Kosmos w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kosmos w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 20 maja 2017
Autor: Magdalena Winiarska
Kosmos w Toruniu

Miłośnicy tematów związanych z kosmosem wzięli udział w konferencji w Młynie Wiedzy i imprezach jej towarzyszących.

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 20 maja br. odbyła się druga konferencja stratosferyczna „Near Space”. Po raz pierwszy za to uczestniczyło w niej grono międzynarodowe, do Torunia przyjechali bowiem przedstawiciele czeskich, słowackich i węgierskich instytucji zajmujących się eksploracją kosmosu i badaniami stratosferycznymi. Zagraniczni goście oprócz udziału w konferencji przygotowali również warsztaty.

Konferencja i odbywające się w jej ramach warsztaty zostały dofinansowane z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach zgłoszonego przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy projektu „Visegrad Closer to Space”.

Gości powitał prezydent Michał Zaleski: - Z oczywistym uznaniem przyjmujemy Państwa zamysł, by rozwój technologii kosmicznych i perspektywy eksploracji kosmosu omówić w gronie znawców badań stratosferycznych oraz amatorskich pasjonatów ten dziedziny nauki właśnie w Toruniu. Tu bowiem zachowujemy łączącą Państwa nadzieję, że każde młode pokolenie powinno czynić w tym zakresie duży krok naprzód. Do tej idei jesteśmy bardzo przekonani, pamiętając o tym, że Kopernik nie tylko urodził się w Toruniu w 1473 roku, ale spędził tu dokładnie 18 lat. I związany z tym kod młodości oraz odważnego poznawania kosmosu wpisujemy z życzliwością w przebieg Państwa konferencji – powiedział prezydent miasta.

W konferencji udział wzięli badacze m.in. z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej, Centrum Nauki Kopernik, Creotech Instruments S.A., ABM Space Sp. z o.o., Scanway Sp. z o.o. Wystąpienia dotyczyły przede wszystkim efektów prac i programów, w których brali udział prelegenci oraz ich zespoły. Są to np. konkursy Europejskiej Agencji Kosmicznej REXUS / BEXUS, CanSat, w których polskie ekipy biorą udział od kilku lat, z sukcesami odkrywając nowe obszary do rozwoju. Doskonałym przykładem może być projekt związany z górnictwem kosmicznym realizowany przez zespół Politechniki Wrocławskiej (DREAM).

Gośćmi specjalnymi konferencji byli:

  • Mads Wilson - członek zarządu Copenhagen Suborbitals, jedynej organizacji finansowanej społecznościowo na świecie, która ma w swoich planach wysłanie człowieka w przestrzeń okołoziemską,
  • dr Adam Matusiewicz - jeden ze współzałożycieli i zarazem prezes Polskiego Towarzystwa Rakietowego, wieloletni pracownik naukowy, obecnie tworzy zaawansowane rozwiązania rakietowe w firmie SpaceForest sp. z o. o. wykorzystywane między innymi przez Europejską Agencję Kosmiczną,
  • Esmee Menting - członkini zarządu DARE (Delft Aerospace Rocket Engineering) działającej przy Uniwersytecie w Delft (Holandia), pracuje przy projektach CanSat oraz zajmuje się systemami odzysku rakiet.

Atrakcjom towarzyszącym konferencji sprzyjała pogoda. O godzinie 12:15 spod budynku Centrum wystartowała misja stratosferyczna, dzięki której zostaną przeprowadzone eksperymenty w przestrzeni stratosferycznej. Bezchmurne niebo umożliwiło obserwację startu balonu.

Konferencji towarzyszył też minipiknik popularnonaukowy, w czasie którego można było samodzielnie zbudować „rakietę” z plastikowej butelki i wziąć udział w pokazie startów rakiet wodnych. Dla najmłodszych – i nie tylko zorganizowano zabawy na stanowisku „Helowe balony”, a także grę w giga piłkę planszową połączoną ze sprawdzeniem wiedzy o gwiazdach, rakietach, historii wypraw kosmicznych i badań kosmosu. Osoby powyżej 13. roku życia brały chętnie udział w odbywających się w języku angielskim warsztatach dotyczących m.in. organizacji, przebiegu misji stratosferycznych, śledzenia balonów, konstruowania modułów wykorzystywanych w trakcie realizacji misji stratosferycznych.

Organizatorem konferencji jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a współorganizatorem po stronie polskiej Fundacja Copernicus Project.

Patronat nad konferencją objęli: Michał Zaleski, Prezydent Torunia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Kosmonauta.net.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Parkingi Park&Ride w Toruniu
    Drogi, Miasto
    Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.