XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania

Tytuł projektu:
XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 356 539,29 zł
Kwota dofinansowania: 50 020 zł
Wkład własny: 306 519,29 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora prywatnego

Realizator:
Teatr Baj Pomorski

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
29.09.2017 r.

Termin realizacji:
13-21października 2017 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”.

Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura.

Festiwal SPOTKANIA jest jedną z największych imprez teatralnych skierowanych do publiczności dziecięcej w Polsce. Na deskach Teatru Baj Pomorski przedstawiane są spektakle dla każdej grupy wiekowej, poruszające różnorodne kwestie, skupione wokół rozmaitej tematyki. Festiwal corocznie skupia w Toruniu licznych krytyków teatralnych, dziennikarzy i teatrologów.

XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA odbyła się w dniach 13 – 21 października 2017 r. Różnorodna oferta wydarzenia umożliwiła publiczności uczestnictwo zarówno w wielu spotkaniach kulturalnych, jak i projektach edukacyjnych. Tradycyjnie Festiwal otworzyła parada teatralna, która przeszła ulicami Starego Miasta. Poza nurtem konkursowym, odbiorcy mieli możliwość zobaczenia wyjątkowych artystów, którzy zaprezentowali swoją twórczość w ramach XIV edycji Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych INNYM OKIEM. Kontynuowano również program „Akcja. Animacja”, który podczas Festiwalu doczekał się swojej dwunastej edycji.

SPOTKANIA otworzyły również możliwość czynnego uczestnictwa w wielu wydarzeniach towarzyszących przeglądowi teatralnemu. Zorganizowano liczne warsztaty, które powstały z myślą m. in. o przeglądzie INNYM OKIEM, głośne czytanie przygotowane przez zespół z Poznania, ale także wystawy obrazów autorstwa Mikołaja Maleszy i lalek z kolekcji Jolanty Królikowskiej. Dodatkową atrakcją był Mały Teatr Historii, który opowiadał o życiu Tadeusza Kościuszki.

W 2017 roku na scenie Teatru zagościli m.in.: Theater des Lachens (Frankfurt), Theatre Karlsson Haus (Petersburg), Hop Signor Puppet Theatre (Ateny), a także polski Teatr Pinokio z Łodzi, Teatr Animacji z Poznania, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Teatr Figur z Krakowa, Wrocławski Teatr Lalek i Teatr Lalek Guliwer z Warszawy. Wśród spektakli znalazły się m.in: zaczerpnięte z prasłowiańskiej demonologii „Opowieści z niepamięci” Teatru Animacji z Poznania, traktujący o poszukiwaniu sensu i dążeniu do harmonii, „W środku słońca gromadzi się popiół” Wrocławskiego Teatru Lalek czy przygotowany z myślą o najmłodszych odbiorcach, a opowiadający o budowaniu relacji spektakl „Blisko” Centrum Sztuki Dziecka z Poznania.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Teatr Baj Pomorski

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
  • W dniach od 16 do 19 maja Stowarzyszenie Hokejowy Klub „Pomorzanin” Toruń wystąpi na EuroHockey Club Trophy II w Zagrzebiu.
  • Rusza kolejna odsłona kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Centrum Wsparcia Biznesu, operator programu certyfikatu jakości toruńskich produktów i usług, przygotowało cykl krótkich form video, które będą prezentowane w social mediach.
  • W dniach 16 – 17 maja 2024 r. w Toruniu odbędzie się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W obradach wezmą udział specjaliści z całej Polski.
  • Do 17 maja 2024 r. mieszkańcy Torunia mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025.
  • Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • 13 i 14 czerwca będzie się można dowiedzieć m.in. w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, czy jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.
  • 14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.