Potentaci stolarki w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Potentaci stolarki w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 25 maja 2017
Autor: Małgorzata Litwin
Potentaci stolarki w Toruniu

Co piąte okno montowane dziś w Europie pochodzi z Polski. W Toruniu 25-26 maja 2017 r. odbywa się VIII Kongres Stolarki Polskiej.

To kolejne prestiżowe spotkanie biznesowe, które odbywa się w naszym mieście. Tym razem do Hotelu Copernicus przyjechało blisko 250 przedstawicieli firm z całej Polski produkujących i montujących stolarkę okienną i drzwiową, jak m.in. Porta czy Fakro. Wśród gości otwarcia był Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, którego organizatorzy nagrodzili statuetką Orła Stolarki Polskiej. W imieniu miasta i regionu uczestników przywitali prezydent Torunia Michał Zaleski i wicewojewoda Józef Ramlau.

- Dziękuję, że zdecydowaliście się Państwo zorganizować swój kongres właśnie w Toruniu. Trafny wybór!powitał gości prezydent Torunia Michał Zaleski. - To przecież właśnie w naszym mieście, tuż obok, na starówce wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, możecie Państwo zobaczyć tysiące przykładów pięknej stolarki okiennej i drzwiowej, jak choćby w gotyckim Ratuszu Staromiejskim z jego 365 oknami i kilkudziesięciu kunsztownymi drzwiami. To w herbie Torunia znajduje się zarys miejskiej bramy (a więc drzwi z ościeżnicą i skrzydłami), otwieranej przez patronalnego anioła. Tak więc VIII Kongres Stolarki Polskiej odbywa się w mieście, w którym Państwa fach zyskiwał przez pokolenia nie tylko respekt dla dobrej pracy, ale i szacowną symbolikę.

Prerzydent Michał Zaleski otwiera kongresPodczas obrad

Podczas dwudniowych obrad w Hotelu Copernicus uczestnicy będą dyskutować o nadchodzących zmianach w prawodawstwie dotyczącym stolarki okiennej, o zmianach pokoleniowych w firmach producenckich i strategiach marketingowych w tej branży.

Program VIII Kongresu Stolarki Polskiej

25 maja:

  • godz. 11.40 - 14.00 I blok tematyczny Kongresu: „Perspektywa 2021: Zmiany w zakresie współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej”
  • godz. 15.00 - 17.00 II blok tematyczny Kongresu: „Sukcesja – jak zapewnić trwałość firmy na pokolenia?”
  • godz. 20.00 - Gala Kongresu, wręczenie Orłów Polskiej Stolarki, certyfikatów Związku POiD i nagród dla uczestników ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”

26 maja:

  • godz. 11.00 - 13.00 III blok tematyczny Kongresu: „Nowoczesne narzędzia marketingowe – jak zbudować przewagę konkurencyjną firmy?”

Branża stolarki otworowej ma się w Polsce bardzo dobrze. Jak poinformował Janusz Komurkiewicz, prezes Związku Polskie Okna i Drzwi, nasz kraj jest obecnie piątym w Europie po Niemcach, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i producentem stolarki okiennej i drzwiowej. Rocznie produkujemy obecnie prawie 21 mln sztuk okien i drzwi. Dynamicznie rozwija się polski eksport tych produktów – tylko w ubiegłym roku wyeksportowaliśmy okna i drzwi o łącznej wartości ponad 1,5 mld euro, co czyni nas obecnie europejskim liderem. Rozwojowi branży sprzyjają m.in. trendy w architekturze zwiększające ilość przeszklenia.

Ale są też cienie – jednym z problemów, na jaki skarżą się producenci okien i drzwi, jest niewystarczająca ilość wykwalifikowanych montażystów stolarki otworowej oraz wciąż duży czarny rynek w tej branży.  W rozwiązaniu tych problemów ma pomóc organizacja szkolnictwa zawodowego i wprowadzenie nowego zawodu –  stosowne propozycje czekają na decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej. Swoich szans na rozwój branża upatruje też w przywróceniu przez rząd ulgi remontowej i zmiany w zakresie preferencyjnej, 8% stawki VAT na sprzedaż materiałów budowlanych.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.