Osiedle na Glinkach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Osiedle na Glinkach

Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2017
Autor: Magdalena Winiarska

W Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie dotyczące inwestycji na terenie Glinek, gdzie odkryto miejsce zbiorowego pochówku jeńców niemieckich.

Inwestycja na terenie Glinek, gdzie odkryto miejsce zbiorowego pochówku jeńców niemieckich, była przedmiotem spotkania, które odbyło się 6 lutego w Urzędzie Miasta Torunia. W jego trakcie podsumowano dotychczasowe działania prowadzone na przedmiotowym obszarze, z uwzględnieniem historii tego miejsca, w tym przeznaczenia w dotychczasowych planach zagospodarowania przestrzennego gminy oraz innych uwarunkowań mających wpływ na podejmowane decyzje.

W spotkaniu wzięli udział: prezydent Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Rasielewski oraz przedstawiciele Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Biura Mieszkalnictwa i Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Obecny był również pan Maciej Milak z Fundacji „Pamięć”, reprezentujący także Narodowy Związek Niemieckiej Opieki nad Grobami Wojennymi – Volksbund, który prowadzi na terenie Glinek prace ekshumacyjne. W ich wyniku ustalono, że na omawianym terenie znajdują się trzy mogiły zbiorowe, w których pochówki zaczęły się w marcu 1945 roku. Jak dotąd wydobyto z nich szczątki blisko 1600 osób – więzionych w tamtejszym obozie żołnierzy niemieckich. Kim byli zmarli wiadomo dzięki noszonym przez nich tzw. nieśmiertelnikom, które umożliwiają identyfikację. Jak mówił Maciej Milak z Fundacji, na Glinkach pochowanych w tym miejscu może być około 2000 osób.

Całość prac prowadzona jest zgodnie z umową zawartą między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojen i przemocy totalitarnej, podpisaną w Warszawie 8 grudnia 2003 r. Zgodnie z umową, szczątki zostaną pochowane na jednym z 13 polskich cmentarzy, na terenie których znajdują się zbiorowe groby. Pierwotnie miał to być cmentarz w Mławce koło Mińska Mazowieckiego, jednak ze względu na ilość szczątków ekshumowanych na Glinkach, najprawdopodobniej trafią one na cmentarz w Bartoszach koło Ełku. Jak podkreślał w trakcie spotkania Maciej Milak, strona niemiecka nie jest zainteresowana pozostawieniem szczątków na terenie Glinek, najważniejsza jest dla niej możliwość odnalezienia ofiar i ich zidentyfikowania.  

Prowadzone prace ekshumacyjne na Glinkach zostaną zakończone w marcu. Do tego czasu szczątki Niemców więzionych w tamtejszym obozie zostaną wydobyte, a teren będzie dokładnie oczyszczony. Miasto planuje także zlecić dalsze prace sondażowo-archeologiczne na pozostałym obszarze. Przedmiotem analiz w najbliższym czasie będą plany inwestycyjne w tym miejscu.

Warto jednak podkreślić, że wszelkie działania inwestycyjne prowadzone na tym terenie wynikają z prawomocnych decyzji administracyjnych o pozwoleniu na budowę. Decyzje te wydane zostały po zbadaniu zgodności planowanych inwestycji z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla „Glinki”.

Przedmiotowe tereny od wielu lat przeznaczone były na cele inwestycyjne. Miejscowy Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego z roku 1994 zakładał możliwość realizacji na terenie Glinek funkcji produkcyjno-składowych.

W roku 2002 na zlecenie Urzędu Miasta Torunia opracowana została koncepcja osiedla domów socjalnych, wskazująca nowe możliwości zagospodarowania terenów w południowej części obszaru.

W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia, uchwalonym przez Radę Miasta Torunia w roku 2006, wskazano tutaj funkcje usługowo-mieszkaniowe.

W roku 2008 przystąpiono do opracowania planu miejscowego dla obszaru Glinek. W procedurze planistycznej liczne organy opiniujące i uzgadniające projekt planu nie wniosły do niego uwag. Nie odnotowano również żadnych informacji o znajdujących się tam zbiorowych mogiłach w korespondencji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Plan zatem został uchwalony przez Radę Miasta Torunia w roku 2009.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.