W urodziny Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W urodziny Kopernika

Miasto
Data publikacji: 20 lutego 2017
Autor: Małgorzata Litwin

Kwiaty pod pomnikiem, uroczystość w auli UMK, wykład i koncert oraz rajd harcerski uczciły 19 lutego 2017 r. 544. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Astronom urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 r. przy ul. świętej Anny, noszącej dziś imię Kopernika. Nasze miasto opuścił w wieku 18 lat, kiedy rozpoczął studia w Krakowie. Przy wpisie do albumu scholarów Akademii Krakowskiej w 1491 r. immatrykulował się jako "Mikołaj, syn Mikołaja z Torunia". Pamiętał o nim jednak później, chociażby w swoim dziele „O obrotach sfer niebieskich”, podpisując je „Nicolai Copernici Torinensis”. Podobne dopiski występują na innych jego pismach.

544. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika uczcił 18 lutego koncert uniwersytecki w Auli UMK, w którym wystąpiły Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Wojskowa i Chór Akademicki UMK oraz soliści: Marta Wiejak-Grążka (sopran) i Michał Hajduczenia (baryton).

W dniu urodzin astronoma, 19 lutego, który jest jednocześnie Świętem Uniwersytetu, przedstawiciele miasta i społeczności akademickiej złożyli kwiaty pod pomnikiem Kopernika na Rynku Staromiejskim. Samorząd reprezentowali zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i jego zastępca Michał jakubaszek. Podczas uroczystości  w auli UMK rektor prof. Andrzej Tretyn i wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau wręczyli odznaczenia i medale państwowe i uniwersyteckie. Gościem uroczystej sesji był prezydent Torunia Michał Zaleski. Tytuły Honorowych Profesorów otrzymało dwóch emerytowanych naukowców UMK: prof. Jan Pręgowski oraz prof. Andrzej Jamiołkowski. Dyplomy otrzymało też tego dnia 111 doktorów i 59 doktorów habilitowanych. Przyznano też tytuły Ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2017 r. do grona tego dołączyli: Konstanty Dombrowicz, Tomasz Organek, Hubert Radke, Stanisław Szczepaniak, Jan Świerkowski i Marek Żydowicz.

Wieczorem w Ratuszu Staromiejskim bardzo interesujący wykład o Koperniku w kontekście czasów reformacji wygłosił w ramach cyklu "Dies Natalis Copernici" prof. dr hab. Jacek Wijaczka. Spotkanie uświetnił koncert zespołu muzyki dawnej Miraculis w składzie:Marta Czarkowska - sopran, Martyna Grabowska - fidel, Filip Zieliński - lutnia.

Warto dodać, że w miniony weekend w Toruniu odbył się 34. Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Harcerze z całej Polski przez trzy dni rywalizowali na kilku trasach, na których mieli okazję zdobyć nowe sprawności i wiedzę o Toruniu i Mikołaju Koperniku. Rajd zakończył się uroczystym apelem i wręczeniem nagród na Rynku Staromiejskim w Toruniu 19 lutego 2017 r.   

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Na zdjęciu: rowerzyści przed Ratuszem Staromiejski
    Miasto, Sport
    Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.