Plan rozwoju Toruńskich Wodociągów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plan rozwoju Toruńskich Wodociągów

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 grudnia 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Plan rozwoju Toruńskich Wodociągów

Likwidacja oczyszczalni ścieków w Czerniewicach czy modernizacja oczyszczalni na Bydgoskim Przedmieściu poprzez budowę hermetycznej hali - to niektóre z działań Toruńskich Wodociągów ujęte w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

- Jak co roku przedstawiamy radnym aktualizacje naszych zamierzeń inwestycyjnych. Tym razem nasz plan dotyczący nadchodzących kilku lat zawiera kwotę 185 mln zł. Jak zwykle priorytetem dla nas jest realizacja projektów unijnych, czyli tych zadań związanych z dofinansowaniem unijnym, ponieważ w sierpniu podpisaliśmy umowę na duży projekt o wartości 140 mln zł brutto, zawierający wiele ważnych dla miasta zadań – mówił prezes Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. Władysław Majewski. - Jeszcze w grudniu w ramach tego projektu zamierzamy zawrzeć pierwszą umowę wykonawczą dotyczącą likwidacji oczyszczalni ścieków w Czerniewicach.  

Na terenie Gminy Miasta Toruń z usług wodociągowych korzysta 98,2%, a z usług kanalizacyjnych 98% mieszkańców. Realizacja zadań inwestycyjnych „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. na lata 2016 - 2023” spowoduje dalszą poprawę jakości usług świadczonych dotychczasowym i potencjalnym klientom, a także umożliwi korzystanie z sieci miejskiej kolejnym mieszkańcom.

Projekt obejmuje wymianę sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Torunia, modernizację sieci kanalizacyjnej metodami bezwykopowymi, modernizację kolektora B metodą bezwykopową, modernizację i budowę urządzeń, obiektów i instalacji na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków oraz budowę kolektora deszczowego w ul. Chrobrego. Zlikwidowana zostanie również osiedlowa oczyszczalna ścieków w Czerniewicach, powodująca uciążliwości dla mieszkańców osiedla wynikające z eksploatacji obiektu, wraz z budową tłoczni z kanałem tłocznym odprowadzającym ścieki poprzez istniejącą kanalizację Torunia do Centralnej Oczyszczalni Ścieków oraz budową wodociągu łączącego sieć wodociągową Czerniewic z siecią wodociągową Torunia.

- Likwidacja oczyszczalnie ścieków w Czerniewicach była zapowiadana już od kilku lat. W przyszłym roku dojdzie ona do skutku i ewentualne lokalne utrapienia w postaci przykrych zapachów wydobywających się z istniejącej tam niewielkiej oczyszczalni przestaną istniećpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej stworzy warunki do przyłączania się posesji na terenach już zamieszkałych i przeznaczonych do zabudowy oraz inwestowania na terenach dotychczas nieuzbrojonych (Polna, Płaska, Równinna, Morwowa, tereny po dawnych zakładach ELANA).

Możliwość włączenia do miejskiej sieci wod.-kan. otrzymają mieszkańcy osiedla Pod Dębową Górą, nowych osiedli takich jak JAR i Rudak B. Kontynuowana będzie rozbudowa kanalizacji na osiedlach Stawki Południowe i Rudak C. Budowa odcinka kanału tłocznego  od SUW Drwęca do Szosy Lubickiej, jest niezbędna na potrzeby odprowadzania ścieków socjalno-bytowych z obiektów SUW Drwęca i pompowni I stopnia oraz przede wszystkim dla odprowadzenia wód technologicznych z ujęcia - wody te będące ściekiem po procesach technologicznych, (po płukaniu filtrów i po procesie koagulacji, po płukaniu zbiorników  na trasie ciągu technologicznego).

W wyniku realizacji zadań ujętych w „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. na lata 2016 – 2023” wskaźnik korzystania z usług wodociągowych na terenie Torunia wzrośnie do 98,6% z obecnych 98,2%, a z usług kanalizacyjnych do 98,4% z obecnych 98% mieszkańców.

Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. zostanie przedstawiony na najbliższej sesji rady Miasta Torunia, 15 grudnia 2016 r. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.