Wysoka jakość w Szpitalu Miejskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wysoka jakość w Szpitalu Miejskim

Miasto
Data publikacji: 27 kwietnia 2017
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Wysoka jakość w Szpitalu Miejskim

Przedstawiciele Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu odebrali 26 kwietnia 2017 r. Certyfikat „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” oraz wyróżnienie „Grand Quality”.

Gala Finałowa III edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Podmiotów Branży Medycznej „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” odbyła się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Otrzymaliśmy zarówno certyfikat jak i Wyróżnienie „Grand Quality”, który otrzymują te spośród certyfikowanych placówek, które uzyskają najwyższą liczbę punktów rankingowych w danej edycji – mówi dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu Krystyna Zaleska.

Toruński szpital po raz drugi poddał się niezależnej ocenie Komisji eksperckiej w ramach III edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Podmiotów Branży Medycznej „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”. Po dogłębnym przeanalizowaniu zebranych danych na temat funkcjonowania placówki w okresie recertyfikacji, ze szczególnym uwzględnieniem elementów świadczących o stałym podnoszeniu jakości oferowanych usług medycznych, Recenzenci są zgodni w ocenie, że certyfikowany podmiot w pełni zasługuje na ponowne przyznanie znaku jakości. Wynika to z faktu, iż SSM w Toruniu jest organizacją stale pracującą nad poprawą swojego funkcjonowania - Komisja zwróciła uwagę, że mimo pojawiających się niewielkich błędów i niedociągnięć instytucjonalnych, uczy się na nich i wyciąga wnioski, co samo w sobie jest istotą efektywnego samodoskonalenia i zarządzania ewaluacyjnego. W modelu funkcjonowania placówki dostrzec można elementy Cyklu Williama Deminga – idei ciągłego doskonalenia organizacji. Mając świadomość trwających obecnie systemowych zmian dotyczących krajowej polityki zdrowotnej oraz chronicznego niedoboru funduszy na leczenie, Komisja tym bardziej docenia działania toruńskiej placówki, która zdecydowanie podniosła poziom oferowanych usług medycznych, co jest niewątpliwie odczuwalne przez świadczeniobiorców.

Toruński szpital dysponuje rozbudowanym kapitałem intelektualnym, który stanowi jeden z jego atutów. Zasoby kadrowe placówki planowane są w sposób racjonalny, adekwatny do profilu udzielanych świadczeń medycznych, a ich rozwój umożliwia profesjonalna i efektywna strategia human resources, przynosząca wymierne rezultaty w dłuższej perspektywie. Pracownicy posiadają niezbędne kwalifikacje i najwyższe kompetencje fachowe, stale poszerzane – przy wydanym udziale i wsparciu pracodawcy.

Jednym z najważniejszych osiągnięć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu jest uzyskanie po raz drugi akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (ważna do lipca 2019 roku). W zgodnej opinii Recenzentów ten sukces dobitnie świadczy o bardzo dobrym zarządzaniu toruńską placówką przez Dyrektor Krystynę Zaleską oraz o efektywnym implementowaniu w codziennej działalności szpitala długofalowej wizji rozwoju, jaką nakreśliła. Kolejnym przykładem potwierdzającym słuszność przyznania lauru „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” jest pozytywny drugi audyt w nadzorze w zakresie ISO 9001:2008. Ponadto we wrześniu 2016 roku SSM w Toruniu uzyskał pięcioletnie pozwolenie Ministerstwa Zdrowia na gromadzenie, testowanie, przetwarzanie i dystrybucję komórek krwiotwórczych szpiku z krwi obwodowej. W związku z tym w placówce otwarto Bank Krwiotwórczych Komórek Macierzystych. Warto także dodać, że w sierpniu 2016 roku przeprowadzono pierwszą - wspomaganą robotem da Vinci - prostatektomie radykalną (wycięcie prostaty z powodu raka). Robot został zakupiony ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu pn. „Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych. Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych STRATEGMED”. Wymienione - i nie tylko - sukcesy szpitala wyczerpują wymogi stawiane podmiotom ubiegającym się o przedmiotowy laur pod kątem podniesienia jakości w relacjach z pacjentami i usprawnienia funkcjonowania oraz odnotowania istotnych sukcesów w okresie recertyfikacji.

Już po raz trzeci Instytut Zarządzania i Rozwoju Jakości przyznał certyfikaty najbardziej nowoczesnym, innowacyjnym i skutecznym w zarządzaniu jakością placówkom sektora ochrony zdrowia i branż pokrewnych. W trakcie uroczystości wręczyli je wspólnie prof. Piotr Tyszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Komisji Certyfikacyjnej oraz Kamila Przeniosło, Prezes Zarządu Instytutu. 

Certyfikaty „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” przyznawane są od 2015 roku. Promują one najlepsze polskie placówki, instytucje i firmy działające w branży medycznej i branżach pokrewnych, np. farmaceutycznejczy SPA. Certyfikaty otrzymują m.in. szpitale, przychodnie, praktyki lekarskie, firmy medyczne, laboratoria, stacje pogotowia ratunkowego itp.

 - Godło „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” przyznawane jest podmiotom wyróżniającym się wysoką jakością świadczeń, nowoczesnym modelem zarządzania, troską o budowanie jak najlepszych relacji z pacjentami – tłumaczy Malwina Pitach z Instytutu Zarządzania i Rozwoju Jakości w Katowicach, który jest organizatorem Programu „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”.

Certyfikaty „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia” trafiły w tym roku do 17 placówek branży medycznej z całej Polski. Analiza ich strategii rynkowych i działań projakościowych potwierdza, że na rynku nie brakuje podmiotów leczniczych i firm medycznych, które znakomicie radzą sobie z zapewnieniem jakości we wszystkich sferach zarządzania: od human resources po inwestycje.

W trakcie uroczystości, obok certyfikatów „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”, wręczono również wyróżnienia dodatkowe: „Grand Quality”, „Laur Nowoczesności” oraz Certyfikaty Srebrne.

Wyróżnienie „Grand Quality” otrzymują te spośród certyfikowanych placówek, które uzyskają najwyższą liczbę punktów rankingowych w danej edycji Programu. Wyróżnienie „Laur Nowoczesności” przyznawane jest menadżerom (osobom zarządzającym) certyfikowanymi placówkami medycznymi, w których wprowadzono najbardziej zaawansowane systemy zarządzania jakością, i które wyróżniają się na tle innych jednostek sektora branży medycznej nowoczesnością, dynamiką rozwoju, silną pozycją rynkową oraz innowacyjnością rozwiązań w zakresie organizacji, zarządzania czy wdrażanych procedur medycznych. Z kolei Certyfikaty Srebrne otrzymują „z urzędu” podmioty, które po raz trzeci uzyskują certyfikat zwykły „Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”.

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Zabierz głos w sprawie roweru miejskiego
    Drogi, Miasto
    Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.