Poprawa na rynku pracy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poprawa na rynku pracy

Miasto
Data publikacji: 28 lutego 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Rok 2016 był kolejnym rokiem poprawy sytuacji na toruńskim rynku pracy. Stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 5,9-6,1%.

Liczba bezrobotnych na koniec roku wynosiła 5569 osób. Na tle województwa (12,1) Toruń był drugim miastem z najniższą stopą bezrobocia. Odnotowaliśmy niski napływ osób bezrobotnych, a także nie zgłoszono zwolnień grupowych w toruńskich zakładach. Pracodawcy zgłosili dużą liczbę ofert pracy (7083).

W celu realizacji polityki rynku pracy powstały:

  • Strategia rozwoju Miasta Torunia do roku 2020,
  • Miejski Program Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy,
  • Program Wspierania Przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020.

Dokumenty te pozwoliły zdefiniować problemy występujące na rynku pracy i uwzględnić rolę partnerów społecznych i gospodarczych w kreowaniu klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości.

Dobra współpraca urzędu pracy ze zrzeszeniami pracodawców (Izbą Przemysłowo-Handlową w Toruniu, Cechem Rzemiosł Różnych, Lewiatanem), uczelniami wyższymi regionu oraz placówkami oświaty owocuje wzajemną wymianą informacji w zakresie trendów  aktualnego rynku pracy.

Lokalni przedsiębiorcy chętnie korzystają z różnych form wsparcia, które oferuje urząd pracy. Z pracodawcami konsultowane są między innymi kierunki szkoleń zawodowych pod ich potrzeby oraz  opiniowane są nowe kierunki kształcenia w miejskich placówkach oświatowych, dostosowane rynku pracy.

Dużym zainteresowaniem cieszy się Krajowy Fundusz Szkoleniowy - kolejne narzędzie wspierające pracodawców polegające na finansowaniu działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników. W 2016 roku 111 pracodawców otrzymało kwotę 1217,9 tys. zł na kształcenie 741 osób.

Szczególną ofertą dla pracodawców i osób bezrobotnych była możliwość wsparcia osób przed 30. rokiem życia w postaci programu „Praca dla młodych”. Pracodawcy mogli otrzymywać przez 12 miesięcy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionego młodego bezrobotnego. Warunkiem skorzystania z tej oferty było zatrudnienie osoby bezrobotnej przez okres kolejnego roku.

W 2016 roku znacząco zwiększył się napływ cudzoziemców, których coraz chętniej zatrudniają lokalne przedsiębiorstwa. Zarejestrowano 3784 oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom, podczas gdy rok wcześniej było ich 2005. Najwięcej oświadczeń dotyczyło osób z Ukrainy.

Ważnym działaniem na rzecz walki z bezrobociem w 2016 roku było pozyskanie środków finansowych z Europejskich Funduszy Społecznych. Rezultatem tych działań było sfinalizowanie wielu projektów w mieście, między innymi urząd pracy realizował Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), który aktywizował osoby młode w wieku 18-29 lat, zarejestrowane w PUP jako bezrobotne. Skorzystały z niego 384 osoby.

Natomiast ze wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, kierowanego do osób bezrobotnych powyżej 29. roku życia, skorzystało łącznie 158 osób.

W celu przybliżenia aktualnej sytuacji, szczególnie osobom wchodzącym na rynek pracy, zorganizowane zostały przez urząd pracy po raz siódmy Toruńskie Dni Kariery. Wydarzenie pod hasłem „Pracownik na miarę XXI wieku” - odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia oraz Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wśród zaproszonych gości byli pracodawcy: Apator, Boryszew, UMC Polska oraz Vital. W trakcie TDK zostały zorganizowane wizyty studyjne dla zainteresowanych szkół w zakładach produkcyjnych w Podstrefie Łysomice.

Sytuacja na lokalnym rynku pracy jest wypadkową rozwoju gospodarczego kraju i regionu. Nowe środki z  UE oraz działania miasta i urzędu pracy, a także rozwój przedsiębiorców Torunia powinny spowodować dalszą poprawę na rynku pracy w mieście.

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.