Miasto Plus w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miasto Plus w Toruniu

Biznes, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 20 września 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Miasto Plus w Toruniu

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, Radca Handlowy Ambasady USA Charles Ranado oraz wielu innych gości przyjechało 20 września 2016 r. do Torunia by dyskutować na temat największych wyzwań, stojących przed współczesnymi samorządami.

- Chcemy uczyć się, jak być miastem uczącym się. To bardzo kopernikańskie podejście! Chcemy pokazać, jak dobrze i adekwatnie do sytuacji miasto może współpracować z najbliższymi sąsiadami - mówił podczas otwarcia forum prezydent Torunia Michał Zaleski. - W Toruniu będziemy mówić także o problemach obszarów funkcjonalnych w mniejszych subregionach. Stawiamy na otwartość, interdyscyplinarność, wymianę myśli i ciekawe przykłady rozwiązań smart z kraju i zagranicy.

20 września 2016 r. w Toruniu zainaugurowano Forum Inteligentnych Miast i Nowoczesnych Technologii MIASTO PLUS.

To dwudniowa konferencja, składająca się z jedenastu bloków tematycznych, skupiających w sobie największe wyzwania, stojące przed współczesnymi samorządami. Są nimi: spójność, społeczeństwo, zarządzanie, otwartość, bezpieczeństwo i ekologia. Obrady forum odbywają się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

 - Innowacyjność to bliskość parku, szkoły czy przedszkola – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Samorządy są otwarte na rozwiązania smart, ale nie może to być pudełkowe rozwiązanie, gotowy produkt, bo smart to tez ludzie.

Wydarzenie jest miejscem spotkania władz rządowych i samorządowych różnego szczebla, ekspertów, naukowców, przedstawicieli firm technologicznych oraz mediów. Do Torunia przyjechali m.in. wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, prezes zarządu Asseco Poland Adam Góral, Radca Handlowy Ambasady USA Charles Ranado oraz liderzy związków powiatów, miast i gmin oraz szerokie grono samorządowców, naukowców i ekspertów. Wśród nich są poseł na Sejm RP Iwona Michałek, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, z-ca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej Marek Tajchman oraz prezydenci: Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Legnicy Tadeusz Krzakowski, Głogowa Rafael Rokaszewicz i Lublina Krzysztof Żuk.

W ramach 11 bloków tematycznych odbywa się dyskusja na temat podstawowych wyzwań związanych z rozwojem samorządów. W każdym z paneli prelegenci prezentują doświadczenia z całej Polski w projektowaniu, koordynowaniu i wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w małych i dużych gminach, miastach i aglomeracjach. Przedstawiane są praktyki we wdrażaniu najnowocześniejszych technologii dostępnych na polskim i europejskim rynku oraz najefektywniejsze źródła finansowania nowych inwestycji.

W programie forum pojawiaja się takie tematy, jak: inteligentne miasto, innowacyjność lokalnej przedsiębiorczości i jej finansowanie, fundusze europejskie, partnerstwo publiczno-prywatne, style współczesnego zarządzania gminą, nowoczesne narzędzia promocji, elektroniczny obieg dokumentów, narzędzia IT, centra usług wspólnych czy rola klastrów turystycznych w rozwoju gmin. Mowa też będzie o nowoczesnej edukacji i technologiach wspierających proces nauczania.

Forum jest jednocześnie połączone z prezentacją dostępnych na rynku rozwiązań w takich dziedzinach jak: płatności mobilne, systemy transportowe, partycypacja społeczna, usługi finansowe, promocja turystyczna.

Partnerem medialnym wydarzenia jest Dziennik Gazeta Prawna.

Szczegółowe informacje na stronie www.miasto.plus

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.