Obszary ochrony uzdrowiskowej w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obszary ochrony uzdrowiskowej w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 20 października 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni pochylą się nad projektem przystąpienia do prac związanych z nadaniem jednostkom pomocniczym Gminy Miasta Toruń statusu obszarów ochrony uzdrowiskowej.

- Kiedyś już mieliśmy obszar ochrony uzdrowiskowej, który znajdował się w części Czerniewic – przypomniał prezydent Torunia Michał Zaleski. – Wracamy do tego pomysłu. Fundacja Lux Veritatis przesłała wniosek w sprawie gotowości do zrealizowania na terenie Torunia inwestycji związanej z budową kompleksu leczniczo-rekreacyjnego Termy Toruńskie, wykorzystującego istniejące zasoby wód termalnych. Podjęliśmy analizy dotyczące tego wniosku. W wyniku tych prac wyznaczyliśmy dwa obszary – rejon Bydgoskiego Przedmieścia i dodatkowo część Czerniewic.

Ze względu na potencjalne możliwości wykorzystania wód mineralnych z utworów kredy dolnej z pokładów piasków glaukonitowych albu, występujących w strefie krawędziowej w Czerniewicach, zasadne było uwzględnienie w granicach obszaru ochrony uzdrowiskowej także tego potencjalnego złoża naturalnych surowców leczniczych. Umożliwi to rozpoczęcie działalności w zakresie usług uzdrowiskowych w tej części miasta.

Lokalizacja historycznego ujęcia solanek jodkowo-bromkowych (0,5% wody chlorkowo-sodowa, bromkowe, borowe). Funkcja uzdrowiskowa tego terenu datowana jest na rok 1898, kiedy na bazie solanek jodkowo-bromkowych (0,5% wody chlorkowo-sodowa, bromkowe, borowe) istniał w Czerniewicach najpierw zakład kąpielowy, potem sanatorium. W okresie wojen światowych, w zakładzie leczniczym w Czerniewicach przebywali na leczeniu ranni żołnierze pruscy, później niemieccy. Woda ze źródła Franciszki była butelkowana i wysyłana na front pod nazwą „Victoria”. Wody z samowypływu wykorzystywane były do lat 90. XX wieku. Zachowały się analizy balneologiczne pobieranej wody. Były to solanki jodkowo – bromkowe: 0,5%  wody chlorkowo – sodowe, bromkowe, borowe.

Gmina, która występuje o nadanie swojemu obszarowi statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, jest zobowiązana do uzyskania potwierdzenia właściwości leczniczych naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu w formie świadectwa. Potwierdzenia tego dokonują jednostki uprawnione do tego przez ministra właściwego do spraw zdrowia, na podstawie przeprowadzonych badań (w chwili obecnej jest to sześć podmiotów). Kolejnym krokiem jest sporządzenie operatu uzdrowiskowego. Następnie operat przesyłany jest ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w celu potwierdzenia spełnienia warunków koniecznych do nadania statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej przez obszar, dla którego sporządzono operat uzdrowiskowy. Stwierdzenie spełnienia warunków następuje w drodze decyzji. Minister właściwy do spraw zdrowia, po potwierdzeniu spełnienia przez obszar warunków niezbędnych do uzyskania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, występuje do Rady Ministrów z wnioskiem o nadanie danemu obszarowi statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Rada gminy uchwala statut obszaru ochrony uzdrowiskowej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie powyższego rozporządzenia. Gmina, która na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw zdrowia uzyska potwierdzenie możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na swoim obszarze, sporządza i uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla strefy "A" ochrony uzdrowiskowej, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, w terminie do 2 lat od dnia otrzymania tej decyzji. Na obszarze ochrony uzdrowiskowej zostają wydzielone trzy rodzaje stref ochronnych. Są one oznaczane literami A, B i C.

Rada gminy powołuje również stałą komisję uzdrowiskową, która jest organem opiniodawczo-doradczym rady gminy w sprawach dotyczących obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Zobacz granice wnioskowanych obszarów ochrony uzdrowiskowej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.