokim ryzykiem infekcji. Czynnikami powodującymi zakażenie wirusem HPV jest jego powszechność, łatwość przenoszenia, brak wiedzy w społeczeństwie, zaniedbania wychowawcze oraz w szczególności ryzykowne zachowania seksualne, którym sprzyjają eksperymentowanie i stosowane szczególnie przez młodych ludzi używki – alkohol, narkotyki i dopalacze.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Miasto
    Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
    Eko, Miasto
    Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
    Miasto
    Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Ambasador Finlandii w UMT
    Miasto
    Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
  • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
  • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
  • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
  • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.