Toruń ogranicza ruch tirów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń ogranicza ruch tirów

Drogi, Miasto
Data publikacji: 20 czerwca 2017
Autor: Sylwia Derengowska
Toruń ogranicza ruch tirów

Toruń jest jednym z miast, które ogranicza na swoich ulicach ruch tirów. W tym celu od 2012 roku wprowadzono zakaz wjazdu dla pojazdów o masie przekraczającej 18 ton w godzinach 6.00 - 9.00 i 13.00 - 19.00.

W styczniu 2012 roku wprowadzono przepis, na podstawie którego pojazdy o masie przekraczającej 18 ton  w godzinach 6.00 - 9.00 i 13.00 - 19.00 mają ograniczony wjazd do Torunia. Intencją zakazu było i jest ograniczenie ruchu tranzytowego przez centrum miasta, czyli pojazdów ciężarowych, dla których Toruń nie jest celem, ale tylko punktem przejazdowym. Zakaz nie obowiązuje jednie kierowców posiadających zezwolenie Miejskiego Zarządu Dróg. Kierowcom, którzy transportują towary do naszego miasta, Miejski Zarząd Dróg wydaje zezwolenia pozwalające na niestosowanie się do znaków zakazu B-5. Kierowcy mogą uzyskać zezwolenie jednorazowe, czyli takie, które umożliwia wjazd na teren Torunia w konkretnym dniu i ustalonych godzinach lub zezwolenie długoterminowe, czyli takie które jest wydawane maksymalnie na 12 miesięcy. W początkowym okresie wprowadzenia tych przepisów liczba wydanych zezwoleń wyniosła 2600. Od kilku lat jednak  systematycznie maleje - w 2015 roku wydano ich 1763. Podobnie w roku następnym. 

Oczywiście przez cały czas MZD prowadzi szczegółową analizę i kontrolę wydawanych zezwoleń. Aby je otrzymać do wniosku należy dołączyć kopię dowodu rejestracyjnego i  - co najistotniejsze  - dokument uzasadniający potrzebę i celowość wjazdu na teren miasta (np. umowa lub zlecenie na wykonanie określonych robót lub usług ). Oznacza to, że nie ma możliwości wydania takiego zezwolenia kierowcy, który chce przez Toruń tylko przejechać, aby np. skrócić sobie trasę przejazdu.

Zatrzymajmy się na moment przy statystykach. Otóż każdego roku około 500 zezwoleń wydawanych jest lokalnym firmom, które mają swoje siedziby w Toruniu lub w ościennych gminach, np. Wielka Nieszawka,  Łysomice, Lubicz czy Dobrzejewice, a więc firmom, które ze społecznego punktu widzenia stanowią rynek pracy i dają zatrudnienie mieszkańcom miasta i okolic.

A teraz fakt najważniejszy: liczba wydanych zezwoleń nie przekłada się na  liczbą tirów przejeżdżających przez Toruń. Jak to wygląda w praktyce? Dla przykładu: firma X mająca na terenie Torunia np. linie produkcyjną,  z powodów organizacyjnych występuje o zezwolenia dla wszystkich swoich samochodów, które mogą potencjalnie zajmować się transportem. Trudno bowiem wskazać konkretne samochody czy wybrać tylko wąska grupę takich aut. Trzeba przecież przewidzieć różne, mogące wydarzyć się sytuacje, jak np. awaria auta czy choroba kierowcy. Dlatego, dla usprawnienia swego funkcjonowania, by nie występować ciągle o kolejne zezwolenia, firmy najczęściej  decydują się na wystąpienie o zezwolenia dla większej liczby pojazdów niż rzeczywiście jest potrzeba.  Inny przykład: firmy, szczególnie te toruńskie, starają się organizować swój transport w godzinach dopuszczonych przepisami. Czasami jednak załadunek się przedłuża się o kilka minut. Kierowca bez zezwolenia musiałby więc czekać, aż minie czas przepisowego zakazu ruchu dużych pojazdów. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to nieuzasadnione. Dlatego na taką ewentualność firmy wolą mieć zezwolenia i po nie występują.

Warto podkreślić, że przy projektowaniu nowych lub podczas remontu już istniejących ulic, miasto stara się uwzględniać potrzeby różnych ich użytkowników. I tak np. Inspekcja Transportu Drogowego wystąpiła do miasta z wnioskiem o wyznaczenie miejsca do kontroli tirów. Powstanie ono przy okazji rozbudowy Trasy Wschodniej.

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
    Kultura, Miasto
    W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
  • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
    Miasto, Sport
    Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Członek Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu w CKK Jordanki
    Miasto
    Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
  • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
  • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
  • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.