Starówka rozbłysła światłem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Starówka rozbłysła światłem

Data publikacji: 22 sierpnia 2017
Autor: Małgorzata Litwin

9. Bella Skyway Festival otwarty! W inauguracji imprezy 22 sierpnia 2017 r. na Rynku Staromiejskim wzięły udział prawdziwe tłumy torunian i gości.

Nie mogło być innego scenariusza tej inauguracji. Mieszkańcy już od przeszło tygodnia obserwowali wznoszoną na ulicy Szerokiej ogromną konstrukcję „Renaissance palace”. To dzieło włoskiej grupy Mariano Light, która po trzyletniej przerwie po raz drugi zawitała do Torunia. W 2014 roku ich barwny, świetlny pasaż, rozbrzmiewający muzyką, podbił serca widzów i stał się wizytówką festiwalu. Z pewnością także tegoroczna propozycja będzie festiwalowym hitem. To prawdziwa feeria barw, światła i muzyki, przenosząca widzów festiwalu w inny, baśniowy wymiar.

- Bella Skyway Festival to festiwal, który ozdabia mury naszego miasta i dodaje nam radościmówił otwierając festiwal prezydent Torunia Michał Zaleski. - Sześć dni wspólnie spędzonych tutaj, wśród cudów wymyślonych przez artystów z całego świata - życzę, by był to dla nas wszystkich czas dobry, spełniony i potwierdzenie dumy, którą my, torunianie, mamy w sobie. Nasz piękny Toruń jest wart takich iluminacji, takich prezentacji i pokazów!

Ale festiwalowe dni będą nie tylko okazją do zabawy i podziwiania pięknych instalacji świetlnych. Prezydent Torunia Michał Zaleski i marszałek województwa Piotr Całbecki ogłosili wspólnie, że podczas tegorocznego festiwalu będzie prowadzona zbiórka na rzecz mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego poszkodowanych w nawałnicach, które przeszły nad regionem w nocy z 11 na 12 sierpnia. Tysiące osób straciło dach nad głową, a do zimy zostało zaledwie kilka miesięcy.

- Chcemy im pomóc, bawiąc się jednocześnie tutaj, w Toruniu. Proszę Państwa o hojność i szczerość serca. Solidaryzujmy się z poszkodowanymi. Od jutra zbiórka! – zapowiedział marszałek województwa Piotr Całbecki. – Cieszmy się festiwalem, a jeżeli jeszcze otworzymy nasze portfele i pomożemy ludziom, którym gdzieś tam w lasach północnej części naszego województwa jest teraz bardzo trudno, to będziemy mieli ten dodatkowy powód do radości, że pomagamy innym – wtórował mu prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Tłumy widzów na inauguracji Bella Skyway Festival 2017

Festiwalowe instalacje można oglądać aż do niedzieli, 27 sierpnia - codziennie od 20:30 do północy. Jest ich 16 i są usytuowane w różnych punktach starówki i jej otoczeniu.

W Dolinie Marzeń widzowie obejrzą metalowe, przestrzenne rzeźby zwierząt podświetlane ogniem. Instalację "Płomienie życia" przygotowali wychowankowie toruńskiej Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych. To miejsce, gdzie od 40 lat na zajęciach plastycznych, muzycznych i teatralnych spełniają się twórczo i rehabilitują dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie.

Tuż za rogiem, w parku za Doliną Marzeń, swoje skrzydła rozpościera "Orzeł" autorstwa Anny Galas. Zbudowany z kropel wody jest metaforą niszczycielskiej siły zjawisk natury, przede wszystkim tsunami. W parku przy placu Rapackiego napotkamy dwie instalacje polskich artystów. "Spectral" grupy KASJO, która gościła już w Toruniu w 2011 r., składa się z setek kolorowych linii, które po zapadnięciu zmroku pulsują odbitym światłem UV digitalizując przestrzeń. Oglądanie tej instalacji nie jest wskazane dla osób chorych na epilepsję. Z kolei "H2SO2" czyli świecące kałuże autorstwa Wow! Kolektywu to metafora zwracająca uwagę na problem szkodliwych procesów zachodzących w przyrodzie, bardzo często z winy człowieka.

Na placu Rapackiego zobaczymy "Arché" polskich artystek - Klary Skólskiej, Dominiki Majewskiej i Mileny Tomkiewicz. Arché to pierwotna zasada kierująca wszechświatem, a według Talesa woda - źródło wszystkich istniejących rzeczy, które nieustannie się zmieniają, zarówno pod względem stanu skupienia, jak i kształtu. W Centrum Sztuki Współczesnej obejrzymy "Iluminację 3" - kilkadziesiąt postaci zawieszonych w przestrzeni galerii, animowanych światłem lamp jarzeniowych i sterowanych obecnością i aktywnością widzów . To nowa wersja projektu prof. Andrzeja Syski prezentowanego w 1995 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Spokój i harmonia czeka nas w ruinach podominikańskich, gdzie zakwitły tajemnicze "Moonflower" singapurskiej artystki Lee Yun Qin. Każdy z 250 kwiatów ma własną diodę LED zasilaną energią słoneczną. Dla odmiany na ul. Browarnej prezentowana jest "Teoria chaosu" - nieprzewidywalne i chaotycznie rozproszone cząsteczki, stanowiące podstawę skomplikowanych układów. Instalacji towarzyszy utwór Da Vosk Docta - Super9.

W ruinach Zamku Krzyżackiego przeniesiemy się w czasie i ujrzymy postaci z dawnych epok. "They were here" to projekt fińskiego artysty Aleksandra Reichsteina, który uważa, że ludzie zostają tak długo, jak ich obraz zostaje w naszej pamięci. Postaci wykonane z drutu, pokryte fluorescencyjną farbą, stają się żyjącymi duchami.

Zlokalizowane na skwerze Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej "oZoo" francuskiej grupy Chezbulb to instalacja, która mimo swojego figlarnego i surrealistycznego charakteru symbolizuje przyszłość naszej planety. Tuż obok, na murach miejskich przy ulicy Pod Krzywą Wieżą, wyrosły delikatne i efemeryczne kwiaty niczym z dziecięcej wyobraźni. To „Sekretny Ogród” Magdaleny Radziszewskiej.

Jedyną biletowana atrakcją festiwalu jest "Water Concept Factory" polskiej grupy Bodigi – pełna rozmachu instalacja na Błoniach Nadwislańskich. Ogromna konstrukcja o rozpiętości 40 m i wysokości 16 m, ponad 300 m2 ekranów projekcyjnych, tańczące fontanny, miliony kolorów światła w połączeniu z innowacyjnym rozwiązaniem latających świetlnych kul. Tu obejrzymy mapping 3D na kurtynach wodnych - animowaną opowieść o życiu kolorowych stworków pracujących w niezwykłej fabryce, których celem jest stworzenie idealnej bańki mydlanej i wypuszczenie jej w świat. Bilety można kupić w kasach na miejscu (10 zł, dzieci do 12 lat gratis) lub w serwisie GROUPON za 7,99 zł (dzieci do 12 lat gratis).

W programie festiwalu jest także 5 wydarzeń towarzyszących, w tym spektakl „Pieśń Bugajów” Teatru Avatar, prezentowany 23 i 24 sierpnia na placu przed Młynem Wiedzy w godz. 21:30, 22:30 i 23:30.

Konkurs fotograficzny "Uchwyć blask Bella Skyway Festival"

Wyróżnionych zostanie pięć zdjęć, a ich autorzy otrzymają nagrody w postaci gadżetów festiwalu. Autor najlepszego zdjęcia otrzyma ponadto nagrodę specjalną - wyjątkową kolację w restauracji Luizjana! Fotografie należy wysyłać pod adres konkurs@bellaskyway.pl w terminie do 3 września 2017 roku. Więcej informacji: www.bellaskyway.pl/konkursy.

Zabłyśnij w social mediach

Zrób zdjęcie sobie, rodzinie, znajomym lub instalacji. Może być artystyczne, może być zabawne, ważne, żeby wiązało się z Bella Skyway Festival - liczymy na Twoją inwencję twórczą. Następnie wstaw zdjęcie na swój instagramowy profil i oznacz je hashtagiem #BellaSkywayFestival. Najciekawsze fotografie opublikujemy w mediach społecznościowych Bella Skyway Festival.

Więcej informacji o festiwalu

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.

Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, Toyota Bednarscy, Nowa Elektrociepłownia Gazowa w Toruniu, Color SC oraz Specjal. Głównym partnerem naukowym festiwalu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.