Biegacze opanują Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Biegacze opanują Toruń

Miasto, Sport
Data publikacji: 13 października 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Biegacze opanują Toruń

Ponad tysiąc osób przebiegnie ulicami grodu Kopernika w niedzielę, 23 października 2016 r., w 34. TORUŃ MARATHON.

- Cieszę się, że toruński maraton wraca do markowych maratonów organizowanych w Polscemówił zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. – Po latach przerwy Toruński Klub Krzewienia Kultury Fizycznej ponownie jest organizatorem TORUŃ MARATHON.

Uczestnicy maratonu przebiegać będą obok najbardziej charakterystycznych i atrakcyjnych miejsc w Toruniu. Zawodnicy wystartują o godz. 9:00 z Bulwaru Filadelfijskiego. Przewidziano biegi na dwóch dystansach: 10 km i 42,195 km (jedna trasa biegu). Meta biegu na 10 km będzie znajdować się przy punkcie widokowym obok mostu im. Gen. E. Zawackiej, a meta maratonu (42,195 km) na Bulwarze Fildelfijskim. Organizatorem imprezy jest Toruński Związek TKKF. Udział weźmie ponad tysiąc osób z całej Polski. Trasa maratonu – mapka

- Nasza historia sięga 1924 r. i Akademii Marynarki Wojennej mówił dyrektor maratonu Piotr Kaczmarek. Zwycięzca maratonu zdobędzie m.in. replikę pucharu z 1924 r. Każdy uczestnik otrzyma również pamiątkowy medal w kształcie toruńskiej Katarzynki.  

Trasa posiada atest PZLA. Będzie oznaczona znakami pionowymi i poziomymi co 1 kilometr. Uczestników biegu obowiązuje limit czasu 5 godzin i 30 minut. Zawodnicy, którzy na półmetku osiągną czas powyżej 2 godzin i 45 minut, zobowiązani będą do przerwania biegu i zejścia z trasy. Wszyscy zawodnicy, którzy nie osiągną linii mety do godz. 14:30, zobowiązani będą do przerwania biegu i zejścia z trasy. Do mety mogą dojechać pojazdem z napisem „Koniec biegu”. Osoba, która pozostanie na trasie po upływie tego czasu, robi to na własną odpowiedzialność i może zostać ukarana za łamanie przepisów ruchu drogowego oraz Kodeksu Cywilnego.

- Maraton jest organizowany profesjonalnie z ogromnym zaangażowaniem młodych pasjonatów biegania powiedział Prezes TKKF Toruń Ryszard Kowalski. – W niedzielnym maratonie wystartuje około 1200 osób.

- Dla nas najważniejszą rzeczą jest dobre przygotowanie mieszkańców Torunia i poinformowanie ich o utrudnieniach z jakimi zetkną się 23 października  - mówiła dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Mariola Soczyńska. Od poniedziałku w wielu miejscach Torunia widać rozwieszone plakaty informujące o konkretnych godzinach wyłączenia danej ulicy z ruchu.

UWAGA! UTRUDNIENIA W RUCHU

  • w godz. 9:00-9:30 wyłączony z ruchu (zamknięty) będzie most im. J. Piłsudskiego.
  • w godz. 9:00-14:30, wraz z przemieszczaniem się biegaczy, trasa będzie sukcesywnie wyłączana z ruchu kołowego (z wyjątkiem tramwajów i pojazdów organizatora).
  • wyłączenie z ruchu dotyczy również rowerów i rolek. Poza osobami pełniącymi funkcje organizacyjne, na trasie nie mogą przebywać osoby bez numeru startowego, w tym tzw. "support". Osoby naruszające zakaz mogą być usunięte z trasy biegu przez służby porządkowe.

 

Mapa utrudnień w ruchu


„ZapoBiegaj Udarowi Mózgu!” i dołącz do drużyny Fundacji Udaru Mózgu podczas Toruń Marathonu!

Już w najbliższą niedzielę, 23 października, Fundacja Udaru Mózgu (FUM) podejmie kolejne, ostatnie już wyzwanie w ramach ogólnopolskiej kampanii „ZapoBiegam Udarowi Mózgu!”. Drużyna Fundacji pobiegnie w Toruń Marathonie. Będzie można dołączyć do akcji biegowej FUM, a w specjalnie przygotowanym punkcie edukacyjnym, skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych, otrzymać materiały edukacyjne oraz zapoznać się z mobilną aplikacją udarową „Stop udarom!”.

Co roku około 70 tys. Polaków doznaje udaru mózgu. Średnio co 8 minut ktoś w Polsce rozpoczyna walkę ze skutkami tej choroby. Na 80% czynników ryzyka udaru mózgu mamy wpływ, niestety wiedza na ich temat jest w Polsce niewystarczająca.

- Wiedza na temat czynników ryzyka, rozpoznawanie pierwszych objawów udaru mózgu oraz znajomość zasad udzielania pomocy w przypadku jego wystąpienia, może uratować życie. Fundacja Udaru Mózgu co roku podejmuje działania na rzecz edukacji w ramach kampanii „ZapoBiegam Udarowi Mózgu”. Chcemy, aby jak najwięcej osób miało świadomość tego, że udarowi można zapobiegać. Bardzo istotna jest także wiedza, że kiedy udar już wystąpi, należy natychmiast zareagować – szybka reakcja może uratować życie i znacząco ograniczyć skutki choroby. Nasza drużyna bierze udział w dziesięciu imprezach biegowych w Polsce. Do udziału w kampanii zapraszamy również biegaczy-amatorów oraz wszystkich, którzy chcieliby wspólnie z nami szerzyć wiedzę na temat profilaktyki udarowej - mówi Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu.

Drużyna Fundacji wzięła już udział w imprezach biegowych w Łodzi, Gdyni, Szczawnicy, Krajnie, Szczecinie, Dąbkach, Krynicy-Zdrój, Zakopanem oraz Warszawie. Na każdym z wydarzeń, w specjalnie przygotowanym punkcie edukacyjnym można uzyskać informację na temat udaru mózgu, dystrybuowane są bezpłatne materiały edukacyjne, przeprowadzane są badania ciśnienia krwi oraz konsultacje medyczne.

Dodatkowo, odwiedzający punkt edukacyjny mogą sprawdzić własny wskaźnik ryzyka wystąpienia udaru za pomocą specjalnej, pierwszej w Polsce i Europie aplikacji udarowej „Stop Udarom!”. Aplikację można także bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play lub Apple App Store.

Do udaru dochodzi, kiedy naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie, co prowadzi do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i jego obumierania. Udar mózgu, którego przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego, to udar niedokrwienny, który stanowi zdecydowaną większość (ok. 80%) udarów.

W przypadku wystąpienia choroby niezwykle ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Dla osób, które doświadczyły tej choroby niezwykle istotna jest również rehabilitacja – szybko rozpoczęta znacząco redukuje wczesne powikłania udaru i ma kluczowe znaczenie dla jakości życia osoby po udarze. Ryzyko udaru mózgu można skutecznie ograniczać. Modyfikacja czynników ryzyka choroby nie tylko wpływa na obniżenie zapadalności, ale również na sam przebieg choroby. Profilaktyka pierwotna ma na celu obniżenie ryzyka u osób bez objawów choroby – polega głównie na wpływie na tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka udaru (z badań wynika, że odpowiadają one za 90% ryzyka), wśród których możemy wyróżnić m.in. elementy stylu życia (np. brak aktywności fizycznej, zła dieta, czy palenie papierosów). Ważnym elementem profilaktyki udarowej jest także rozpoznanie i leczenie chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca oraz chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego i migotania przedsionków – najczęściej występującej arytmii serca, która aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

- W trakcie naszej kampanii nie tylko staramy się edukować Polaków i przekazywać im wiedzę na temat tego, czym jest udar mózgu, ale także zachęcać do regularnej aktywności fizycznej i zmiany stylu życia w celu redukcji ryzyka udaru” mówi wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu. Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszej inicjatywy i wspólnego biegu. Podczas każdej akcji biegowej wszyscy, którzy zadeklarują chęć przekazania środków na Fundusz Pomocy Bezpośredniej dla osób po udarze, otrzymają koszulkę drużyny FUM, w której będą mogli pobiec w imprezie. Zachęcamy również do śledzenia Fanpage’a drużyny Fundacji na Facebook’u - dodaje Adam Siger.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Na zdjęciu: toruńska starówka z lotu ptaka
    Miasto
    Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.