Zimowy niezbędnik BHP | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zimowy niezbędnik BHP

Miasto
Data publikacji: 17 stycznia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
Odśnieżanie w Toruniu

Za oknami biało. O stan ulic dbają toruńskie służby miejskie, ale obowiązek odśnieżania chodników i usuwania sopli z dachów spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości.

W tym trudnym okresie należy również zadbać o właściwy stan urządzeń grzewczych i przestrzegać zasad ich eksploatacji.

Zgodnie z przepisami, właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty dysponujące nieruchomościami, zobowiązane są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Do ich obowiązków należy również oczyszczanie ich ze śniegu i lodu oraz usuwanie błota i innych zanieczyszczeń. Usunięty śnieg oraz lód mogą być usypywane na krawędzi chodnika lub w pasie zieleni przyulicznej, w sposób, który nie będzie utrudniał ruchu pieszym. Śliskie chodniki trzeba posypywać materiałem szorstkim, np. piaskiem, ale nie wolno stosować do tego celu żadnych środków chemicznych. Z dachów i gzymsów obiektów budowlanych bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami należy usuwać - niezwłocznie po ich powstaniu - sople lodowe i nawisy śniegu.

Na osoby nie wywiązujące się z nałożonych obowiązków strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny. Osoby, które doznają uszczerbku na zdrowiu w wyniku niewywiązania się właścicieli z obowiązku odśnieżania chodników, mogą domagać się z tego tytułu odszkodowania z powództwa cywilnego. Na właścicieli i zarządców obiektów budowlanych obowiązek odśnieżania chodników i usuwania sopli nakłada ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (art. 62 ust. 1, Dz.U. z 1994 r. nr 89, poz. 414 z póżn. zm.)  i ustawa z 1 lipca 2011 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2011 nr 152, poz. 897).

Musimy pamiętać o konserwacji i właściwej eksploatacji urządzeń grzewczych. Sezon ogrzewania mieszkań w budynkach wielo- i jednorodzinnych to czas zwiększonej liczby pożarów. Do tragedii często dochodzi przez niewłaściwą eksploatację lub zły stan techniczny urządzeń i instalacji grzewczych. Aby uniknąć nieszczęścia należy przestrzegać zasad właściwej eksploatacji i dbać o stan techniczny posiadanego sprzętu.

Zgodnie z obowiązującym prawem właściciele, zarządcy i administratorzy nieruchomości muszą:

  1. Zapewnić przeprowadzenie, co najmniej raz w roku okresowej kontroli stanu technicznego użytkowanych obiektów budowlanych, a w szczególności sprawdzić instalacje gazowe oraz przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne.
  2. W obiektach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
    - od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej cztery razy w roku,
    - od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej dwa razy w roku,
    - od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
  3. Zapewniać bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które mogą spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia lub środowiska, tj. m.in. intensywnych opadów atmosferycznych oraz silnych wiatrów.

Ponadto na właścicielach, zarządcach i administratorach nieruchomości obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 metrów kwadratowych oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 metrów kwadratowych, ciąży obowiązek poddania budynku kontrolom stanu technicznego. Należy pamiętać, że obiekt powinien podlegać kontroli co najmniej dwa razy w roku, a także w sytuacji wystąpienia m.in. intensywnych opadów śniegu - w przypadku, gdy może to spowodować powstanie zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie zawiadomić właściwy organ o jej przeprowadzeniu.

Co roku w Polsce dochodzi do wypadków zatrucia tlenkiem węgla – czadem. Może to nastąpić podczas eksploatacji urządzeń gazowych, w których odbywa się proces spalania gazu przy małej ilości powietrza, a także gdy następuje niezupełne spalenie gazu. Czad jest bezwonny! Objawami zatrucia tlenkiem węgla są bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, zaburzenia pamięci, utrata przytomności, śpiączka. Aby uniknąć zatrucia, należy pamiętać, że nie powinno się dogrzewać pomieszczeń kuchenką gazową, ponieważ długotrwałe spalanie gazu powoduje ubytek tlenu w powietrzu. W takich momentach powstaje czad. Pod żadnym pozorem nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych. Nie wolno też podłączać urządzeń grzewczych do przewodów kominowych, nieposiadających wymaganej opinii kominiarskiej. Co najmniej raz w roku powinno się zlecić firmie kominiarskiej kontrolę przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest zamontować czujnik wykrywający tlenek węgla w pomieszczeniu, w których znajdują się urządzenia grzewcze mogące go emitować. Należy czyścić przewody kominowe i usuwać z pieców węglowych sadze zgromadzone w osadniku.

„Zimowe” tragedie to nie tylko czad, ale także pożary. Posiadając butle gazowe (z wyjątkiem zestawów kuchni gazowych) musimy pamiętać, aby umieszczać je w odległości co najmniej 1,5 metra od urządzeń emitujących ciepło, np. piecy, grzejników. Butle należy ustawiać pionowo, zabezpieczyć przed upadkiem i uderzeniem oraz z dala od urządzeń powodujących iskrzenie. Nie należy pozostawiać bez dozoru włączonych urządzeń grzewczych (np. termowentylatorów, grzejników elektrycznych itp. i innych urządzeń grzejnych takich jak grzałki, czajniki elektryczne, żelazka, suszarki do włosów itp.). Nie należy włączać urządzeń grzejnych w pobliżu materiałów palnych (np. cieczy palnych, ubrań, mebli itp.) Nie wolno też używać urządzeń elektrycznych z widocznymi uszkodzeniami przewodu zasilającego. Trzeba pamiętać, że podłączenie do jednego gniazdka kilku sprzętów o dużym poborze mocy może spowodować przegrzanie instalacji elektrycznej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kolejne podwórka z dofinansowaniem
    Eko, Miasto
    Znamy wyniki tegorocznej edycji programu Moje Podwórko. Wsparcie finansowe na odmienienie swoich podwórek otrzymało 12 podmiotów.
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.