Zawsze zielono, zawsze niebiesko | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zawsze zielono, zawsze niebiesko

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 października 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Poznaliśmy laureatów XIX Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.

W tym roku na Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pod nazwą „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” nadesłano aż 14 371 prac z 49 krajów, z czego do zestawu wystawowego zakwalifikowano 1016 prac z 45 krajów. Prace oceniało międzynarodowe jury, w skład którego weszli Dariusz Delik z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka, Ireneusz Kopacz z UMK oraz troje artystów plastyków z Czech, Słowacji i Bułgarii.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w dniu 19 października 2017 roku. Nagrody wręczali Zbigniew Rasielewski – zastępca prezydenta Torunia i Zbigniew Ostrowski - wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. W uroczystości uczestniczyło wielu dyplomatów państw, z których pochodziły zwycięskie prace, oraz rodzice i goście młodych laureatów.

Tematem tegorocznej edycji konkursu była „harmonijna różnorodność”, która stanowi o niezwykłości planety, która jest naszym wspólnym domem. - Uczestników konkursu zachwycały nie tylko oglądane w różnych porach roku krajobrazy, pola, łąki, zielone lasy, tętniące życiem niezliczonych stworzeń głębiny mórz i oceanów, świat roślin i zwierząt. Inspiracją były też miejsca dobrze im znane, najbliższe otoczenie, szkoła, dom, codzienne życie rodzinnych miast i wsi, interesujące zdarzenie, nagle zauważony przedmiot, czyjaś twarz. Często sięgano do wspomnień, marzeń, a przede wszystkim do wyobraźni tak opisał nadesłane prace Dariusz Delik, dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.

Przed jurorami stanęło nie lada wyzwanie, by wybrać najlepsze prace spośród nadesłanych z przeróżnych zakątków świata, nie tylko z krajów europejskich ale i m.in. z Tajlandii, Uzbekistanu, Singapuru, Peru, Bangladeszu czy Meksyku i Brunei. Ostatecznie przyznano 52 nagrody i 48 wyróżnień indywidualnych  oraz 3 nagrody dla instytucji za kolekcje prac.

Wśród laureatów są także reprezentanci Torunia: w grupie wiekowej 4-7 lat nagrodę otrzymała siedmioletnia Emilia Dudek, w grupie 11-13 lat – 12-letni Krzysztof Jackowiak. Wyróżnienie w grupie 4-7 lat trafiło do 8-letniego Jakuba Zielińskiego.

Prezydent Miasta Torunia przyznał nagrodę za kolekcje dla instytucji – otrzymała ją Zakladna Umelecka Skola Petra Michala Bohuna z Dolnego Kubina na Słowacji.

Wystawę pokonkursową można oglądać w obu siedzibach Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka: od 20 października do 4 grudnia w salach przy Rynku Nowomiejskim 17, do 30 listopada w filii Galerii przy ul. Kościuszki 41/47.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu organizuje Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pod nazwą „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” od 19 już lat. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są Urząd Miasta Torunia i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Każda z edycji tego międzynarodowego wydarzenia jest nie tylko popularyzacją wśród dzieci i młodzieży szeroko rozumianej wiedzy ekologicznej, ale przede wszystkim próbą uchwycenia aktualnego obrazu plastyki dziecięcej na świecie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Na zdjęciu: rowerzyści przed Ratuszem Staromiejski
    Miasto, Sport
    Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.