Sztuka Natury 2016 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sztuka Natury 2016

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 listopada 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Sztuka Natury 2016

Jak szukać trufli, czy drzewa mają swoje sekretne życie, kogo nazywamy bogiem gór – na te i wiele innych pytań poznamy odpowiedź podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury”, który zagości w Toruniu od 28 listopada do 4 grudnia 2016 r.

Jak zawsze na festiwal składają się fascynujące opowieści pasjonatów przyrody oraz pokazy filmów i wystawy, na których utrwalono w kadrze ulotne piękno fauny i flory. Właśnie połączenie obrazów z rozmową z ich twórcami jest największą wartością festiwalu. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, że jedno zdjęcie bądź parosekundowy fragment filmu wymagały od autorów wielu godzin oczekiwania, często w trudnych warunkach pogodowych i w niewygodzie. Jednak goście festiwalu gotowi są sporo poświęcić dla uchwycenia tego, co trwa zaledwie mgnienie oka.

Ruchome obrazy

Pierwsze festiwalowe wieczory wypełnił przegląd filmów Leśnego Studia Filmowego Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu. W ośrodku zostały także zrewitalizowane cyfrowo filmy niezapomnianego dokumentalisty Włodzimierza Puchalskiego. 3 grudnia zobaczymy w wersji Full HD: „Na ptasiej wyspie”, „Skrzydlaci rycerze”, „Zwierzęta naszych lasów” oraz „ Wśród łąk i wód”. Tego dnia spotkamy się również z Saturniną i Arturem Homanami, którzy zaprezentują swoje filmy „Rytmy natury w dolinie Baryczy” oraz „Sekretne życie drzew”. Twórcy wielokrotnie byli nagradzani za fotografie, na których uwieczniali nie tylko przyrodę, ale także ludzi. Dokumentowali m.in. ginące zawody. Współpracowali z „Polityką” i „National Geographic”. W pierwszym z filmów opowiedzą przede wszystkim o ptakach, w drugim pozwolą nam obserwować m.in. niezwykle ciekawe gatunki owadów żyjących w drzewach.

Po raz kolejny do Torunia przyjedzie zakochany w polskiej przyrodzie włoski filmowiec i fotograf Paolo Volponi. Tym razem, za sprawą jego filmu „Bogowie gór”, przeniesiemy się w Alpy, by wraz z kamerą obserwować życie zagrożonych wymarciem koziorożców. Artysta zapowie również swoją najnowszą produkcję „Ta, która słucha motyli”.

Zatrzymane migawką

Ruchome obrazy mają wielką wartość, ale nie mniej ciekawe są zdjęcia. Fotografującym udaje się nieraz uchwycić migawką momenty, które na filmie byłyby niemal niezauważalne. Taki charakter z pewnością ma wystawa Piotra Górnego „Ptaki w kadrach zaklęte”, którą oglądać można w siedzibie Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży. Student matematyki z Bydgoszczy tak pisze o swojej pasji: „Nie poszukuję ornitologicznych rzadkości, głównymi bohaterami moich kadrów są ptaki często spotykane. Chociaż obserwacja nowego gatunku zapewnia wiele emocji, to najwięcej satysfakcji dostarcza mi udany kompozycyjnie kadr – nawet jeśli przedstawia pospolitego wróblaka”.

Znany doskonale torunianom Tomasz Ogrodowczyk w Wejściówce pokaże swoją wystawę „Przyroda jest tylko jedna!”. Tytułem artysta chce zwrócić uwagę na kruchość świata natury i konieczność odpowiedzialnego z nią postępowania.

W Galerii Sztuki Przyrodniczej Ogrodu Zoobotanicznego Grzegorz Okołów zaproponuje nam wyprawę na Mazowsze. „Ta w powszechnym mniemaniu monotonna kraina zaskakuje różnorodnością krajobrazu oraz bogactwem siedlisk i gatunków. Wśród terenów ukształtowanych wielowiekową, tradycyjną gospodarką rolną znajdują się prawdziwe oazy dzikiej przyrody” – pisze twórca.

Kojarzony raczej z filmem i kabaretem niż z fotografią Jerzy Kryszak będzie gościem specjalnym oficjalnego otwarcia festiwalu 2 grudnia w Dworze Artusa. Wcześniej otworzy w Muzeum Podróżników wystawę zdjęć o zabawnym tytule, nawiązującym do pozycji przyjmowanej przez fotografującego „Na czworakach”. Swoją pasję przyrodniczą artysta uzasadnia: „broniąca się przed człowiekiem resztkami sił natura jest jedyną nadzieją ludzkości”.

W dniu oficjalnej inauguracji festiwalu w Dworze Artusa otwarta zostanie również wystawa pokonkursowa „Na ścieżkach natury”, zaś dzień później w Od Nowie zobaczymy plon pleneru, który odbył się w Brodnickim Parku Krajobrazowym.

Z pasją oko w oko

Sobota i niedziela to na festiwalu przede wszystkim spotkania z fotografami, które odbywać się będą w Od Nowie. Opowieściom będą oczywiście towarzyszyć pokazy zdjęć. Oprócz już wymienionych twórców, zaplanowano przyrodnicze spotkania z mieszkającym w leśnej drewnianej chacie miłośnikiem Puszczy Augustowskiej i Indian Ameryki Północnej Darkiem Karpem, zwanym Szarym Wilkiem; twórcą filmów o dzikiej przyrodzie dla dzieci i dorosłych Marcinem Kostrzyńskim; zakochanym w górskich, szczególnie karpackich krajobrazach Radosławem Siekierzyńskim; zafascynowanym dzikimi ostępami i toczącym się w nich życiem Rafałem Sitkiem i łączącym miłość do fotografii z lataniem motoparalotnią Wojciechem Wójcikiem. Gościem specjalnym gali zamknięcia festiwalu będzie Peter Scherbuk. Urodzony w Olsztynie, mieszkający w Niemczech twórca stale powraca z aparatem do miejsc swojego dzieciństwa. Przyrodniczą pasję realizuje również jako redaktor naczelny pisma „Naturblick“.

Fot. Rafał Sitek

Szczegółowe informacje www.sztukanatury.pl

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Na zdjęciu: toruńska starówka z lotu ptaka
    Miasto
    Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.