Hortiterapia – terapia ogrodem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Hortiterapia – terapia ogrodem

Tytuł projektu:
Hortiterapia – terapia ogrodem dla osób niepełnosprawnych intelektualnie

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 11 „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność”
Działanie 11.1 „Włączenie społeczne na obszarach LSR”

Projekt dofinansowany ze środków Lokalnej Grupy Działania „Dla Miasta Torunia”.

Realizator:
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 52 643 zł
Kwota dofinansowania: 50 000 zł
Wkład własny: 2 643 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny

Data podpisania umowy o finansowanie:
28.12.2018 r.

Termin realizacji:
1.01.2019 r. - 30.06.2019 r.

Opis projektu:
Celem projektu była aktywizacja oraz integracja społeczna dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie poprzez zapoznanie ich ze specyfiką pracy w ogrodzie, poznanie cyklu życiowego roślin (od nasiona do owocu) oraz naukę rozpoznawania i zastosowania podstawowych gatunków ziół i roślin użytkowych.

W projekcie wzięło udział 20 osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie z orzeczeniem o niepełnosprawności. Uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach z hortiteriapii oraz typowej terapii psychologicznej, a także w wydarzeniach mających na celu ich integrację ze społecznością lokalną. Przeprowadzono 90 godzin zajęć warsztatowych i edukacyjnych na terenie Ogrodu Zoobotanicznego oraz 120 godzin zajęć z psychologiem. Dodatkowo, uczestnicy projektu wzięli udział w imprezach organizowanych na terenie Ogrodu – „XV Wieczorze Marzeń w Zoo” (dedykowanym dla dzieci niepełnosprawnych i przewlekle chorych) oraz w festynie rodzinnym dla mieszkańców Torunia „Na tropie Indian”.

Głównym rezultatem projektu było podniesienie umiejętności społecznych 8 uczestników projektu. W zajęciach z hortiterapii oraz terapii psychologicznej wzięło udział 20 osób, a 18 spośród nich zwiększyło swoją aktywność społeczną.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Ogród Zoobotaniczny

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Boże Ciało 2024
    Miasto
    30 maja 2024 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem.
  • Miasto
    W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów.
  •  Od 1 czerwca zmiany w komunikacji miejskiej
    Miasto, MZK
    Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
  • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
    Miasto
    Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
  • Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
  • To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności.
  • Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych ze wsparciem unijnym na kolejny projekt w obszarze zdrowia. 29 maja 2024 r. podpisana została umowa z Urzędem Marszałkowskim na projekt „Zdrowi i aktywni 2”.
  • Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Toruniu spotkała się z Prezydentem Torunia Pawłem Gulewskim.
  • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
  • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
  • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...